​Carlo Collodi - biografia i twórczość

Ojciec znanego wszystkim na świecie drewnianego pajacyka, który bardzo pragnął być prawdziwym chłopcem, swój pseudonim artystyczny zapożyczył od rodzinnego miasta swej matki urodzonej w Toskanii.

Zdjęcie

Pinokio - to najbardziej znana powieść Carlo Collodiego /123/RF PICSEL
Pinokio - to najbardziej znana powieść Carlo Collodiego
/123/RF PICSEL

Carlo Collodi - biografia

Urodzony 24 listopada 1826 we Florencji przyszły twórca Pinokia, tak naprawdę nazywał się Lorenzini. Jako Carlo Collodi znany był dopiero od roku 1856. Był człowiekiem oddanym swemu krajowi, o niepodległość którego walczył jako ochotnik w armii w latach 1848 i 1860. Na co dzień parał się jednak dziennikarstwem oraz pisarstwem, był też żywo zainteresowany sprawami politycznymi, czego świadectwem było założenie satyrycznego pisma Il Lampione

Dziennikarz i przyszły pisarz pisał również w innych politycznych gazetach oraz Komisji Cenzury Teatru. Aktywnie działał społecznie. Pierwszą powieścią, która przyniosła mu sławę było In vapore. Przygodę z literaturą dziecięcą Collodi rozpoczął w 1875 roku od tłumaczenia z języka francuskiego bajek Charlesa Perraulta, Racconti delle los

Reklama

To, co nazwał Historiami marionetki, a co potem miało stać się sławetnym Pinokiem, zaczęło ukazywać się pięć lat później jako opowieść w odcinkach. Dzieci mogły ją czytać na łamach swej pierwszej we Włoszech gazety, Il Giornale dei Bambini. Całość, już jako Le Avventure di Pinocchio (Przygody Pinokia), ukazała się trzy lata później. 

Pisarz nie doczekał pełni sukcesu tego ostatniego dzieła. Zmarł siedem lat po jego wydaniu, 26 października 1890 w rodzinnej Florencji, a już niedługo potem Pinokio podbił cały dziecięcy świat.

Carlo Collodi - twórczość

Carlo Collodi zasłynął dziełami:

·         1856 - In vapore (powieść)

·         1875 - Racconti delle los

·         1876 - Il viaggio per L’Italia di Gianttino

·         1880 - Macchiette

·         1881 - Occhi e nasi

·         1883 - Pinokio (wł. Le Avventure di Pinocchio; wyd. pol. 1912)

·         1887 - Storie allegre

·         1887 - Pipi, różowy małpiszonek (wł. Pipi, lo sciomiottino color di rosa; wyd. pol. 2011)

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Jan Twardowski - biografia, twórczość

    Biografia i twórczość księdza Jana Twardowskiego zaliczanego do najważniejszych współczesnych polskich poetów. więcej