Matura coraz bliżej. Obstawiamy typy!

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przedstawiamy tematy arkuszy na poziomie podstawowym z j.polskiego na przestrzeni ostatnich kilku lat i zapraszamy do udziału w ankiecie zawierającej wybrane tytuły lektur. Czy i tym razem maturzyści będą rozpisywać się na temat „Chłopów”, „Dziadów” czy „Lalki”?

Zdjęcie

Zeszłoroczny egzamin maturalny w Tychach /Tomasz Jodłowski /Reporter
Zeszłoroczny egzamin maturalny w Tychach
/Tomasz Jodłowski /Reporter

Lektury i tematy maturalnych wypracowań z j.polskiego na poziomie podstawowym od momentu wprowadzenia tzw. nowej matury:

2005


Henryk Sienkiewicz "Potop"

Reklama

Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza? Punktem wyjścia swoich rozważań uczyń wnioski z analizy danych fragmentów powieści. Zwróć uwagę na ich znaczenie dla całości utworu.

Juliusz Słowacki "Kordian"

Zygmunt Krasiński "Nie-Boska komedia"

Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty.

Zobacz cały arkusz!

2006

Wiliam Szekspir "Makbet"

Charakteryzując "Makbeta" na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego ci dramatu antycznego.

Władysław Reymont "Chłopi"

Zanalizuj podany fragment "Chłopów" Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny.

Zobacz cały arkusz!

2007


Adam Mickiewicz "Dziady"

Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment "Dziadów" Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Zofia Nałkowska "Granica"

Analizując fragmenty "Przedwiośnia" i "Granicy", porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Zobacz cały arkusz!

2008

Adam Mickiewicz "Oda do młodości"

Kazimierz Przerwa-Tetmajer "Któż nam powróci"

Analizując fragment "Ody do młodości" Adama Mickiewicza i wiersz "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców. Wykorzystaj konteksty historycznoliterackie.

Bolesław Prus "Lalka"

Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment "Lalki" Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób - ojca i Wokulskiego.

Zobacz cały arkusz!

2009

Władysław Reymont "Chłopi"

Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta "Chłopi" scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"

Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Zobacz cały arkusz!

2010

Molier "Świętoszek"

Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera "Świętoszek" scharakteryzuj głównego bohatera oraz omów postawy Orgona, Kleanta i Elmiry wobec tytułowej postaci.

Hanna Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem"

Na podstawie podanego fragmentu utworu Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" przedstaw przemyślenia Marka Edelmana o możliwościach godnego życia wczasach Zagłady i różnych poglądach na temat godnej śmierci.

Zobacz cały arkusz!

2011

Adam Mickiewicz "Gdy tu mój trup..."

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Światło w ciemnościach"

Analizując wiersze "Gdy tu mój trup..." Adama Mickiewicza oraz "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Zofia Nałkowska "Granica"

Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej "Granica", przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Zobacz cały arkusz!

2012

Adam Mickiewicz "Dziady"

Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego.

Bolesław Prus "Lalka"

Stefan Żeromski "Ludzie bezdomni"

Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach "Lalki" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Zobacz cały arkusz!

Jak ci idą przygotowania do matury? Podyskutuj na forum!

Artykuł pochodzi z kategorii: Matura

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Matura 2016: WOS, poziom rozszerzony. Arkusz i odpowiedzi

    Wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony) poniżej publikujemy arkusz i kolejne odpowiedzi, które zaproponowali nasi eksperci. To właśnie z WOS-em od godziny 9:00 zmagali się dziś tegoroczni... więcej