Nić Ariadny - wyjaśnienie znaczenia związku frazeologicznego, pochodzenie

Nić Ariadny - znaczenie

"Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego zadania. Wyrażenie "Nić Ariadny" można rozumieć jako kluczowy, najważniejszy czynnik wyjścia z niełatwego położenia obronną ręką, jako wskazówkę, pomysł pojawiający się w odpowiednim momencie. "Nić Ariadny" to inaczej pomocna dłoń.

Nić Ariadny - pochodzenie (mit o Tezeuszu)

Związek frazeologiczny "nić Ariadny" jest związany z postacią królewny Ariadny, córki władcy Krety, króla Minosa i królowej Pazyfae. Ariadna jest jedną z postaci występujących w micie o Tezeuszu, ateńskim bohaterze.

Reklama

Tezeusz jako dziecko poznał Heraklesa i zapragnął stać się takim jak on. Jako młodzieniec podniósł wielki głaz, zabrał miecz i sandały należące do jego ojca Ajgeusa i udał się do Aten, aby go odszukać. Dzięki wyjątkowej sile pokonał trzech okrutnych zbójców - Skirona, Sinnisa i Prokrustesa. W Atenach dał popis swoich umiejętności, podrzucając wysoko w górę parę wołów oraz schwytał ogromnego byka szalejącego w okolicach Maratonu. Największy bohaterski wyczyn był jednak jeszcze przed nim, a w jego dokonaniu pomogła mu właśnie nić Ariadny.

Królestwo ojca Ariadny było dręczone przez Minotaura - jej brata, który urodził się jako pół-byk i pół-człowiek. Do Aten przybyli posłowie króla Minosa z rozkazem wydania siedmiu dziewcząt i siedmiu młodzieńców na pożarcie potworowi zamkniętemu w labiryncie, z którego nikomu nie udało się wyjść. Tezeusz powiedział, że jest gotów zmierzyć się z Minotaurem.

Gdy przybył do pałacu Minosa, królewna Ariadna zakochała się w nim i postanowiła go ocalić od śmierci w labiryncie, wykorzystując do tego nić. Ariadna kazała Tezeuszowi przywiązać nić przy wejściu do labiryntu i idąc, stopniowo rozwijać kłębek. Bohater odnalazł Minotaura, zabił go i, dzięki temu, że miał nić Ariadny, bez trudu odnalazł wyjście. Nić Ariadny ułatwiła mu wykonanie tego trudnego zadania. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Zobacz również