• Informacje na temat:

  20 lecie międzywojenne

Artykuły na temat: 20 lecie międzywojenne
 • ...20-lecie działalności świętuje w piątek w Białymstoku Związek Tatarów RP, organizacja nawiązująca do ponad 600-letniej tradycji historycznej Tatarów na ziemiach polskich. Uczestnicy spotkania m.in. dyskutują o przyszłości Stowarzyszenia.

 • ...50-lecie istnienia Teatru Stodolanego działającego przy Domu Kultury Litewskiej obchodziła w niedzielę mniejszość litewska. Uroczystość odbyła się w Skansenie w Puńsku (podlaskie), w miejscowości nazywanej stolicą Litwinów w Polsce.

 • Pan Marcin Szczerba od 2 lat wozi łodzian zabytkowymi samochodami z okresu 20-lecia międzywojennego po Piotrkowskiej. To jego wkład w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

 • "Wyprawa w 20-lecie" w Muzeum Narodowym w Warszawie

  Ponad 300 obrazów, grafik, rysunków i rzeźb można oglądać na wystawie "Wyprawa w 20-lecie". To pierwsza przekrojowa prezentacja sztuki okresu dwudziestolecia międzywojennego.

 • W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród Polaków wciąż jest niewielka - mówili specjaliści podczas konferencji "Nauka i technika polska w okresie 20-lecia międzywojennego".

 • "Bal w operze", czyli Tuwim dla dorosłych

  Spektakl z muzyką na żywo,"Bal w operze", pokaże 8 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie Teatr im. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego. Ten najpopularniejszy poemat satyryczny Juliana Tuwima, powstał w gorącym czasie 20-lecia międzywojennego, kiedy upadały autorytety, a elita bawiła się.

 • 80 lat temu ustanowiono Święto Niepodległości

  ...​80 lat temu, ustawą z 23 kwietnia 1937 roku ustanowione zostało Święto Niepodległości. Przed wybuchem II wojny światowej oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się tylko dwa razy: 11 listopada 1937 r. i 1938 r. - w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności państwowej.

 • Dziś pojedynek Legii z Polonią

  ...7:2, a w kolejnym sezonie 4:1 i 5:0. Polonia po raz ostatni pokonała Legię (3:0) w meczu ligowym wiosną 2000 roku, kiedy zdobyła mistrzostwo Polski. Korzenie rywalizacji tych zespołów sięgają okresu międzywojennego(...) Koszule" - 22, a 16 spotkań zakończyło się remisem. Od 2008 roku Polonia występuje w tym w ekstraklasie na licencji Groclinu Grodzisk Wlkp. W lecie tego roku właściciel Polonii Józef Wojciechowski kupił...

 • NBP: Na milion banknotów w obiegu, tylko 8 jest fałszywych. Polska waluta trudna do podrobienia

  ..."Eleganckie gilosze" Ciekawe pod względem zabezpieczeń było 20-lecie międzywojenne. Po reformie Grabskiego nastąpiła denominacja i w 1924 roku do emisji wprowadzono zupełnie nowe złote polskie, które zastąpiły marki polskie. Zniknął wówczas największy nominał w historii banknotów na ziemiach polskich. W tym czasie próbowano eksperymentować z zaawansowanym znakiem wodnym, ale najważniejszym...

 • ...prezentacją chronologiczną, która obejmie dzieła powstałe od I wojny światowej do współczesności. - Jeśli chodzi o 20-lecie międzywojenne stawiamy na bardzo dobre prace. Zrezygnowałem z pokazywania słabszych(...) i najbardziej reprezentatywnych zbiorów polskiej sztuki XX i początku XXI w. - Liczy on 20 tys. eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne - od malarstwa, grafiki i rysunku, poprzez rzeźby, szkło...

