Bitwa pod Waterloo - data, geneza, przebieg

Bitwa pod Waterloo była ostatnią bitwą stoczoną przez Napoleona Bonaparte. Miała miejsce 18 czerwca 1815 r.

Bitwa pod Waterloo - geneza" style="vertical-align: middle;">Napoleon Bonaparte powrócił z zesłania na Elbę i objął rządy na okres 100 dni. Postanowił zebrać armię i uderzyć na siły VI koalicji antyfrancuskiej. Początkowe zwycięstwa pod Quatre Bras i Ligny okazały się chwilowe.Bitwa pod Waterloo - przebieg

Siły sprzymierzonych pod dowództwem księcia Wellingtona oraz Gebharda von Blüchera liczyły  67 tys. żołnierzy oraz 60 tys. Prusaków. Armia napoleońska liczyła ok. 73 tys. żołnierzy.

Bitwa rozpoczęła się ok. godz. 11.30. ostrzałem artyleryjskim prawego skrzydła Brytyjczyków. Rozpoczęto walki o zamek Hougoumont, które po wielu godzinach zakończyły się niepowodzeniem Francuzów. Uderzenie na prawe skrzydło i centrum Brytyjczyków okazało się być wykańczające dla obu stron. Francuzi zdecydowali się wysłać do walki 4 pułki kirasjerów, natomiast Anglicy - 2 brygady ciężkiej jazdy. W wyniku walk częściowo rozbite zostało prawe skrzydło Francuzów, a  Anglicy utracili znaczną część jazdy.

Reklama

Ponownie rozpoczęły się walki o Hougoumont. Ostrzał artyleryjski doprowadził do podpalenia zabudowań. Walki trwały nieprzerwanie do godz. 18.30. Straty po obu stronach były ogromne, a walka nie przyniosła żadnego rozstrzygnięcia.

Około godz. 19 Anglików na pole bitwy przybyły oddziały pruskie. Napoleon zdecydował się na ostatnie uderzenie licząc na dotarcie sił marsz. Grouch’ego. Początkowo atak spowodował odwrót Anglików, jednak zdecydowali się oni na jego odparcie. W krótkim czasie oddziały francuskie zostały pokonane.

Bitwa pod Waterloo - podsumowanie

W wyniku bitwy po stronie francuskie wynosiły 22 tys. zabitych i rannych, 8 tys. osób wzięto do niewoli. Sprzymierzeni stracili podobna liczbę żołnierzy. Przegrana Napoleona zmusiła go do abdykacji. Został zesłany na wyspę św. Heleny, gdzie przebywał do śmierci.


Artykuł pochodzi z kategorii: Historia świata

Zobacz również