• Informacje na temat:

  aleksander macedoński

Artykuły na temat: aleksander macedoński
 • Podpisano historyczne porozumienie ws. nazwy państwa macedońskiego

  Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikolaos Kodzias i Nikoła Dimitrow podpisali w niedzielę nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Ateny zgodziły się w nim uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Na ceremonii obecni byli szefowie rządów w Atenach i Skopje, Aleksis Cipras i Zoran Zaew.

 • Europejski kraj zmieni nazwę? Kolejna odsłona sporu

  Nie ustaje spór między Grecją a Macedonią. Chodzi o nazwę "Macedonia", którą Grecja uważa za zapożyczenie od nazwy jednego ze swoich regionów. Kolejną odsłoną konfliktu jest zmiana nazwy autostrady A1 "Aleksander Macedoński".

 • Macedonia gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny po Aleksandrze Wielkim

  Macedonia jest gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Wielkim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju - oświadczył macedoński premier Zoran Zaew.

 • Granica Grecji z Macedonią zamknięta dla Afgańczyków

  Afgańscy migranci zmierzający na północ Europy nie zostali w niedzielę wpuszczeni do Macedonii na przejściu granicznym po stronie Grecji - poinformowały władze macedońskie i źródła greckie. Wpuszczani są tylko Irakijczycy i Syryjczycy.

 • Władze Macedonii zmienią nazwę kraju?

  Władze Macedonii rozważą zmianę nazwy kraju, by mógł on przystąpić do NATO - powiedział szef macedońskiego MSZ Nikoła Dimitrow. Celem jest skłonienie Grecji, która nie zgadza się na nazwę "Macedonia", do wycofania sprzeciwu wobec członkostwa Skopje w Sojuszu.

 • Finał BZ WBK Press Foto: 149 zdjęć, których nie da się zapomnieć

  Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

 • Na ekrany kin wchodzi film Olivera Stone'a o Aleksandrze Wielkim. Macedoński wódz niemal 2,5 tys. lat temu stworzył jedno z największych imperiów w dziejach świata. Władał terenami od Dunaju po Indus.

 • Unikatowe odkrycie w Grecji. Premier wydał oświadczenie

  ...prowadzącą do wejścia. Znaleziono podobno również sygnaturę słynnego starożytnego architekta Dejnokratesa, który przyjaźnił się z Aleksandrem Macedońskim i był jego doradcą(...) Amfipolis był sceną ważnych wydarzeń; z nim związani są ważni generałowie i admirałowie Aleksandra Wielkiego i tam w 311 roku p.n.e. została zamordowana jego żona Roksana i syn Aleksander IV...

 • Szefowie MSZ Grecji i Macedonii podpisali historyczne porozumienie

  ...ratyfikować macedoński parlament i podpisać prezydent tego kraju. Gjorge Iwanow zapowiedział jednak, że nie podpisze porozumienia o zmianie nazwy jego kraju. Jesienią odbędzie się też w Macedonii(...) względem greckiego regionu o nazwie Macedonia. To tam urodził się Aleksander Wielki...

 • Z powodu macedońskiej operacji wojskowej przeciwko albańskim rebeliantom na Bałkanach rozpoczął się exodus mieszkańców. Przedstawicielstwo ONZ-owskiej Wysokiej Komisji do Spraw Uchodźców w Kosowie alarmuje, że od przedwczoraj granicę z Macedonią przekroczyło kilka tysięcy osób.

Dyskusje na temat: aleksander macedoński