​"Deszczowe lato" - streszczenie zbioru opowiadań Anny Kamieńskiej

Zbiór "Deszczowe lato" zawiera 24 opowiadania stanowiące odrębne historie. Narracja jest w nich trzecio- lub pierwszoosobowa. Wszystkie są utrzymane w nastroju refleksyjnym, wyrażają bardzo osobiste emocje zróżnicowanych bohaterów.

Na tom "Deszczowe lato" składają się opowiadania poruszające problemy bliskie każdemu człowiekowi, takie jak miłość, śmierć, samotność, relacje międzyludzkie, które autorka przedstawiła wprost, ukazując ich piękne, ale i trudne aspekty, często bolesną prawdę.

Tytułowe opowiadanie "Deszczowe lato" jest zapisem pobytu pewnego pisarza o imieniu Tomasz w pensjonacie na wsi, gdzie postanowił zaszyć się po niedawnym rozstaniu z ukochaną Haliną (o której mówi, że umarła) oraz po wyczerpującej pracy nad ostatnią książką.

"Deszczowe lato" - opowiadania o miłości

Reklama

Opowiadanie "Na miłość się nie umiera" to historia cierpiącej na niedorozwój, skrzywdzonej przez życie Rosłonki, która w końcu odnajduje miłość, co kończy się dla niej tragicznie. W zbiorze "Deszczowe lato" są także inne historie o miłości. 

"Macierzyństwo" przedstawia trudną miłość matki do upośledzonego syna, który zmarł w wieku kilkunastu lat. "Miłość" opowiada o Polaku pracującym przymusowo w czasie wojny w gospodarstwie Ślązaczki. Mężczyzna zakochuje się w niej, wydaje mu się zupełnie inna od niegospodarnej i kłótliwej żony.

"Deszczowe lato" - opowiadania o śmierci i cierpieniu

"Deszczowe lato" zawiera również historie, których motywem przewodnim jest śmierć. "Ciemność" przywołuje postać 16-letniego Andrzeja, poległego w czasie wojny, którego narrator, jego wujek pamięta jako dziecko. O śmierci matki z perspektywy syna mówi "Jedna łza". 

"Wolność" to zapis refleksji ciężko chorego mężczyzny Tadeusza, dla którego śmierć jest uwolnieniem od trudów obowiązków wobec zbyt wcześnie założonej rodziny. 

W zbiorze "Deszczowe lato" autorka umieściła także opowiadanie o charakterze autobiograficznym pt. "Koło samotności", mówiące o niemożności pogodzenia się ze śmiercią ukochanego męża i wieloletniej żałobie i poczuciu pustki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura polska

Zobacz również

  • Monolog - definicja Monolog to dłuższa ciągła wypowiedź jednej osoby, stanowiąca zwykle zamkniętą całość pod względem znaczeniowym. Monolog w odróżnieniu od wypowiedzi dialogowych jest formą... więcej