• Informacje na temat:

  aleksander macedoński

Artykuły na temat: aleksander macedoński
 • Podpisano historyczne porozumienie ws. nazwy państwa macedońskiego

  Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikolaos Kodzias i Nikoła Dimitrow podpisali w niedzielę nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Ateny zgodziły się w nim uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Na ceremonii obecni byli szefowie rządów w Atenach i Skopje, Aleksis Cipras i Zoran Zaew.

 • Europejski kraj zmieni nazwę? Kolejna odsłona sporu

  Nie ustaje spór między Grecją a Macedonią. Chodzi o nazwę "Macedonia", którą Grecja uważa za zapożyczenie od nazwy jednego ze swoich regionów. Kolejną odsłoną konfliktu jest zmiana nazwy autostrady A1 "Aleksander Macedoński".

 • Macedonia: Parlament ratyfikował porozumienie z Grecją

  Macedoński parlament ratyfikował w środę porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa. W 120-miejscowym parlamencie 69 deputowanych zagłosowało za ustawą, zgodnie z którą nazwa państwa to Republika Macedonii Północnej.

 • Macedonia pozostanie Macedonią. Nie ma zgody na zmianę nazwy państwa

  Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow postanowił nie podpisywać ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją ws. zmiany nazwy państwa macedońskiego, ponieważ jego zdaniem narusza ona konstytucję - poinformowała jego kancelaria, cytowana przez agencję MIA.

 • Macedonia: Parlament rozpoczął debatę nad zmianą nazwy kraju

  Macedoński parlament rozpoczął w poniedziałek debatę nad zawartym w czerwcu porozumieniem z Grecją w sprawie zmiany nazwy kraju na Republika Macedonii Północnej. Obrady mają potrwać co najmniej kilka dni.

 • Macedonia gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny po Aleksandrze Wielkim

  Macedonia jest gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Wielkim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju - oświadczył macedoński premier Zoran Zaew.

 • Macedonia: Parlament rozpoczął proces ratyfikacji umowy z Grecją

  Parlament Macedonii rozpoczął we wtorek proces ratyfikacji historycznego porozumienia zawartego w niedzielę z Grecją o zmianie nazwy państwa macedońskiego - ma się ono nazywać Republika Macedonii Północnej.

 • Granica Grecji z Macedonią zamknięta dla Afgańczyków

  Afgańscy migranci zmierzający na północ Europy nie zostali w niedzielę wpuszczeni do Macedonii na przejściu granicznym po stronie Grecji - poinformowały władze macedońskie i źródła greckie. Wpuszczani są tylko Irakijczycy i Syryjczycy.

 • Władze Macedonii zmienią nazwę kraju?

  Władze Macedonii rozważą zmianę nazwy kraju, by mógł on przystąpić do NATO - powiedział szef macedońskiego MSZ Nikoła Dimitrow. Celem jest skłonienie Grecji, która nie zgadza się na nazwę "Macedonia", do wycofania sprzeciwu wobec członkostwa Skopje w Sojuszu.

 • Finał BZ WBK Press Foto: 149 zdjęć, których nie da się zapomnieć

  Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Dyskusje na temat: aleksander macedoński