​"Telemach w dżinsach" - streszczenie książki Adama Bahdaja

Telemach to mitologiczny syn Odyseusza, króla Itaki. Boski Odys, synonim wiecznego tułacza, opuścił żonę i maleńkiego syna, by nie wrócić do domu przez dwadzieścia lat. Telemach w dżinsach, współczesny bohater, którego opisał Adam Bahdaj, został również opuszczony przez ojca. Tyle, że nie czekał dwadzieścia lat na jego powrót.

Telemach w dżinsach - główny bohater

Bahdajowski Telemach ma piętnaście lat i nazywa się Maciek Łańko. Urodził się w Jerzmanowie, a że oprócz ojca, który go opuścił, stracił również matkę, wychowywała go ciotka. Jednak los skazał go na szczególną samotność. Śmierć matki, potem szybkie odejście ojca nie było końcem strat. Również opiekująca się Maćkiem ciocia Frania szybko odeszła - pożar fabryki, w której pracowała, zabrał ją bohaterowi na zawsze. 

Bohater ląduje w internacie, w grupie pana Sielickiego. I któregoś dnia postanawia odzyskać to, co w swym życiu rodzinnym jest jeszcze możliwe do odzyskania.

Reklama

Telemach w dżinsach - decyzja

Ojca Maciek zna z fotografii, którą zdążyła przekazać mu ciotka. Pewnego dnia chłopak je obiad w stołówce, gdy nagle śledząc ze znudzeniem program akurat emitowany w telewizji, przeżywa olśnienie; twarz mężczyzny, którego przelotnie ujrzał, wydaje mu się bliska i znajoma. Maciek podejmuje szybką decyzję; odnalezienie ojca wydaje się być całkiem realne. 

Najpierw zaczyna zatem zbierać informacje, które - ku jego wielkiej radości - są bardzo życzliwe, o ojcu chłopaka ludzie mówią zdecydowanie dobrze. Chłopak ucieka więc z internatu, gdzie wszczęty zostaje alarm i w ślad za uciekinierem ruszają poszukujący go.

Telemach w dżinsach - podróż

Wykupiwszy bilet do Ełku, gdzie kręcony był reportaż, Maciek wyrusza. W pociągu poznaje niejakiego Romea. To chłopiec parający się procederem okradania pasażerów, przez którego matactwa Maciek musi uciekać z pociągu, mimo że sam zakupił bilet. Awaryjna wysiadka z pociągu kończy się wylądowaniem nad jeziorem, przez które bohater zamierza przeprawić się pontonem znalezionym na brzegu. 

Jednak pomysł, choć dobry, napotyka na poważną przeszkodę techniczną - uszkodzony ponton zaczyna przeciekać. Rzecz staje się dramatyczna, gdyż o awarii Maciek przekonuje się na środku jeziora. Od katastrofy ratuje go mieszkający na brzegu jeziora Jojo. To dzięki niemu w podróży Bahdajowskiego Telemacha nastąpi przełom.

Telemach w dżinsach - dotarcie do Ełku i dalsza droga

Jojo pośredniczy w dotarciu Maćka do celu, czyli do Ełku, gdzie rzeczywiście przebywał ojciec bohatera. Maćka wiezie tam zaprzyjaźniony z Jojem taksówkarz. Niestety, jest za późno. Ojciec Maćka zdążył przemieścić się dalej. Po chwilowym załamaniu chłopak podejmuje swą podróż. 

Dalsza droga prowadzi na północ, gdzie w tej części naszego kraju bohater kontynuuje poszukiwania. To tu poznaje też Dorotę i przeżywa pierwsze miłosne oczarowanie swego życia. Choć w tej sytuacji dalsze podjęcie podróży nie jest łatwe, Maciek wyrusza dalej.

Telemach w dżinsach - finał

Podróż okupiona wieloma dramatycznymi przeżyciami, pełna wymykania się poszukującym go opiekunom i innych barwnych przygód, w zasadzie nie została uwieńczona sukcesem. Oglądany w telewizyjnym reportażu mężczyzna rzeczywiście jest związany z Maćkiem pokrewieństwem, ale nie aż tak bliskim - okazuje się on być tylko stryjem Maćka. 

Po dotarciu do Elbląga, gdzie mieszka ów mężczyzna, Maciek dowiaduje się, że jego prawdziwy ojciec wyruszył na morze, skąd nie wróci prędzej niż za kilka miesięcy. Oczywiście pierwszą reakcją bohatera jest rozczarowanie. Jednak na tym nie poprzestaje on i dochodzi do wniosku, że sama podróż była cennym i wartościowym doświadczeniem, które go bardzo ubogaciło. 

Do Jerzmanowa powraca zatem spokojny i pogodzony z losem. Podróż nie była przecież jego fiaskiem.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura polska

Zobacz również

  • Co to jest periodyzacja Periodyzacja to podział dziejów na mniejsze jednostki czasowe, takie jak epoki, okresy, przy czym jest to podział umowny, symboliczny. Termin periodyzacja najczęściej... więcej