Streszczenie "Szkiców spod Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza

Szkice spod Monte Cassino to adaptacja obszernego tomu Monte Cassino, której dokonał Melchior Wańkowicz na potrzeby młodego czytelnika. Ukazuje ona zdobycie w 1944r. przez żołnierzy Korpusu Polskiego we Włoszech, wzgórza Monte Cassino, którego bronili zażarcie Niemcy.

Szturmy przeciwników

Szczyt Monte Cassino stanowił punkt oporu wojsk niemieckich, odgradzających aliantów od drogi na Rzym. Tymczasem zwycięstwa w Afryce, zajęcie Sycylii i wylądowanie w południowych Włoszech aż się proszą o kontynuację dalszej drogi przez dolinę Liri. Zajęcie tego odcinka przez Niemcy uniemożliwia kontynuowanie ofensywy aliantów.

Pierwsze natarcie aliantów

Styczeń 1944 rok - początek natarcia zjednoczonych sił Stanów Zjednoczonych i Francji wiąże się ze sporymi stratami, ale nie może być odwrotu, choć parciu naprzód towarzyszy poczucie pyrrusowego zwycięstwa. 

Reklama

Również próba obejścia przeszkody drogą morską, której dokonali Amerykanie, nie przynosi żądanych rezultatów. Niemcy zaś znajdują się coraz bliżej terytorium neutralnego państwa watykańskiego, za które uznany został znajdujący się na Monte Cassino klasztor.

Drugie natarcie

15 lutego 1944 rok - podjęta zostaje kolejna próba zdobycia Monte Cassino. Atak bombowy przynosi spore straty w budynkach klasztornych, w których chronią się Niemcy po odejściu stamtąd zakonników. 

Po nalocie do ataku ruszają siły brytyjskie: angielskie, a potem pułk strzelców indyjskich i kompanie Gurków, Nowozelandczyków i Maorysów. Bezskutecznie. Natarcie kończy się klęską.

Trzecie natarcie

15 marca 1944 rok - ponownie bombardowanie oraz szturm aż dziewięciu brygad. I ponownie wielkie ofiary po stronie atakujących w efekcie założenia przez Niemców pola minowego.

Bitwa nadciąga

21 marca 1944 rok - podczas wizyty generała Leese'a, Polacy zostają powiadomieni, że 2. Korpusowi Polskiemu zostaje powierzone zadanie zdobycia wzgórza. Dowodzić ma generał Władysław Anders. 

Operacja Diadem rozpoczyna się w nocy 12 maja 1944 roku. Przez kolejne dni, Polacy udowadniają, że wielowiekowa tradycja walk o wolność kraju, nawet mimo potencjalnego braku szans na wygraną, procentuje zaciętością, której efektem jest na pozór nieosiągalne zwycięstwo. 

Dzięki pierwszemu atakowi, mimo iż klasztor jeszcze nie zostaje zdobyty, Anglicy zyskują szansę wyparcia Niemców z dolnej części wzgórza. W efekcie drugiego ataku, po prawie dwóch dniach niezwykle zaciętych walk, 18 maja 1944 roku, Polacy zawieszają flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino. Ceną za to jest śmierć około tysiąca spośród nich. Ale linia Gustawa zostaje przełamana.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura polska

Zobacz również

  • Co to jest periodyzacja Periodyzacja to podział dziejów na mniejsze jednostki czasowe, takie jak epoki, okresy, przy czym jest to podział umowny, symboliczny. Termin periodyzacja najczęściej... więcej