• Informacje na temat:

  akademia rakowska

Artykuły na temat: akademia rakowska
 • O XVII-wiecznej Akademii Rakowskiej, marmurowych żłobach w stajniach zamku w Ujeździe i wielu innych ciekawostkach świętokrzyskiego można dowiedzieć się z gry internetowej "Zaczarowana kraina".

 • "Idiotę" w reżyserii Norberta Rakowskiego wystawi Teatr Bagatela w Krakowie. Premiera spektaklu, zrealizowanego na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, odbędzie się w sobotę.

 • ...) lub Williama Waltona - Koncert na altówkę (1929). W ostatnim konkursie 5 lat temu laureatami zostali Michał Bryła, Bartosz Bokun, i Michał Zaborski. Organizatorami konkursu są Akademia Muzyczna im...

 • W Warszawie w wieku 82 lat zmarł Mieczysław Wilczek, minister przemysłu PRL w rządzie Mieczysława Rakowskiego w latach 1988-1989 - poinformowała rodzina. Jak przypomina Centrum im. Adama Smitha, w najnowszej historii Polski Mieczysław Wilczek zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 roku), zwaną powszechnie ustawą Wilczka.

 • W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu trwają próby do planowanej na początek grudnia premiery spektaklu francuskiego dramatopisarza Geralda Sibleyrasa pt. "Napis". Sztukę reżyseruje Norbert Rakowski.

 • Arianie - historia Pierwszy zbór powstał w 1562 r. w Krakowie. Trzy lata później w Węgrowie powstał zbór pod przywództwem Piotra z Goniądza i Jerzego Blandraty, skupiający m.in.: Andrzeja Frycza Modrzewskiego,  Jana Niemojewskiego czy Szymona Budnego. Głównymi ośrodkami arian były miejscowości Pińczów i Raków. W Rakowie powstała nawet Akademia Rakowska. Arianie nie byli uczestnikami zgody...

 • 30 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu

  30 lat temu, 6 lutego 1989 r., w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Porozumienia między Solidarnością, a ówczesną władzą zostały podpisane 5 kwietnia 1989 roku. Wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i w Polsce i w dalszej perspektywie, również w Europie Środkowo-Wschodniej.

 • ​Dech zapiera, gdy patrzy się z jaką zaciekłością PiS i jego przyboczni starają się wymazać Lecha Wałęsę z historii. Jak z nim walczą. Teraz będzie znowu ku temu sposobność, bo będziemy mieli rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, więc o tamtych czasach i ludziach będzie głośno.

 • Interna

  Po ponad trzydziestu latach wspomnienie internowania jest trochę jak wspominanie służby wojskowej – zacierają się zdarzenia nieprzyjemne, a „rosną” te, które postrzegamy jako nieprzeciętne. Dzięki temu można się poczuć jak ktoś nietuzinkowy. Trzeba więc uważać, by nie poczuć się lepiej niż na to zasługujemy.

 • Koncert jest organizowany w ramach XXII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy współpracy ze Sztabem Politechniki Poznańskiej - największym...

Dyskusje na temat: akademia rakowska
 • Re: Nowa Zelandia: Polski hetman na magazynku zamachowca

  Najlepszy okres rozwoju Pierwszej Najjaśniejszej pod wieloma względami (społecznym, kulturalnym, politycznym) to okres tolerancji religijnej z czasów rozwoju reformacji tj. druga połowa XVIw. i początek XVIIw. Udało się wtedy zreformować kraj (dokonania stronnictwa egzekucyjnego), nastąpił rozwój szkolnictwa i piśmiennictwa w języku ojczystym (np. słynna Akademia Rakowska), w polskich kręgach