• Informacje na temat:

  aleksander puszkin

Artykuły na temat: aleksander puszkin
 • Aleksander Puszkin (ur. 1799 w Moskwie - zm. 1837 w Petersburgu) - poeta, pisarz, dramaturg, uważany za prekursora współczesnej literatury rosyjskiej. Jego pradziadek ze strony matki pochodził z Afryki, był paziem cara Piotra Wielkiego i oficerem.

 • Aleksander Puszkin i kilku innych rosyjskich poetów na cenzurowanym. Ich dziełami zainteresowała się prokuratura. Jak twierdzi, zawierają one obsceniczne wierszyki.

 • W muzeum Aleksandra Puszkina w rosyjskiej miejscowości Bołdino powstanie restauracja, gdzie serwowane będą ulubione dania poety. Kuchnia według Puszkina będzie jednak niewyszukana - uprzedza dyrektor placówki Jurij Żulin.

 • Kto zabił Puszkina

  ..."Kto zabił Puszkina" Wiktora Woroszylskiego to portret tytułowego poety oparty na różnorodnych materiałach dokumentalnych.

 • Aleksander Sołżenicyn

  W wieku 89 lat zmarł w Moskwie rosyjski pisarz i dysydent, laureat literackiej nagrody Nobla Aleksander Sołżenicyn. Przyczyną śmierci był zawał serca.

 • Aleksander Puszkin i kilku innych rosyjskich poetów na cenzurowanym. Ich dziełami zainteresowała się prokuratura. Jak twierdzi, zawierają one obsceniczne wierszyki.

 • Spór wokół rezerwatu Puszkina

  W Rosji trwa bezpardonowa wojna o Aleksandra Puszkina, a raczej o jego majątek pod Pskowem. Puszkinskie Gory to rezerwat, w którym wszystko wygląda jak za czasów poety. Niektórzy jednak woleliby w tym miejscu pojawiły się migające neony, restauracje i kluby.

 • ...1837 - zmarł Aleksander Puszkin, poeta rosyjski (ur. w 1799 r.). 1924 - w Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce szkołę lotniczą. 1925 - w Rzymie podpisano...

 • Moskwa szykuje się na zjazd potomków Puszkina

  ...92 potomków Aleksandra Puszkina przybędzie dzisiaj do Moskwy na swój pierwszy zjazd. Spotkanie z okazji 210. rocznicy urodzin rosyjskiego literata potrwa do soboty - powiadomiła na konferencji prasowej Olga Rykowa z moskiewskiego Państwowego Muzeum Puszkina. Słynny romantyk urodził się 6 czerwca 1799 roku.

 • Kilkaset osób w czwartek wieczorem zebrało się na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie, aby zamanifestować poparcie dla samozwańczej Noworosji, utworzonej przez prorosyjskich separatystów z obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Wideo na temat: aleksander puszkin
 • Rosja: Wieczorem manifestacja oponentów Putina

  Władimir Putin wygrał w I turze wybory prezydenckie w Rosji. Opozycja zgłasza przykłady łamania praw wyborczych. Przeciwnicy Putina swoją akcję zaplanowali na dziś wieczór - zbiorą się na placu Aleksandra Puszkina. Organizatorzy zapowiadają udział ponad 10 tys. ludzi.

 • Antyputinowska demonstracja w Moskwie

  Około 20 tysięcy przeciwników Władimira Putina protestowało na placu Aleksandra Puszkina w centrum Moskwy, domagając się odejścia prezydenta-elekta, a także powtórzenia wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Po zakończeniu legalnej manifestacji policja zaczęła brutalnie rozpędzać jej uczestników, gdy ci próbowali zorganizować stałą demonstrację.

Dyskusje na temat: aleksander puszkin
 • Re: Rosja gotowa reagować na rozszerzenie infrastruktury NATO

  A kto wynalazł konserwę??? Oczywiście był to rosyjski uczony i Aleksander Puszkin !

