​"Księga Dżungli" - streszczenie

"Księga Dżungli" to dzieło angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga, laureata literackiej Nagrody Nobla.

Problematyka książki

Autor "Księgi Dżungli" przybliża czytelnikom życie dzikich zwierząt, pozwalając poznać ich  tajemnice. Nadaje wszystkim stworzeniom cech człowieka, by pokazać ogólne wady i zalety ludzkości. Prawa panujące w dżungli są jednak zupełnie inne niż te nasze: wydają się bardziej cywilizowane, jaśniejsze i sensowne. 

Dotyczą zarówno spraw codziennych, jak i wyjątkowych, podkreślając ważność pewnych ogólnie przyjętych wartości. Duże znaczenie ma sprawiedliwość, troska o innych i umiejętność zrozumienia różnorodności. 

Reklama

Przyroda nie zostaje ukazana jako podległa człowiekowi, a wręcz przeciwnie - to ludzie w utworze są tymi bezbronnymi i potrzebującymi opieki stworzeniami.

Streszczenie

Głównym bohaterem trzech pierwszych rozdziałów "Księgi Dżungli" jest mały chłopiec Mowgli. Imię to, oznaczające żabę, zostało mu nadane przez opiekujące się dzieckiem wilki. Jako niemowlę zostaje cudem uratowany z pożaru właśnie przez zamieszkujące dżunglę zwierzęta. Trafia pod opiekę tygrysa Shere Khana, lecz szybko zostaje odbity przez wilcze stado, które zaczyna traktować jak rodzinę. 

Mowgli stopniowo zżywa się z leśnymi stworzeniami, poznając ich prawa i zasady. Pomagają mu w tym niedźwiedź Baloo i czarna pantera Bagheera. Wszystko układa się dobrze, dopóki funkcję przywódcy stada wilków pełni przyjaciel chłopca - Akela. 

Gdy jednak stare zwierzę traci swoją pozycję, Mowgli jest zmuszony powrócić do osady zamieszkałej przez ludzi. Mimo że jej mieszkańcy są początkowo przyjaźnie nastawieni do przybysza, dziecko nie czuje się tam komfortowo. Nie zna ludzkiego języka ani obyczajów. Od najstarszego z wilków dowiaduje się o ucieczce złego tygrysa, planującego zemstę na chłopcu. 

Zwierzęta wraz z Mogwlim planują podstęp i zapędzają wroga w pułapkę. Zasadzka udaje się. Gdy chłopiec zdziera skórę z martwego tygrysa, zostaje zauważony przez jednego z mieszkańców wioski, który rozpowiada wszystkim, że dziecko posiada nadprzyrodzone moce. Musi opuścić osadę. 

Wraca do dżungli, gdzie zostaje mu zaproponowane przywództwo nad watahą wilków. Odmawia jednak, podkreślając, że chce samotnie polować wśród dzikiej przyrody. Zwierzęta akceptują jego decyzję, wysyłając mu na pomoc cztery młode.

Kolejne rozdziały książki opowiadają inne historie związane z życiem zwierząt. Pierwszy dotyczy przygód białej foki Kotike. Z powodu zła, jakie wyrządzili jej stadu ludzie, decyduje się ona na poszukiwanie lądu niezamieszkałego przez człowieka. Prosi o pomoc konia morskiego i rodziców, lecz nikt nie chce jej wesprzeć. 

Dostaje tylko jedną radę - by odnalazła mądre krowy morskie, które doprowadzą ją do bezludnej wyspy. Tak też robi. Udaje się w stronę równika, lecz spotyka tam wyłącznie starą fokę. Ta informuje Kotike o dawnej przepowiedni, według której na świecie ma pojawić się białe zwierzę i doprowadzić inne do ziemskiego raju. 

Bohater wraca do domu, lecz mimo nalegań rodziców nie szuka żony, lecz tym razem udaje się na zachód. Trafia tam na stado dziwnych stworzeń - okazują się one właśnie krowami morskimi. Rusza ich śladem i trafia na niezamieszkały ląd ukryty za rafą koralową. Decyduje się powrócić do ojczyzny i zaprowadzić na szczęśliwie odnalezioną wyspę cały swój ród. Wygrywa walkę z dawnym przywódcą i zabiera resztę fok na swoje ziemie marzeń.

Bohaterem piątego rozdziału jest Rikki-Tikki, mangusta, największy wróg węży. Dostrzega on zniszczone ptasie gniazdko i decyduje się rozpocząć polowanie na czarną kobrę. Dzięki sprytnym podstępom udaje mu się uratować zarówno swoje życie, jak i życie ludzkiej rodziny, która go niegdyś przygarnęła. 

Kolejna historia dotyczy losów słonia Kala Nag. Pracuje on w armii, nosząc namioty i układając ciężkie kłody drzew. Pewnej nocy ma miejsce niezwykłe spotkanie wolnych zwierząt. Kala Nag oswobadza się, bierze na grzbiet chłopca Toomai i gna do lasu, gdzie bierze udział w poruszającym tańcu. 

Dziecko zostaje przyjęte w poczet obywateli dżungli i odznaczone tytułem "druh słoni". W ostatnim opowiadaniu ukazane są smutne historie zniewolonych zwierząt. Wszystkie są wykorzystywane przez ludzi podczas walk armii brytyjskiej. Podkreślona zostaje hierarchizacja, według której stworzenia te znajdują się na samym dole piramidy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również

  • Panta rhei - co to znaczy, skąd pochodzą te słowa, podstawowe założenia koncepcji Heraklita z Efezu. więcej