Bohaterowie "Hamleta" - krótka charakterystyka

Hamlet - bohater tytułowy

Hamlet - duński książę, syn zmarłego króla, bratanek obecnego władcy Klaudiusza, syn Gertrudy, ukochany Ofelii. Hamlet jest bohaterem tragicznym. Duch ojca nakazuje mu zemstę na swoim zabójcy. Hamlet jako bohater wrażliwy, o refleksyjnej naturze musi podjąć wyzwanie i zabić swego stryja. Udaje obłęd, targają nim wątpliwości, rezygnuje z miłości do Ofelii. Dążąc do wypełnienia swego obowiązku Hamlet przyczynia się do śmierci innych bohaterów.

Bohaterowie "Hamleta"

Ofelia - piękna, młoda córka Poloniusza, zakochana w Hamlecie, bohaterka tragiczna. Dobra i wrażliwa. Posłuszna wobec ojca i starszego brata Laertesa, pozwala sobą manipulować. Zawód miłosny, jaki przeżyła bohaterka, kiedy Hamlet zmienił swój stosunek do niej oraz śmierć ojca stały się przyczyną jej obłędu i samobójstwa.

Reklama

Klaudiusz - władca Danii, bratobójca, tron objął po śmierci brata, drugi mąż Gertrudy, stryj Hamleta, bohater raczej negatywny. Zdecydowany, dąży do celu nie przebierając w środkach. Spiskuje przeciwko Hamletowi, gdy orientuje się, że może on mu zagrozić.

Poloniusz - królewski szambelan, doradca Klaudiusza, ojciec Ofelii i Laertesa. Bohater dba przede wszystkim o własną pozycję na dworze króla. Chce wszystko kontolować, szpieguje swoje dzieci, manipuluje ludźmi. Najpierw każe  Ofelii odprawić Hamleta, potem sam mu ja podsuwa.

Gertruda - wdowa po dawnym królu Danii, powtórnie wychodzi za mąż za jego brata, matka Hamleta. Bohaterka niejednoznaczna. Prawdopodobnie wiedziała, jak doszło do śmierci męża. Podejmując decyzje kierowała się własną wygodą i chęcią zachowania wysokiej pozycji.

Pozostali bohaterowie "Hamleta"

Inni ważniejsi bohaterowie "Hamleta" to Laertes (brat Ofelii, śmiertelnie rani Hamleta w pojedynku) i Horacy (wierny przyjaciel Hamleta, jedyny z głównych bohaterów "Hamleta", który pozostał przy życiu. 

Pozostali bohaterowie występujący w "Hamlecie" to: Gildenstern i Rozenkranc - towarzysze Hamleta z uniwersytetu, wartownicy Bernardo i Fransisko, Marcellus, Fortynbras - książę norweski.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nić Ariadny - znaczenie "Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego... więcej