• Informacje na temat:

  ak

Artykuły na temat: ak
 • Litwa: Uroczyście pochowano żołnierzy AK

  Na cmentarzu w Ejszyszkach w rejonie solecznickim w sobotę zostali pochowani trzej żołnierze AK ekshumowani z pobliskich miejscowości przez specjalistów IPN. Uroczysty pochówek z honorami wojskowymi poprzedziła msza święta pogrzebowa w miejscowym kościele.

 • Lasota dyrektorem Muzeum AK

  ...wypromowanie Muzeum AK jako unikatowej w skali świata placówki, która posiada bezcenne zbiory, jeśli chodzi o historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeba też dbać o powiększanie(...) przez Służbę Bezpieczeństwa PRL), duże umiejętności medialne. "Muzeum AK mieści się w zabytkowym budynku koszarowym centrum logistyki i dowodzenia Twierdzy Kraków, wzniesionym ok. 1911 r. Po...

 • Lovekrakow.pl: Pomnik AK mimo kontrowersyjnych wyników konsultacji

  Portal Lovekrakow.pl dotarł do raportu z konsultacji społecznych, dotyczącego postawienia pomnika AK przy Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Jak się okazuje, mieszkańcy nie byli zdecydowanie "za".

 • 94-letnia łączniczka prosi Majchrowskiego o pomnik AK

  ..."Choć mieszkam w Szczecinie, to urodziłam się w Krakowie i czuję się krakowianką. Chciałabym dożyć chwili, w której w mieście stanie pomnik AK i przylecieć na odsłonięcie; a ma być uruchomiona linia lotnicza na trasie Szczecin-Kraków" - powiedziała PAP łączniczka AK. Przyznała, że ma nadzieję, że jej list "wzruszy" niezdecydowanych krakowian i "ruszy" sprawę do przodu. W trzystronicowym piśmie...

 • Lasota pewnym kandydatem na dyrektora Muzeum AK

  Jego wyłoniona przez komisję konkursową kandydatura jest akceptowana przez obu właścicieli Muzeum AK, czyli prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego i Zarząd Województwa Małopolskiego, który(...) stanowisko dyrektora Muzeum AK, będzie to radosna wiadomość dla wszystkich, którym los tej placówki leży na sercu.

 • W trosce o przyszłość Muzeum AK

  ...zrozumiałe rozdrażnienie w środowiskach patriotycznych. Warto przypomnieć, że Muzeum AK powstało z oddolnej inicjatywy kombatantów, którzy z początkiem lat 90. zdecydowali się przekazać mu swoje pamiątki(...). Muzeum AK stało się dla sędziwych weteranów miejscem codziennych spotkań, dzięki czemu zwiedzająca je młodzież ma okazję wysłuchania relacji świadków historii, których widzi "na żywo", a jednocześnie...

 • IPN odnalazł na Litwie szczątki żołnierzy AK

  AK. Przy szczątkach (ślady na czaszce wskazują, że zginął on tzw. metodą katyńską, czyli strzałem z bliskiej odległości w tył głowy) znaleziono fragmenty munduru wraz z guzikami oraz orzełka z polskiej...

 • Pieniężno: Rosjanie wciąż upamiętniają kata AK

  Jak co roku w Pieniężnie (województwo warmińsko-mazurskie), rosyjska delegacja upamiętnia śmierć odpowiedzialnego za likwidację żołnierzy Armii Krajowej sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Dzieje się tak pomimo demontażu pomnika zbrodniarza. Tymczasem burmistrz miasteczka Kazimierz Kiejdo akcentuje, że zgody na to zgromadzenie nie wydawał – informuje "Gazeta Olsztyńska".

 • Żołnierze AK będą mieć niezwykły pomnik. "Nie ze spiżu, ale elektroniczny"

  Największa podziemna armia II wojny światowej będzie miała swój pomnik. Nietypowy. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie rozpoczęło tworzenie komputerowej bazy żołnierzy AK. "Chcemy stworzyć pomnik żołnierzy AK - może nie ze spiżu, ale elektroniczny, który ma upamiętnić czyn żołnierzy AK, którzy przez całą wojnę walczyli o naszą wolność" - podkreśla Olgierd Grott z krakowskiego muzeum.

 • Zmarł Stanisław Likiernik - jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK. "Pierwowzór Kolumba"

  Nie żyje Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK - poinformował jego przyjaciel Emil Marat. Podczas okupacji niemieckiej Likiernik brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Zdjęcia na temat: ak
Wideo na temat: ak