​Bilbo Baggins - charakterystyka

Charakterystyka Bilba Bagginsa, głównego bohatera powieści J.R.R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem".

 Bilbo Baggins to przedstawiciel rasy hobbitów, wyróżniających się specyficzną budową ciała: krępą sylwetką i niskim wzrostem. Jest typowym niziołkiem-domatorem, uwielbiającym spędzać czas w swojej norze i gotować. Nie wydaje się być materiałem na bohatera, lecz dzięki namowom Gandalfa udaje się na przygodę, która całkowicie zmienia jego życie i charakter.

Baggins, jako mieszkaniec Bag End w Shire, nie wyróżnia się niczym spośród innych jego obywateli. Jest bardzo przywiązany do swojej ziemi, dlatego zachęcany do wyjazdu początkowo bardzo się opiera. Nie ma ochoty na przygody, mając nadzieję na spędzenie reszty swoich dni w spokoju. Staje się jednak inaczej i trafia do centrum wydarzeń, które wymagają od niego wykazania się wieloma cechami godnymi herosów.

Reklama

Okazuje się być niesamowicie odważny, nie waha się przed podjęciem ryzyka, które mogłoby uratować jego towarzyszy. Krasnoludy, z którymi wędruje, stają się z biegiem czasu jego przyjaciółmi i mogą liczyć na pomoc Bilba w każdej, nawet wydającej się początkowo bez wyjścia, sytuacji. Jego pomysłowość nierzadko zadziwia: w niezwykły sposób wybawia kompanów z opresji, wyciągając ich z pajęczych sieci lub elfickich lochów. 

Baggins jest przede wszystkim postacią bardzo bystrą. Potrafi znaleźć rozwiązanie trudnych problemów i szybko kojarzy fakty. Tylko dzięki jego inteligencji udaje się odnaleźć wejście do Samotnej Góry. Hobbita nigdy nie opuszcza poczucie humoru i nawet w ciężkich momentach pozostaje optymistą. Uczy się również bronić własnego zdania, a swoją asertywnością imponuje kompanii. 

Wyróżnia się również hojnością, nie zależy mu bowiem na odnalezionych w twierdzy krasnoludów bogactwach. Proponowane mu skarby odrzuca, zadowalając się małą skrzyneczką. Jest skromny, a za ważniejszą od złota uznaje możliwość bezpiecznego powrotu w rodzinne strony. Zasługą hobbita jest także pogodzenie zwaśnionych ludzi i krasnoludów. Udaje mu się to dzięki podstępowi: wykradnięciu Arcyklejnotu i przekazaniu go armii Barda. Wymaga to od niego dużego poświęcenia i odwagi, lecz wszystko to robi tylko i wyłącznie z dobrego serca. To właśnie te cechy ceni u niego Gandalf.

Wyprawa bardzo zmienia Bilba: staje się dojrzalszy i mądrzejszy. Zaczyna także doceniać przyjaźń, czując się odpowiedzialny za towarzyszących mu krasnoludów. Kończy podróż jako pewny siebie i odważny. Nie pozbywa się swoich przyzwyczajeń i upodobań, lecz mimo to zostaje godnym naśladowania wzorem i herosem. Jako zwyczajny, nie wyróżniający się niczym hobbit osiąga bardzo wiele, uświadamiając, że w każdym drzemie gotowy do wykorzystania potencjał.

Podsumowując, Bilbo Baggins to bohater dynamiczny, odznaczający się przede wszystkim umiejętnością przystosowania do każdych warunków. Wyrusza z Bag End jako przywiązany do swojej nory domator, a powraca jako żądny przygód i dzielny podróżnik. Metamorfoza, którą przechodzi, bardzo imponuje jego towarzyszom. Okazuje się, że hobbit ma w sobie niezwykłą siłę, która pcha go do przodu i sprawia, że jest tak niezwykłą i fascynującą postacią.

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również

  • Kalokagatia - definicja pojęcia, wpływ kalokagatii na światopogląd renesansu. więcej