Bitwa pod Beresteczkiem

​Bitwa pod Beresteczkiem trwała od 28 do 30 czerwca 1651 r. W bitwie zmierzyły się wojska polskie pod wodzą Jana Kazimierza z wojskami tatarsko-kozackimi dowodzonymi przez Bohdana Chmielnickiego oraz Islama Gireja.

Bitwa pod Beresteczkiem - geneza

Ugoda zborowska zawarta w 1649 r. nie satysfakcjonowała ani Polaków, ani Kozaków. Sejm polski jej nie ratyfikował, a  faktyczne zrealizowanie jej postanowień było prawie niemożliwe.

Bohdan Chmielnicki ponownie sprzymierzył się z Tatarami, zdobył przychylność Turcji, a także próbował pozyskać chłopów polskich poprzez wystąpienia antyfeudalne.

Reklama

Kolejne walki rozpoczęły się w 1651 r., jedną z nich była bitwa pod Beresteczkiem.

Bitwa pod Beresteczkiem - przebieg

Wojska turecko-tatarskie liczyły ok. 100 tys. żołnierzy. Po stronie polskiej było 27 tys. armii konnej i 30 tys. pospolitego ruszenia.

28 czerwca 1651 r. wojska powstańców przeprawiły się przez Płaszówkę i ruszyły do ataku. W czasie bitwy Polacy trzykrotnie uderzali rozrywając szyk wroga, a następnie zawracali. Dzień zakończył się przewagą po stronie polskiej.

Następnego dnia wojska tatarsko-kozackie dowodzone były przez Islama Giereja. W godzinach przedpołudniowych odbywały się pojedynki, natomiast po południu jazda tatarska uderzyła na polskie wojska. Chwilowe zagrożenie obozu polskiego zostało zażegnane, jednak tego dnia walka była wyrównana.

Ostateczna konfrontacja nastąpiła 30 czerwca po południu. Piechota polska wyruszyła na Tatarów, usiłując rozdzielić ich z Kozakami, co jednak nie powiodło się. Polacy uderzyli również na Kozakow, rozpoczynając walkę na całej linii. Po ostrzelaniu pozycji chana i zabici jednego z jego dostojników, chan zdecydował się na odwrót. Bitwa była zakończona.

Bitwa pod Beresteczkiem - podsumowanie

Bitwa pod Beresteczkiem, pomimo zwycięstwa Polaków, nie przyniosła zakończenia walk polsko-kozackich. Nastąpiło to dopiero 10 lipca 1651 r. w walkach na bagnach nad rzeką Płaszówką. Zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane, co doprowadziło do kolejnych walki już jesienią tego samego roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Historia Polski

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Konstytucja Księstwa Warszawskiego obowiązywała w latach 1807 - 1815. Została nadana w lipcu 1807 r. przez Napoleona w Dreźnie. więcej