​"W 80 dni dookoła świata" Juliusz Verne - streszczenie

"W 80 dni dookoła świata" to powieść Juliusza Verne, opublikowana w 1872 roku.

Problematyka "W 80 dni dookoła świata"

Juliusz Verne wielokrotnie w swojej twórczości zajmował się tematem podróży, gdyż była to jego wielka pasja. Miał jednocześnie świadomość, jak bardzo powiększyły się możliwości człowieka jego czasów w związku z rozwojem techniki, i właśnie tą myśl zawarł w utworze. Zdawał sobie sprawę, że postęp cywilizacyjny bardzo ułatwił przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Otwarto kanał Sueski, który sprawił, że aby dotrzeć do Azji nie trzeba było opływać Afryki, co także stało się inspiracją do stworzenia powieści. 

Bohaterem swojej historii Verne uczynił Fileasa Fogga, który opuszcza Londyn mając jeden cel: okrążyć świat w 80 dni. Podróż jednak staje się dla niego czymś więcej, niż tylko wyzwaniem: okazją do poznania różnorodnych kultur oraz swojego wnętrza.

Reklama

Streszczenie "W 80 dni dookoła świata"

Głównym bohaterem powieści jest mieszkający w Londynie dżentelmen Fileas Fogg. Należy on do klubu "Reforma", którego członkowie spotykają się codziennie, by pograć w karty. To osoba trzymająca się ściśle swoich przyzwyczajeń, spokojna i żyjąca według ustalonego przez siebie schematu. Właśnie z powodu swojego perfekcjonizmu Fogg zwalnia swojego służącego; ten podaje mu bowiem za chłodną wodę do golenia. 

Na jego miejsce przyjmuje Jana Obieżyświata, mężczyznę, który po wieloletniej tułaczce po świecie pragnie osiąść się w mieście na wygodnej i unormowanej posadzie. Praca u Fileasa wydaje mu się spełnieniem marzeń, gdyż każdy jego dzień będzie przebiegał według tego samego rozkładu.

Akcja rozpoczyna się 2 października 1872 roku, kiedy Fileas Fogg pojawia się w klubie "Reforma". Między dżentelmenami wywiązuje się dyskusja na temat rabunku bankowego, który miał miejsce parę dni wcześniej. Członkowie stowarzyszenia dochodzą do wniosku, że złodziej nie będzie miał problemu z ukryciem się: świat jest bowiem ogromny. 

Fogg nie zgadza się z przyjaciółmi, uważając, że jest możliwe objechanie kuli ziemskiej w 80 dni. Nie mogąc przekonać towarzystwa zgadza się na zakład i zobowiązuje się dokonać tego niezwykłego czynu. Wyrusza w drogę tego samego dnia, informując, że powróci dokładnie 21 grudnia.

Fogg wraca do domu, gdzie w niecałą godzinę udaje mu się spakować potrzebne rzeczy. Wraz z Obieżyświatem szybko trafia do pociągu, zmierzającego do Paryża. W międzyczasie w "Reformie" dżentelmeni zakładają się, czy mężczyźnie uda się spełnić zamierzenie. Ma wielu zwolenników, a dopiero biuletyn wydany przez Towarzystwo Geograficzne, udowadniający niemożliwość takiego czynu, zmienia ich nastawienie.

Tylko lord Albemarle wciąż wierzy w powodzenie szalonego planu. W pewnym momencie w gazetach pojawia się portret pamięciowy złodzieja bankowego i okazuje się on być podobnym do Fogga. Detektyw Fix kojarzy szybki wyjazd Fileasa z rabunkiem i wyrusza jego śladem. Próbuje nawet zatrzymać podróżników w Suezie, lecz obecny przy tym konsul niechętnie patrzy na zabiegi śledczego.

Podróż przebiega bez niespodzianek aż do Bombaju, do którego mężczyźni docierają na statku "Mongolia". Obieżyświat i Fogg czekają tam parę godzin na przesiadkę do pociągu, zmierzającego w stronę Kalkuty. Służący zwiedza miasto, nie mogąc nadziwić się wschodniej kulturze. Przypadkiem trafia do indyjskiej świątyni, gdzie zakłóca obrządek religijny. Zostaje napadnięty przez kapłanów i ledwo udaje mu się uciec. W czasie podróży w stronę Kalkuty podróżnicy poznają generała Cromarty'ego, który opowiada im o Bombaju i zwyczajach panujących na tamtych terenach. 

