• Informacje na temat:

  adam jerzy czartoryski

Artykuły na temat: adam jerzy czartoryski
 • ...15 lipca 1861 r. w Montfermeil pod Paryżem zmarł książę Adam Jerzy Czartoryski, wybitny mąż stanu, dyplomata, prezes Rządu Narodowego w czasie Powstania Listopadowego. Działacz emigracyjny, jeden z prekursorów zjednoczonej Europy, pisarz, mecenas nauki i sztuki.

 • Gliński o zakupie kolekcji Czartoryskich: To było spełnienie obowiązku

  Czartoryskich, na ul. św. Jana. Gmach ten pragniemy otworzyć w grudniu 2019 r. - powiedział dyrektor MNK. Na uroczystym otwarciu pokazu "Damy" obecni byli m.in. książę Adam Karol Czartoryski i jego(...) człowieczej sztuki". Do polskich zbiorów dzieło trafiło ok. 1800 r. zakupione przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dla matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła...

 • Fundacja Czartoryskich przeciwna badaniom "Damy z gronostajem"

  Fundacja Książąt Czartoryskich sprzeciwiła się badaniom "Damy z gronostajem" przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie. Fundacja jest właścicielem obrazu Leonarda da Vinci. Badania mają potrwać kilka tygodni, potem obraz trafi na wystawę.

 • Trwają negocjacje w sprawie eksponowania "Damy z gronostajem" - podczas zbliżającego się remontu krakowskiego Muzeum Czartoryskich - w Zamku Królewskim w Warszawie - poinformowali przedstawiciele Fundacji XX Czartoryskich podczas piątkowej konferencji prasowej.

 • "Dama z gronostajem" nie wyjedzie. Zostaje w stolicy

  ..."Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci pozostanie na razie w Warszawie - poinformował prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Adam Zamoyski. Do Krakowa obraz wróci najprawdopodobniej dopiero za rok. Spór wokół cennego obrazu trwa. W mediacje chce się włączyć miasto Kraków.

 • "Dama" na razie zostanie w stolicy

  ..."Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci do końca października zostanie w Warszawie. Taki scenariusz jest obecnie najbardziej prawdopodobny. Chyba że właściciel dzieła - Fundacja Książąt Czartoryskich - otrzyma jednak zgodę na jego wypożyczenie do Berlina.

 • Umowa podpisana. "Dama z gronostajem" własnością państwa

  W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie doszło do podpisania umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Książąt Czartoryskich. Porozumienie finalizuje zakup zbiorów fundacji, w tym obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Kwota całej transakcji to 100 milionów euro.

 • "Dama z gronostajem" na Zamku Królewskim

  Arcydzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" wróci pod koniec lutego z Budapesztu do Polski. Słynny obraz nie trafi jednak do Krakowa, skąd został wypożyczony, lecz do Warszawy, gdzie przez trzy miesiące będzie pokazywany na Zamku Królewskim - poinformowały we wtorek władze Fundacji Książąt Czartoryskich.

 • "Dama z gronostajem" będzie pokazywana na Wawelu

  ..."Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - na czas remontu w Muzeum Książąt Czartoryskich - będzie udostępniona publiczności w Zamku Królewskim na Wawelu - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 • W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja, gdzie w Krakowie będzie eksponowana "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Pod uwagę brane są: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich.

Wideo na temat: adam jerzy czartoryski
 • Spłonął hotel Lambert w Paryżu

  . polska ambasada oraz lokalne stowarzyszenie na rzecz ochrony zabytków. Położony na Wyspie św. Ludwika budynek aż do 1975 roku należał do książąt Czartoryskich. W XIX wieku skupiała się wokół niego działalność Wielkiej Emigracji. Monarchistyczny obóz konserwatywno-liberalny, na czele którego stał ks. Adama Jerzy Czartoryski, nazywany był właśnie Hotel Lambert.

Dyskusje na temat: adam jerzy czartoryski
 • Re: ​Awantura o 500 milionów. Tamara Czartoryska oskarża swojego ojca

  To że Adam Jerzy Czartoryski kupił go i sprezentował go swojej matce Izabeli Czartoryskiej, która udostępniła obraz publicznie nie czyni go własnoscią publiczną!

 • Re: ​Awantura o 500 milionów. Tamara Czartoryska oskarża swojego ojca

  fundacja, z którą minister polskiej kultury dokonał tego "genialnego" dealu została powołana po to żeby wspierać polską kulturę. To był warunek transakcji. - A po transakcji fundacja została rozwiązana. Czyli Czartoryski nic nie musi. Pieniądze są jego. - A Adam Janiak się z tego cieszy. Brawo. - Zapewne jeszcze Adam Janiak uważa się za wielkiego polskiego patriotę.

 • Re: "Dziennik Polski": Rząd groził Czartoryskiemu?

  Książę Adam Jerzy Czartoryski nie miał w sobie ani jednej kropli polskiej krwi, ale był Polakiem z własnego wyboru. Był niekoronowanym samozwańczym królem Polski i z Hotelu Lambert przez kilkadziesiąt lat prowadził niebezpieczne z punktu widzenia carskiej Rosji intrygi. Polskość to opcja, a nie genotyp.

 • Re: Terlecki: Opozycja umiera z przerażenia w perspektywie majowej klęski

  W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie - Adam Jerzy Czartoryski

 • Re: "Der Spiegel": To pierwszy dyplomatyczny majstersztyk Tuska

  Książę Adam Jerzy Czartoryski był Ministrem Spraw Zagranicznych cara Aleksandra I. Czy za to jest ceniony w historii Polski?

 • Re: Burmistrz Barcelony: Ponad 460 rannych w Katalonii

  "W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju dwie partie. Partie polską i antypolską ludzi godnych i bez sumienia. Tych którzy pragnęli ojczyzny wolnej, i tych którzy pragnęli upadlające obce panowanie." - Adam Jerzy Czartoryski

 • Re: Gliński: Jeśli będzie trzeba, kupimy najcenniejsze dzieła

  W 1835 r. po śmierci założycielki tej kolekcji ks. Izabeli Czartoryskiej, jej rodzony syn Adam Jerzy Czartoryski wywiózł całe zbiory do Paryża, co było niezgodne z wolą matki, która swoją kolekcję(...) i Bibliotekę Czartoryskich. Ród Czartoryskich sprawował nad nimi patronat, powołując do tego w 1897 r. Ordynację i w 1991 r. Fundację, w której statucie jasno było napisane, że Fundacja dba i strzeże

 • Re: Rozpoczęła się manifestacja środowisk opozycyjnych

  " W ciągu całego mojego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partie polską i antypolską , ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych , którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej , i tych , którzy woleli upodlające obce panowanie" - Adam Jerzy Xsiążę Czartoryski

 • Re: "wSieci": Opozycja ma plan zniszczenia PiS-u

  "W ciągu całego mojego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską , ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej , i tych którzy woleli upadlające obce panowanie " - Adam Jerzy Xsiążę Czartoryski

 • Re: Szef MSWiA: Nie stała relokacja, a uszczelnianie granic

  "W ciągu całego mojego życia , widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską , ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej , i tych , którzy woleli upadlające obce panowanie'' - Adam Jerzy Xsiążę Czartoryski