​Hugh Lofting - biografia i twórczość

Nazwisko Hugha Loftinga brzmi, gdy zapytać przeciętnego czytelnika, zupełnie nieznajomo. Ale nazwisko doktora Dolittle? Już zdecydowanie nie. Niestety, twórcy klasyki dziecięcej literatury bywają zbyt szybko zapominani przez ludzi dorosłych.

Hugh Lofting - biografia

Brytyjski autor literatury dziecięcej, Hugh Lofting, urodził się 14 stycznia 1886 r. w Meidenhead, w Wielkiej Brytanii. Jednak można stwierdzić, że miał dwie ojczyzny - do Stanów Zjednoczonych wyjechał jako osiemnastolatek, by podjąć naukę w Intytute of Technology w Massachusetts. Naukę przerwał wkrótce i powrócił do rodzinnego kraju, ale w 1912 znów udał się do Ameryki i tym razem osiadł już w Stanach Zjednoczonych na dobre.

Tu się ożenił i w czasie I wojny światowej służył w wojsku w stopniu porucznika w armii amerykańskiej właśnie. Pomysł stworzenia książki o doktorze Dolittle zrodził się właśnie w czasie wojny. Seria osiągnęła olbrzymią popularność, za "Doktora Dolittle" Hugh Lofting był wielokrotnie nagradzany - pierwszym znaczącym sukcesem było uzyskanie medalu Newbery, ważnej nagrody dla autorów książek dziecięcych. Pisarz zmarł 26 września 1947 r., w Santa Monica w Kalifornii.

Reklama

Hugh Lofting - twórczość

Hugh Lofting pisywał i dla dorosłych, ale najważniejsze w jego dorobku są książki dla dzieci:

Doktor Dolittle i jego zwierzęta (1920)

Podróże doktora Dolittle (1922)

Poczta doktora Dolittle (1923)

Cyrk doktora Dolittle (1924)

Ogród zoologiczny doktora Dolittle (1925)

Opera doktora Dolittle (1926)

Największa podróż doktora Dolittle (1927)

Doktor Dolittle na Księżycu (1928)

Książka Geb-Geb (1932)

- Powrót doktora Dolittle (1933)

Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro (1948)

Doktor Dolittle i zielona kanarzyca (1950)

Opowieści z Puddleby (1952)

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również

  • Nić Ariadny - znaczenie "Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego... więcej