Streszczenie Iliady Homera

Iliada powinna zwać się Achilladą - pada często stwierdzenie. I nie bierze się ono znikąd. To wokół postaci głównego bohatera wojny trojańskiej skupiona jest akcja dzieła.

Pieśń I - Zaraza. Gniew

Zgodnie z tradycją gatunku epickiego, Iliadę poprzedza inwokacja, czyli zwrot do bogini z prośbą o natchnienie i pomoc w efektownym oddaniu gniewu Achillesa. Gniew herosa wynika z utraty jego branki, Bryzeidy, którą zabrał mu Agamemnon, wódz Greków. Następnie zaś gniew zmienia się w furię, gdy z ręki Hektora ginie przyjaciel Achillesa, Patrokles. 

Bryzeida została odebrana Achillesowi przez wodza w odwecie za konieczność oddania uprowadzonej ze świątyni Apollina córki kapłana. Agamemnon, urażony, postanowił zrekompensować sobie straty. Znieważony Achilles odstąpił od walki.

Reklama

Pieśń II - Sen. Próba. Katalog okrętów

Ponieważ na prośbę rozgniewanego syna, matka Achillesa ubłagała Zeusa o sprzyjanie wrogom, na Agamemnona zostaje zesłany sen nakłaniający go do natarcia na Troję.

Pieśń III - Przysięgi. Widok z muru. Pojedynek Aleksandra z Menelaosem

Bitwa zostaje przerwana, ponieważ wrogowie zawierają układ: o losie wojny ma zdecydować pojedynek między skrzywdzonym Menelaosem a Parysem. Zwycięzca ma zatrzymać Helenę i zakończyć tym walkę. Ale interwencja Afrodyty, sprzyjającej Parysowi, powoduje, że wygrywa on pojedynek w sposób nieuczciwy i układ zostaje zerwany. Wojna trwa.

Pieśń IV - Złamanie przysiąg. Agamemnona przegląd wojsk

Bogowie radzą na Olimpie nad losami wojny. Grecy czują, że mają za małe ich wsparcie, choć jest po ich stronie Atena. Agamemnon dokonuje przeglądu swych wojsk.

Pieśń V - Waleczne czyny Diomedesa. Pieśń VI - Pożegnanie Hektora z Andromachą

Czujący zbyt małe wsparcie Ateny Trojańczycy mobilizują swe kobiety do modłów do bogini. Hektor, który pełni rolę posłańca, by je ukierunkować, żegna się z ukochaną żoną Andromachą oraz synkiem Astyanaksesem. Scena pełna złych przeczuć.

Pieśń VII - Pojedynek Hektora z Ajaksem. Pogrzeb poległych

Po nierozstrzygniętym pojedynku Hektora z Ajaksem, grzebane są ciała poległych. Chwilowe zawieszenie broni, Grecy wykorzystują na obwarowanie obozu.

Pieśń VIII - Przerwana bitwa

Na rozkaz Zeusa, bogowie przestają interweniować w walkę. Trojańczycy zdobywają przewagę.

Pieśń IX - Poselstwo do Achillesa. Prośby

Achilles odmawia posłom błagającym go o powrót do bitwy.

Pieśń X - Doloneja

Efektywna nocna wycieczka Odyseusza oraz Diomedesa do obozu wroga, powoduje spustoszenia w obozie Trojańczyków - ginie m.in. Dolon, efektywny zwiadowca.

Pieśń XI - Świetne czyny Agamemnona

Wódz grecki odnosi sukcesy w bitwie, ale zostaje ranny. Achilles wysyła Patroklesa, by zbadał sytuację na polu walki.

Pieśń XII - Bitwa o mur

Trojańczycy zdobywają mur obronny Greków.

Pieśń XIII - Bitwa przy okrętach.

Bogowie muszą przyglądać się, jak i na morzu Trojańczycy zdobywają przewagę.

Pieśń XIV - Oszukanie Zeusa

Hera usypia podstępnie Zeusa, by bogowie mogli interweniować w walkę. Przebudzony Zeus równoważy wykorzystane w ten sposób przewagi Greków na korzyść Trojańczyków.

Pieśń XV - Powtórne odparcie ataku od okrętów

Zeus nakazuje Posejdonowi wycofanie się z pola walki, co powoduje, że Trojanie znów są bliscy zwycięstwa. Hektor chce spalić greckie okręty, by wrogowie nie mogli uciec.

Pieśń XVI - Pieśń o Patroklesie

Patrokles odziany w zbroję przyjaciela rusza do walki. Brany za Achillesa wzbudza popłoch, czym upojony, zapędza się aż pod pola Troi. Tam ginie z ręki Hektora. Menelaos zabiera jego ciało, Hektor - zbroję.

Pieśń XVIII - Sporządzenie zbroi Achillesa

Zrozpaczony Achilles zapomina o gniewie, który wzbraniał mu udziału w walce. Matka Tetyda od Hefajstosa zdobywa dla niego jeszcze lepszą zbroję. Zwłaszcza tarcza jest magiczna. Niezwykle dokładnie opisana, zawiera różne sceny z życia Greków.

Pieśń XIX - Achilles wyrzeka się gniewu

Achilles jedna się ze swym wodzem.

Pieśń XX - Bitwa bogów

Za zgodą Zeusa, bogowie wracają do bitwy. Achilles sieje spustoszenie.

Pieśń XXI - Walka nad rzeką

Achilles walczy ze Skamandrem, bogiem rzeki opływającej Troję. Dzięki pomocy Hefajstosa to walka zwycięska dla herosa.

Pieśń XXII - Śmierć Hektora

Dotarłszy do murów Troi, gdzie czeka na niego jako jedyny waleczny Hektor. W ostatniej chwili, ogarnięty paniką, chce jednak uciekać. Podstęp Ateny dopiero powoduje, że staje do walki. Odbywa się ona najpierw na włócznie, potem zaś na miecze. Z pomocą Ateny Achilles wygrywa.

Umierający Hektor prosi Achillesa o poszanowanie dla jego ciała, ale heros drwi z jego naiwności. Na oczach zrozpaczonych rodziców przebija pięty zmarłego i włóczy go po polu walki za rydwanem.

Pieśń XXIII - Igrzyska na cześć Patrokla

Na cześć Patroklosa po uroczystym pogrzebie zostają wyprawione igrzyska.

Pieśń XXIV - Pogrzeb Hektora

Po zmroku przybywa do Achillesa zrozpaczony ojciec, król Priam, błagając o litość dla swego zmarłego syna. Nastaje kres gniewu herosa, który wzruszony, wydaje ciało Hektora. Teraz bohater trojański może zostać pogrzebany.


Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nić Ariadny - znaczenie "Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego... więcej