Matura 2016. Jakie lektury do tej pory pojawiały się najczęściej?

4 maja uczniowie rozpoczną zdawanie egzaminów maturalnych. Z jakimi lekturami uczniowie spotkają się na tegorocznym egzaminie? Oczywiście, nie wiadomo. Sprawdziliśmy jednak, które z dzieł pojawiały się do tej pory na egzaminach najczęściej.

Zdjęcie

Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL
Zdj. ilustracyjne
/123RF/PICSEL

W zeszłym roku na egzaminie podstawowym pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa. Był to kolejny raz, kiedy uczniowie musieli się zmierzyć z tym pozytywistycznym dziełem. Maturzyści z techników w arkuszu znaleźli z kolei III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Poza chętnie wybieraną przez CKE "Lalką", do najpopularniejszych lektur pojawiających się na maturze należy zaliczyć: "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Chłopów" Władysława Reymonta, "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego, "Potop" Henryka Sienkiewicza.

Reklama

Na maturze pojawiał się również "Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego, "Granica" Zofii Nałkowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, czy "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall.

Jakie pozycje dołączą do tej listy w tym roku, przekonamy się już 4 maja.


Bądź na bieżąco z Interią!

Zapraszamy również do śledzenia nas na Facebooku: Interia Matura, gdzie będziemy publikować kolejne wskazówki i materiały, które pomogą wam w przygotowaniach do tegorocznej matury.

Zajrzyjcie też do naszego raportu specjalnego Matura 2016


Zobacz także: Ekstremalne streszczenia. Dla leniwych?


Artykuł pochodzi z kategorii: Matura

Zobacz również

  • Matura 2016: Historia muzyki, arkusz CKE

    Maturalne popołudnie należało dziś do historii muzyki. Ponad 400 uczniów z całego kraju, o 14:00 podeszło do egzaminu z tego przedmiotu. Poniżej publikujemy arkusz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej... więcej