​"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" - streszczenie

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" to powieść dla dzieci autorstwa Hugh Loftinga.

Problematyka utworu

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" to pozytywny utwór, którego przesłanie dotyczy relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Poprzez postać wzorowego weterynarza, mającego świetny kontakt zarówno z ludźmi, jak i wszelkimi innymi stworzeniami, powieść uświadamia nam jak ważne jest bycie dobrym dla reszty świata i troska o przyjaciół. 

W humorystyczny sposób pokazuje, że warto opiekować się słabszymi i starać się zrozumieć różnorodność. Mimo że zwierzęta nie mogą się odwdzięczyć w widoczny sposób, wszystkie zasługują na miłość i zainteresowanie ze strony człowieka. Złe traktowanie jest godne pogardy, a bezinteresowna dobroć- czymś zasługującym na pochwałę.

Reklama

Streszczenie

Doktor Jan Dolittle prowadzi swoją praktykę lekarską w mieście Puddleby. Jest powszechnie szanowany i lubiany. Uwielbia zwierzęta, a jego duży dom zamieszkują m.in. kaczka Dab-Dab, prosiątko Geb-Geb, sowa Tu-Tu i papuga Polinezja. Staje się coraz biedniejszy, gdyż mieszkańcy nie potrzebują aż tak wielu porad medycznych. Decyduje się więc na przekwalifikowanie: zostaje weterynarzem. 

Polinezja uczy go języka zwierząt, dzięki któremu łatwiej mu zrozumieć problemy innych stworzeń. Zaczyna im pomagać, przepisuje okulary tracącemu wzrok koniowi, przygarnia źle traktowaną przez kataryniarza małpkę i leczy podróżujące między krajami jaskółki. To właśnie one przekazują mężczyźnie wezwanie o pomoc dotkniętych epidemią afrykańskich małp.

Dolittle decyduje się na podróż do Afryki, lecz nie ma pieniędzy na bilet. Udaje mu się jednak odzyskać dług od marynarza, któremu kiedyś wyleczył dziecko. Zabiera swoich najlepszych zwierzęcych przyjaciół i wsiada na pokład. Rejs przebiega spokojnie, a większość stworzeń jest zachwycona gorącą, równikową pogodą. Mimo to przygoda kończy się tragicznie. 

Tuż przy brzegu sztorm przewraca statek, a doktor wraz ze swoją świtą trafia na wyspę Jollinginka, gdzie zostaje uwięziony przez murzyńskiego króla. Władca wtrąca go do więzienia wraz ze zwierzętami. Tylko dzięki podstępowi Polinezji lekarzowi udaje się uciec. Papuga, udając głos doktora, wmawia przywódcy, że Dolittle to wielki czarodziej i grozi, że jeżeli go nie wypuści to ześle na jego ziemię ogromną plagę. Przerażony król wypuszcza więźniów.

Lekarzowi udaje się dostać do chorych małp. Pomaga im, szczepiąc zdrowe i lecząc chore osobniki. Dzięki wstawiennictwu doktora małpy mogą liczyć również na pomoc lwów. Przybysz zostaje w zamian obdarowany wspaniałym prezentem: unikalnym zwierzęciem, jakim jest dwugłowiec. Stworzenie przełamuje swoją nieśmiałość i zgadza się na wyjazd do Anglii wraz z mężczyzną i jego świtą. Ma miejsce pożegnalna uczta, po czym grupa opuszcza krainę, kierując się do domu.

Przyjaciele muszą jeszcze raz przedostać się przez murzyński kraj. Próbują uniknąć ludzi króla, lecz błądzą w lesie i ponownie zostają pojmani. Pozostała na wolności papuga spotyka księcia Bumpo, który żali się, że chciałby mieć białą skórę. Wysyła go do doktora, mówiąc, że ten poradzi sobie z jego problemem. 

Dolittle przygotowuje miksturę, dzięki której twarz władcy zmienia kolor. Zachwycony książę przygotowuje statek dla przybyszów, by mogli spokojnie powrócić do domu. Na pozostanie w Afryce decydują się tylko krokodyl, papuga i małpka Czi-Czi, gdyż uważają kontynent za swoją prawdziwą ojczyznę.

Łódź z doktorem i zwierzętami na pokładzie zmierza w kierunku Anglii. Mijają oni wyspy Barabarii, znane z zamieszkujących je piratów. Po paru godzinach dostrzegają na horyzoncie czerwone żagle. Okazuje się, że zbliżają się właśnie morscy bandyci. Jaskółki pomagają lekarzowi i ciągną jego statek za niewielkie linki. Szybko kończą im się jednak siły, dlatego wyczerpane decydują się dopłynąć do jednej z wysp. 

Dolittle wraz z świtą wychodzi na brzeg i zwiedza zielone tereny. Ptaki zdradzają doktorowi, że do skał przybili również piraci i przeszukują ich okręt. Swój jednak zostawili bez żadnej straży, dlatego towarzyszom udaje im się ukradkiem dostać na pokład wroga i odpłynąć. Bandyci wszczynają pościg, lecz statek, który przejęli, zaczyna tonąć. Lekarz przekonuje rekiny, by nie krzywdziły tonących piratów, a oni w zamian obiecują mu, że zamieszkają na wyspie i zostaną rolnikami.

W jednej z kajut Dolittle znajduje uwięzionego chłopca. Został on porwany wraz z wujem, którego dalsze losy są niepewne. Pies Jip ofiaruje swoją pomoc i usiłuje wywęszyć jakiś ślad po krewnym dziecka. Okazuje się to jednak bardzo trudne. Dopiero gdy zaczyna wiać zachodni wiatr, podróżnicy trafiają na trop mężczyzny. 

Odnajdują go uwięzionego na samotnej skalistej wysepce. Chłopiec i wuj są bardzo szczęśliwi ze spotkania. Doktor zabiera obydwóch do rodzinnego miasta rybaka, gdzie zostaje bardzo ciepło ugoszczony przez mieszkańców oraz obdarowany złotym zegarkiem.

Towarzysze nie od razu kierują się do Anglii. Najpierw wynajmują wóz i wybierają się w podróż po świecie. Na jarmarkach pokazują niezwykłego dwugłowca, budząc zachwyt widzów. Zebrane pieniądze pozwalają doktorowi Dolittle i jego przyjaciołom na powrót do Puddleby i dalsze dostatnie życie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również

  • Kalokagatia - definicja pojęcia, wpływ kalokagatii na światopogląd renesansu. więcej