Matura 2015: Język polski część podstawowa. Arkusz i odpowiedzi

Zdjęcie

zdj. ilustracyjne /Darek Delmanowicz /PAP
zdj. ilustracyjne
/Darek Delmanowicz /PAP


JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - ARKUSZ DLA LICEUM

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZ DLA UCZNIÓW TECHNIKUM

Maturzyści z liceów czytali tekst Jerzego Bralczyka pt. "Co się nosi w mówieniu?". Na jego podstawie musieli odpowiedzieć na kilka pytań. Kolejnym materiałem do analizy był tekst "Książki na całe życie" Wojciecha Nowickiego.

Reklama

W następnej kolejności abiturienci musieli na podstawie krótkiego fragmentu wiersza napisać, jaki jest jego tytuł i kto jest jego autorem.

Tematy wypracowania brzmiały z kolei następująco:

"Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".

"Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów"  - utwór to Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Do matury z języka polskiego w 2015 roku  na poziomie podstawowym przystąpiło 310 tysięcy maturzystów. 190 tysięcy osób pisało maturę w nowej formule, to absolwenci liceów. Wszyscy wystartowali punktualnie o godzinie 9:00. Na rozwiązanie arkusza mieli 170 minut.

Przedstawiamy pierwsze proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi do arkusza dla LICEUM:

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/

Zdjęcie

CKE /
CKE
/ARKUSZE Z ARKUSZE I ROZWIĄZANIA Z MATEMATYKI

Artykuł pochodzi z kategorii: Matura

Zobacz również

  • Matura 2016: Wiedza o społeczeństwie, poziom podstawowy

    Wiedza o społeczeństwie przez wiele lat była w czołówce przedmiotów najchętniej wybieranych przez abiturientów na maturze. Poziom podstawowy matury z WOS-u w 2016 roku zdawały osoby piszące tzw.... więcej