​Nocny lot - streszczenie

Antoine de Saint-Exupéry, autor Małego księcia był z zawodu lotnikiem. Kolejne katastrofy, w których uczestniczył, dramatyczne przeżycia - nic nie było w stanie zniweczyć jego pasji. A że pisanie było drugą z nich, najczęściej je łączył. Nocny lot jest przykładem takiego mariażu. Pisarz stworzył go pracując w Ameryce Południowej jako dyrektor portu lotniczego w Buenos Aires.

Nocny lot - miejsce akcji

Akcja toczy się w jednostce lotnictwa w Buenos Aires, której pracownicy pod dowództwem Riviera, dyrektora sieci lotniczej, podejmują próby pierwszych lotów nocnych. Noc do tej pory była uznawana za porę nienadającą się do latania z racji braku widoczności i dezorientacji lotników w takiej sytuacji. 

Wysyłanie lotników na takie loty wiąże się z ryzykowaniem ich życia. Jest to bowiem czas, gdy samoloty nie są jeszcze wyposażane w aparaturę umożliwiającą odnalezienie się w ciemności.

Reklama

Nocny lot - główny bohater

Wyeksponowany w pierwszym planie Riviere wydaje się być bezwzględny i nie znający litości. Jego podwładni, którym każe pilotować samoloty nawet podczas najbardziej niesprzyjających warunków, za wszelkie spóźnienia otrzymują punkty karne. Riviere utrzymuje daleko idący dystans z pracownikami i oczekuje takowego nie tylko od siebie samego. 

Gdy równy mu rangą inspektor Robineau, w chwili samotności postanawia zaprzyjaźnić się z jednym z pilotów, Riviere uniemożliwia tę relację. Pan może kochać podwładnych, ale oni nie mogą o tym wiedzieć - rzuca jedynie współpracownikowi.

Nocny lot - meritum akcji

Z Patagonii, Chilie i Paragwaju mają powrócić trzy samoloty pocztowe. Pierwszy powraca ten z Chile. Oczekujący pozostałych dwóch Riviere dowiaduje się, że samolot podążający z Patagonii czeka przeprawa z burzą. W międzyczasie jeszcze powraca szczęśliwie samolot z Paragwaju. Niestety, burza okazuje się przekraczać Andy. Ogarnia całe południe w kierunku Atlantyku. 

Lecący w samolocie pilot Fabien nie chce jej okrążać, tylko wnieść się ponad nią. Wiadomo już, że będzie miał znaczne opóźnienie. Oczekująca Fabiena żona szaleje z niepokoju i jest on jak najbardziej uzasadniony. Pilota ogarnia burza; zrywa się potężny wicher, gwiazdy gasną, oślepiają błyskawice, a samolotem szarpią wiry powietrzne. Dopiero gdy udaje się mu wznieść ponad szalejący żywioł, może lecieć spokojnie. Teraz jednak zyskuje świadomość, że benzyna skończy się za pół godziny - wtedy samolot runie na ziemię. 

Wiadomość o tym dociera na ziemię. Fabienowi nie udaje się bezpiecznie na nią wrócić. Ginie, a odpowiedzialność za to ponosi Riviere, bezwzględny dyrektor. Czy opamięta się on i zmieni swe postępowanie? I czy można je racjonalnie uzasadnić? Nieco uchyla rąbka interpretacji sam autor, umieszczając na wstępie utworu motto traktujące o tym, że wszystko jest możliwe jeśli się tego pragnie - i jeśli człowiek ma odwagę żyć dla własnej idei, ma też odwagę za nią umrzeć

Resztę rozważań jednak pozostawia się w tej książce samemu czytelnikowi i to, czy znajdzie on usprawiedliwienie dla Riviera oraz jakiekolwiek przekonujące uzasadnienie jego czynów - jest sprawą otwartą.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również