Żołnierz dziwi się stosunkiem Fileasa do opowieści: Fogg nie jest zainteresowany odwiedzanym krajem, pragnie jedynie jak najszybciej dotrzeć do celu. Okazuje się to jednak trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Pociąg nagle zatrzymuje się w Rothal i okazuje się, że linia kolejowa się skończyła. Obieżyświat wpada na pomysł kupienia słoni, co mężczyźni natychmiast robią. Dosiadają niezwykłych wierzchowców i wyruszają w dalszą drogę.

Przy rzece Ganges wędrowcy napotykają dziwny orszak, który okazuje się być ceremonią Sati, czyli spaleniem żony, wraz z ciałem jej zmarłego męża. Fogg decyduje się uratować kobietę. Obieżyświat znowu zaskakuje swoją pomysłowością i udaje mu się wykraść dziewczynę już ze stosu pogrzebowego. 

Wdowa ma na imię Auda i od tamtej pory towarzyszy grupie w podróży. Na słoniach podróżnicy docierają do Allahabad, gdzie mogą przesiąść się na pociąg. W Kalkucie służący zostaje aresztowany, z powodu popełnionego w Bombaju przestępstwa na tle religijnym. 

Fogg jednak płaci kaucję, by szybko wydobyć z więzienia lokaja i móc wyruszyć w dalszą drogę. Psuje tym samym plany Fixa, któremu zatrzymanie mężczyzn w mieście było bardzo na rękę, wciąż bowiem czekał na odpowiednie dokumenty, umożliwiające mu aresztowanie Fileasa.

Mężczyźni wraz z uratowaną Hinduską udają się do Hongkongu. Na pokładzie statku "Rangun" dużo czasu spędzają z Audą. Kobieta nie może nadziwić się obojętności Fogga, lecz rozmowa z Obieżyświatem upewnia ją, że uratował ją dobry i wartościowy człowiek. Dzięki podstępowi Fixa w kolejnym etapie podróżnicy zostają rozdzieleni: służący trafia na inny statek.

 W Jokohamie lokaj dołącza do trupy akrobatycznej, by dotrzeć do Ameryki i odnaleźć swoich państwa, lecz szczęśliwym trafem dostrzega ich na widowni już pierwszego spektaklu. 3 grudnia są już w San Francisco.

Na pociąg, zmierzający w kierunku Nowego Jorku, napadają Indianie. Pasażerowie ledwo odpierają atak, lecz Obieżyświat dostaje się do niewoli rdzennych mieszkańców Ameryki. Fogg staje przed ciężkim wyborem między poszukiwaniami przyjaciela, a wyruszeniem w dalszą drogę. Decyduje się jednak opóźnić podróż i wziąć udział w misji ratowniczej. Wraz z oddziałem żołnierzy udaje im się odbić jeńców. Na ożaglowanych saniach grupa dociera do Omaha, a potem do Chicago i Nowego Jorku. 

Na wschodnim wybrzeżu okazuje się jednak, że statek do Liverpoolu już odpłynął. Bohaterowie trafiają na statek do Bordeaux, a na morzu Foggowi udaje się przekupić załogę, by zmieniła kurs. Przejmuje dowództwo, jednocześnie wykazując się swoimi żeglarskimi zdolnościami. Z powodu braku opału decyduje się na poświęcenie wszystkich drewnianych elementów okrętu.

Podróżnicy docierają do Liverpoolu. Tam Fixowi udaje się wreszcie aresztować Fogga. Dzień później okazuje się jednak, że właściwy złodziej został już złapany. Śledczy wypuszcza Fileasa, przepraszając go, lecz opóźnienie jest nieuniknione. Gospodarz powraca do Londynu o 5 minut za późno. Zakochana w Foggu Auda martwi się o los mężczyzny, który przez przegranie zakładu został bankrutem. 

Młodzi wyznają sobie uczucia, a Obieżyświat udaje się do pastora, by zamówić ślub. Dowiaduje się od niego, że przybyli do miasta o dzień wcześniej: podróżowali bowiem z zachodu na wschód. Fogg szybko udaje się do klubu "Reforma", do którego wchodzi o ustalonej godzinie. Wygrywa zakład, zdobywając 20 tysięcy funtów. Dzięki niezwykłej podróży znajduje także miłość swojego życia, Audę.


Artykuł pochodzi z kategorii: Literatura światowa

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nić Ariadny - znaczenie "Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego... więcej