Dyskusje na temat: 20 lecie międzywojenne
 • Re: Lasy Państwowe wprowadzą stan siły wyższej

  no i mamy. pierwszy stan wojenny od 36 lat. nawet 20-lecie międzywojenne trwało dłużej

 • Re: "Oszustwo" w sprawie frekwencji na "Marszu Wolności"? Policja odpiera zarzuty

  Może czas na lekcje historii? Czasy II WŚ i 20-lecie międzywojenne, może wtedy zrozumiesz kim byli faszyści.

 • Re: Inspirujące dwudziestolecie

  20-lecie międzywojenne najlepszy czas polskiego wzornictwa ! Piękne meble , piękne wnętrza . To samo w sztuce , obrazy Tamary Lempickiej - jedyne w swoim rodzaju .

 • Re: Wulgarny napis i swastyki na cmentarzu żydowskim w Płocku

  Każdy kto miał okazję rozmawiać w latach 80- 90 czy wcześniej z osobami, które pamiętały 20 lecie międzywojenne zapewne przytaknie, że nikt ale to nikt z tych osób nie opowiadał o żydach nic dobrego więc ta niechęć nie wzięła się z księżyca.

 • Re: Ukraina: Ciężkie walki o lotnisko w Doniecku

  Niestety.Historia lubi się powtarzać...20 lecie międzywojenne...obecnie mamy ok.25 lat spokoju...tylko obecnie ze wschodu jakby grożniej...

 • Re: Luksemburg: Dyskusja na temat decyzji o przyjmowaniu uchodźców

  20-lecie międzywojenne w Polsce pokazało, że NIE. Ukraińcy, Białorusini, Litwini, 3 frakcje Polaków z różnych zaborów + marksiści + Żydzi, którzy od wieków zawsze byli prześladowani wszędzie. Ciągle się jedni z drugimi szarpali, kłócili, a po '39 w chaosie wojennym była okazja by komuś dowalić i wszyscy wykorzystywali to - AK bijąca się z bojówkami Białoruskimi, UPA czy Litewskimi.

 • Re: Mateusz Morawiecki do Polonii w USA: Wracajcie do Polski

  Gdy Polską rządzili inżynierowie (tak jak w czasie II RP) to kraj się rozwijał, teraz rządzą humanistyczne nieudaczniki i mamy to co mamy. A Morawiecki jako historyk niezłe bajki opowiada i kit wciska "ciemnemu ludowi". Wystarczy porównać 20-lecie międzywojenne i co wtedy powstało z obecnymi czasami PO-pisu.

 • Re: Japonia: Zmarła najstarsza osoba na świecie Chiyo Miyako

  Fajnie jest mieć tyle lat. Ta pani przeżyła wojnę z Rosją, XX-lecie międzywojenne a więc pamiętała piękne samochody z lat 20 i 30, lampowe radia, swing i jazz, pamięta też atak na Hiroshimę i Nagasaki, potem rozwój telewizji, komputerów, internetu. Gdy się rodziła to po ulicach jeździły jeszcze koniki a po torach parowozy. Gdy zmarła, po ulicach jeżdżą szybkie samochody a po torach szybki pociąg

 • Re: Tygodnik "Przegląd": ​Zmarnowany arsenał

  Gdy czytam historię Polski ostatnich 300 lat to jest mi wstyd, że jestem obywatelem tego kraju. A już 20-lecie międzywojenne to nędza i rozpacz! Pomijając ludzi takich jak Eugeniusz Kwiatkowski, którzy coś budowali ale byli sekowani przez tzw. prawdziwych Polaków. Czytajcie historię Polski, oglądajcie programy na TVP Historia ale spróbujcie zrozumieć to, co tam piszą i mówią! Nie tylko pełne

 • Re: Sondaż dla "Rzeczpospolitej": Polacy nie wierzą w wyborcze fałszerstwa

  Czy naród zapomniał 20 lecie międzywojenne i rozwój kraju z tym co mamy obecnie?Wystarczy porównać te dwa okresy i wyciągnąć z tego wnioski.