• Informacje na temat:

  ak

Artykuły na temat: ak
 • Lasota dyrektorem Muzeum AK

  ...wypromowanie Muzeum AK jako unikatowej w skali świata placówki, która posiada bezcenne zbiory, jeśli chodzi o historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeba też dbać o powiększanie(...) przez Służbę Bezpieczeństwa PRL), duże umiejętności medialne. "Muzeum AK mieści się w zabytkowym budynku koszarowym centrum logistyki i dowodzenia Twierdzy Kraków, wzniesionym ok. 1911 r. Po...

 • Lasota pewnym kandydatem na dyrektora Muzeum AK

  Jego wyłoniona przez komisję konkursową kandydatura jest akceptowana przez obu właścicieli Muzeum AK, czyli prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego i Zarząd Województwa Małopolskiego, który(...) stanowisko dyrektora Muzeum AK, będzie to radosna wiadomość dla wszystkich, którym los tej placówki leży na sercu.

 • W trosce o przyszłość Muzeum AK

  ...zrozumiałe rozdrażnienie w środowiskach patriotycznych. Warto przypomnieć, że Muzeum AK powstało z oddolnej inicjatywy kombatantów, którzy z początkiem lat 90. zdecydowali się przekazać mu swoje pamiątki(...). Muzeum AK stało się dla sędziwych weteranów miejscem codziennych spotkań, dzięki czemu zwiedzająca je młodzież ma okazję wysłuchania relacji świadków historii, których widzi "na żywo", a jednocześnie...

 • IPN odnalazł na Litwie szczątki żołnierzy AK

  AK. Przy szczątkach (ślady na czaszce wskazują, że zginął on tzw. metodą katyńską, czyli strzałem z bliskiej odległości w tył głowy) znaleziono fragmenty munduru wraz z guzikami oraz orzełka z polskiej...

 • Pieniężno: Rosjanie wciąż upamiętniają kata AK

  Jak co roku w Pieniężnie (województwo warmińsko-mazurskie), rosyjska delegacja upamiętnia śmierć odpowiedzialnego za likwidację żołnierzy Armii Krajowej sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Dzieje się tak pomimo demontażu pomnika zbrodniarza. Tymczasem burmistrz miasteczka Kazimierz Kiejdo akcentuje, że zgody na to zgromadzenie nie wydawał – informuje "Gazeta Olsztyńska".

 • Żołnierze AK będą mieć niezwykły pomnik. "Nie ze spiżu, ale elektroniczny"

  Największa podziemna armia II wojny światowej będzie miała swój pomnik. Nietypowy. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie rozpoczęło tworzenie komputerowej bazy żołnierzy AK. "Chcemy stworzyć pomnik żołnierzy AK - może nie ze spiżu, ale elektroniczny, który ma upamiętnić czyn żołnierzy AK, którzy przez całą wojnę walczyli o naszą wolność" - podkreśla Olgierd Grott z krakowskiego muzeum.

 • ZPB zwraca się do polskiego MSZ o reakcję na szkalowanie AK

  Nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi (ZPB) zwrócił się do polskiego MSZ z prośbą o interwencję w sprawie białoruskiego podręcznika szkalującego Armię Krajową i filmu, który może przedstawiać żołnierzy AK w fałszywym świetle.

 • Zmarł legendarny żołnierz AK gen. Aleksander Arkuszyński "Maj”

  W Ksawerowie koło Łodzi zmarł legendarny żołnierz AK gen. Aleksander Arkuszyński "Maj”. Miał 98 lat - poinformowała Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek na cmentarzu katolickim Łódź-Doły.

 • W Muzeum AK zakończono kompleksową konserwację broni

  ...328 sztuk broni znajdującej się w Muzeum AK w Krakowie przeszło kompleksową konserwację. Obiekty zostały odrdzewione i zabezpieczone, część z nich już wróciła na wystawę stałą. Ich oficjalna prezentacja odbędzie się w najbliższy wtorek podczas Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

 • Ukrywał się blisko 40 lat przed komunistami. Prawdopodobnie odnaleziono szczątki żołnierza AK

  Szczątki prawdopodobnie żołnierza AK i WiN, Antoniego Dołęgi ps. Znicz, odnaleziono w miejscowości Popławy-Rogale w woj. lubelskim. Dołęga według relacji okolicznych mieszkańców ukrywał się do końca życia. Zmarł w 1982 r. Został pochowany po kryjomu.

Zdjęcia na temat: ak
Wideo na temat: ak
Dyskusje na temat: ak