​Dekadentyzm - znaczenie, geneza, przedstawiciele

Dekadentyzm to jedno z najważniejszych zjawisk związanych z epoką literacką określaną jako Młoda Polska. Co oznacza ten termin?

Dekadentyzm to postawa światopoglądowa charakterystyczna dla ostatniego dziesięciolecia XIX w., opierająca się na przeświadczeniu o zmierzchu kultury europejskiej. Termin pochodzi od francuskiego słowa décadence oznaczającego upadek, schyłek. Postawa dekadencka przejawiała się w pesymistycznym poczuciu bezsilności, pustki, melancholii, bezsensu działań w obliczu przeczuwanej katastrofy.

Dekadentyzm - geneza

Światopogląd ten wynikał z nastroju epoki schyłkowej, z niepokojącego przekonania, że rozwój cywilizacji po osiągnięciu punktu kulminacyjnego wyczerpie się i doprowadzi do rozpadu. 

Reklama

Źródłem dekadentyzmu była także filozofia Artura Schopenhauera głosząca, że człowiek jest skazany na ciągłe dążenie do szczęścia, którego jednak nigdy nie osiągnie. Przedstawiciele dekadentyzmu podzielali pogląd filozofa, że życie człowieka jest pasmem cierpień, dlatego jedynym rozwiązaniem jest porzucenie wszelkich pragnień i celów.

Cechy dekadenta

Dekadent to człowiek końca wieku, który zawiódł się na ideach filozoficznych i naukowych, które nie potrafią odpowiedzieć na jego egzystencjalne niepokoje. Nie znajdując oparcia w żadnych  dogmatach i zasadach, rezygnuje z życia w głównym nurcie. 

Charakteryzowały go indywidualizm i przekonanie o własnej wyższości. Dekadenci wyrażali niechęć dla ustalonych norm społecznych, celowo izolowali się od stylu życia zamożnych mieszczan nazywanych filistrami, spędzali czas w kawiarniach manifestując swą swobodę twórczą i obyczajową.

Przedstawiciele dekadentyzmu

Dekadentyzm przejawiał się w twórczości francuskich poetów takich jak Charles Baudelaire, Jean Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, w literaturze polskiej w utworach Kazimierza Przerwy-Tetmajera (wiersze Koniec wieku XIX, Nie wierzę w nic), Zenona Przesmyckiego (wiersz W co wierzyć?) oraz Stanisława Przybyszewskiego.Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również

  • Sentymentalizm - definicja terminu związanego z epoką oświecenia, cechy i wyznaczniki sentymentalizmu, przedstawiciele. więcej