Na czym polegał Plan Marshalla?

Plan Marshalla to amerykański plan odbudowy gospodarek krajów europejskich po II wojnie światowej. Nazwa "plan Marshalla" pochodzi od nazwiska sekretarza stanu USA gen. George’a Marshalla.

Zdjęcie

Znaczek upamiętniający Plan Marshalla /123/RF PICSEL
Znaczek upamiętniający Plan Marshalla
/123/RF PICSEL

Plan Marshalla - European Recovery Program

Plan Marshalla został przedstawiony 5 czerwca 1947 r. przez sekretarza stanu USA gen. George’a Marshalla. Został opracowany podczas spotkań państw europejskich latem 1947 r. Obejmował on deklarację pomocy gospodarczej dla krajów Europy, w tym także ZSRR oraz państw satelickich (pomoc została odrzucona przez te kraje).

Po uchwaleniu przez Kongres Stanów Zjednoczonych i podpisaniu przez prezydenta Harry’ego Trumana, wszedł w życie 3 kwietnia 1948 r. Jego realizacja trwała 4 lata, podczas których USA przekazały ok. 13 mld dolarów do Europy.

Reklama

Plan Marshalla - założenia i efekty

Plan Marshalla miał na celu odbudowę gospodarki krajów Europy po II wojnie światowej. Stany Zjednoczone udzieliły finansowej pomocy w postaci bezzwrotnych pożyczek oraz pożyczek niskooprocentowanych. Największe wsparcie otrzymały kraje najbardziej uprzemysłowione. Co prawda nie wywarł ogromnego wpływu na rozwój gospodarczy regionu, ale przyczynił się do integracji europejskiej. 

W roku 1948 szesnaście krajów Europy Zachodniej utworzyło OEEC - Europejską Organizację Współpracy Gospodarczej. Miała ona na celu koordynacje działań związanych z pomocą udzieloną przez Stany Zjednoczone w ramach planu Marshalla. 

Zadaniem OEEC było także ułatwienie wymiany handlowej pomiędzy krajami członkowskimi. W roku 1961 OEEC przekształciła się w OECD - Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Artykuł pochodzi z kategorii: Historia świata

Zobacz również

  • Traktat z Maastricht

    Traktat z Maastricht, czyli Traktat o Unii Europejskiej, został zawarty 7 lutego 1992 r. w Maastricht w Holandii pomiędzy 12 krajami członkowskimi. więcej