Jack London - biografia, twórczość

Jack London - biografia

Jack London - amerykański pisarz żyjący w latach 1876-1916. Jack London przyszedł na świat w San Francisco w rodzinie robotniczej. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało  John Griffith Chaney. Za pseudonim Jack London obrał sobie nazwisko swojego ojczyma. Biografia Jacka Londona obfituje w niezwykłe fakty. 

Jako młody chłopak podejmował się różnych zajęć fizycznych. Sprzedawał gazety, był robotnikiem portowym, pracował w fabrykach (m.in. konserw), zajmował się nielegalnym połowem ostryg. Jako marynarz popłynął do Japonii. Został aresztowany za włóczęgostwo.

Reklama

Biografia Jacka Londona odnotowuje, że był samoukiem, wiedzę zdobywał samodzielnie, czytając w bibliotekach, a także na podstawie osobistych doświadczeń. Pisarz porzucił szkołę w wieku 14 lat, a gdy miał 19, w ciągu jednego roku odbył kurs licealny i zaczął studia na uniwersytecie w Berkeley, z których zrezygnował, aby zająć się poszukiwaniem złota w Klondike. 

Po powrocie do Californii miał problemy ze znalezieniem pracy, dlatego postanowił zostać pisarzem. Za cel postawił sobie codzienne pisanie określonej ilości słów. Wytrwale starał się o publikację swoich utworów.

Biografia Jacka Londona to biografia ambitnego człowieka z nizin społecznych usiłującego wspiąć się na wyższy poziom. W 1910 pisarz osiadł na farmie w Kalifornii. Jack London zmarł 22 listopada 1916 r. w wyniku ciężkich chorób, choć istnieje niepotwierdzona plotka, że popełnił samobójstwo przedawkowując morfinę, którą uśmierzał ból.

Jack London - twórczość

Twórczość Jacka Londona to przede wszystkim powieści przygodowe, najbardziej znane, czytane przez kilka pokoleń młodych czytelników to: "Zew krwi" (1903), "Wilk morski" (1904), "Biały kieł" (1906), "Bellew Zawierucha" (1912). Na uwagę zasługuje psychologiczna autobiograficzna powieść o dojrzewaniu "Martin Eden" (1909).

Część twórczości Jacka Londona stanowią utwory, wyrażające jego fascynację socjalizmem, prawami pracowniczymi, ruchami rewolucyjnymi. Są to niebeletrystyczne utwory wspomnieniowe, eseje np. "Mieszkańcy otchłani"(poruszający opis życia robotników), powieść "Żelazna stopa" (będąca pesymistyczną wizją przyszłości rządzonej przez pieniądz), zbiór artykułów prasowych "War of the Classes" (1905). 

Ciekawą pozycją w twórczości Jacka Londona jest również esej "Czym jest dla mnie życie?" (1905), najwyraźniej ukazujący jego poglądy społeczne, ale też będący źródłem wiedzy na temat biografii Jacka Londona 

W swojej twórczości Jack London łączył autentyzm naturalistycznych obrazów zmagań człowieka z życiem z trudnymi okolicznościami i przygodowy romantyzm.

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Terpsychora - muza grecka Terpsychora to jedna z dziewięciu mitologicznych muz greckich. Muzy były córkami Zeusa i tytanidy Mnemosyne, boginkami, które opiekowały się różnymi dziedzinami sztuki.... więcej