• Informacje na temat:

  akcelerator

Artykuły na temat: akcelerator
 • Akcelerator EBIS - unikatowe w skali światowej urządzenie badawcze dla fizyków - przekazano w czwartek naukowcom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia wzbogaciła się też o dwa nowe laboratoria: fizyki powierzchni i spektrometrii rentgenowskiej.

 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu ma nowoczesny akcelerator służący do napromieniania chorych na nowotwory. Dzięki temu Pracownia Radioterapii będzie mogła przyjmować więcej pacjentów, w tym także osoby, które muszą przejść naświetlanie całego ciała.

 • Wielki Zderzacz Hadronów - Large Hadron Collider (LHC) - największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych zostanie pierwszy raz uruchomiony 10 września - ogłosiła w czwartek Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

 • Polscy naukowcy pomagają modernizować kompleks akceleratorów w CERN

  Do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) wyjechał buncher - urządzenie, które będzie odgrywało istotną rolę na pierwszym etapie rozpędzania protonów w kaskadzie akceleratorów zasilającej Wielki Zderzacz Hadronów LHC - informuje rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski.

 • Unikatowy akcelerator EBIS w Kielcach

  Akcelerator EBIS - unikatowe w skali światowej urządzenie badawcze dla fizyków - przekazano naukowcom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia wzbogaciła się też o dwa nowe laboratoria: fizyki powierzchni i spektrometrii rentgenowskiej.

 • Polacy pomogą zmodernizować kompleks akceleratorów CERN

  Naukowcy z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) pomogą w modernizacji kompleksu akceleratorów Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, w tym Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - poinformował rzecznik IPJ dr Marek Pawłowski.

 • Łódź ma nowoczesny akcelerator do naświetlań nowotworów

  Już w przyszłym tygodniu chorzy na raka z regionu łódzkiego będą leczeni z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego urządzenia do naświetlania. Akcelerator ze szpitala Kopernika to drugie tak zaawansowane urządzenie w kraju, które pozwala napromieniować tylko komórki nowotworowe.

 • Budowa najpotężniejszego akceleratora cząstek na Ziemi może się opóźnić. Nie powiodły się testy niektórych elementów elektromagnesu, który zamontowano w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w Genewie. To oznacza, że badania, które mają wyjaśnić kolejne tajemnice budowy materii mogą rozpocząć się później, niż zapowiadano.

 • Wielki Zderzacz Hadronów znów działa

  Po ponad dwóch latach przerwy znów działa największy i najpotężniejszy akcelerator cząstek. Ten tak zwany Wielki Zderzacz Hadronów uruchomili naukowcy z ośrodka CERN w Genewie.

 • Największy na świecie laser rentgenowski już działa. Mamy w nim swój udział

  Największy na świecie rentgenowski laser zaświecił po raz pierwszy. O uzyskaniu błysku poinformowało oficjalnie międzynarodowe konsorcjum European XFEL, które zbudowało, i będzie operatorem, tego najnowocześniejszego i najpotężniejszego liniowego akceleratora na świecie. Aparatura oficjalnie ruszy we wrześniu - to właśnie wtedy rozpoczną się pierwsze eksperymenty. Emitowane przez European XFEL...

Zdjęcia na temat: akcelerator
Dyskusje na temat: akcelerator