 • Re: Ławrow w Korei Północnej. Pierwsza wizyta od 2009 roku

  Kto wynalazł konserwę ?......Oczywiście był to rosyjski wynalazca i uczony Aleksander Puszkin !

 • Re: "Rz": Nowy wątek w śledztwie ws. śmierci posła Wójcikowskiego

  Jak to pisał 200 lat temu pan Aleksander Puszkin: "A z głupcem się nie wdawaj w spór."( w pięknym tłumaczeniu pana Adama Mickiewicza).

 • Re: "Rakiety, które mogą zlikwidować okręty przewożące gaz do Świnoujścia"

  Dla ciebie Anton Czechow, Aleksander Puszkin, Fiodor Dostojewski, Michaił Lermontow, Lew Tołstoj, Nikołaj Gogol, Aleksander Ostrowski, Iwan Turgieniew, Nikołaj Niekrasow, Wasilij Żukowski, Fiodor Tiutczew, Michaił Sałtykow-Szczedrin, Wissarion Bieliński, Anna Achmatowa, Leonid Andriejew, Konstantin Balmont, Andriej Bieły, Aleksander Błok, Walerij Briusow, Iwan Bunin, Wielimir Chlebnikow

 • Re: "Nie można świętować z agresorem, jakim jest Rosja"

  Lew Tołstoj, Aleksander Puszkin, Dostojewski, Czajkowski, Sacharow, Glinka, Ojstrach, , Dostojewski, Aleksy Tołstoj, Turgeniew, Żukowski, Dunajewski, Czechow, Lermontow, Głazunow i można by długo, długo wymieniać - ty głupku.

 • Re: Regularne walki na Ukrainie. Porozumienie z Mińska fikcją

  Aleksander Puszkin, Fiodor Dostojewski, Michaił Lermontow, Lew Tołstoj, Nikołaj Gogol, Aleksandr Nikołajewicz Ostrowski, Iwan Turgieniew, Nikołaj Niekrasow, Wasilij Żukowski, Fiodor Tiutczew, Michaił Sałtykow-Szczedrin, Wissarion Bieliński, o Sołżenicynie i Suworowie nie wspomnę nieuku!

 • Re: ​"Telegraph": NATO powinno uważać na ofensywę Rosji w Arktyce

  Aleksander Siergiejewicz Puszkin był rosyjskim pisarzem i przedstawiciel romantyzmu rosyjskiego, klasyk literatury rosyjskiej i Kamerjunkierem cesarza Mikołaja I Romanowa. Żyła w latach 1799 - 1837. A więc ani nie był wynalazcą, ani nie był sowieckim uczonym. Co do Peru - to wszystkich przebił Tusk - zwany Słoneczko Peru. Na koniec o banderowcach, wydaje mi się, że tobie - świadomie z małej

 • Re: ​Francuscy deputowani po wizycie na Krymie mają zakaz wjazdu na Ukrainę

  Mozna by bylo bez konca wymieniac. Alexander Puszkin jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Tworca libretto do wielu oper Czajkowskiego. Nikolaj Korsakow i jego piekna symfonia "Schecherezade" Aleksander Borodin z wystawiana na calym swiecie opera "Kniaz Igor" O balerinach rosyjskich krotko wspopnialem ale podajmy nazwisko. Anna Pwlowa" do dzis niedoscigniony wzoz wszystkich

 • Re: Politycy PO zażądali przeprosin od PiS

  dla krzywonosowej mam wiersz Aleksander Puszkin Kobylico zapieniona... Kobylico zapieniona, Kaukaskiego stada chlubo, Czego pędzisz jak szalona? I na ciebie przyszła próba. Nie wódź okiem przerażonem, Dęba mi nie stawaj. Spokój! W polu gładkiem i szerokiem Narowiście nie galopuj. Czekaj, znam ja te narowy I poskromić je potrafię: Bieg twój dziki - w krok miarowy Ukróconą uzdą wprawię.

 • Re: Smoleński pat. Resort kultury bezradny ws. budowy pomnika

  Jak Rosja potraktowała tych, z których jest dumna: Aleksander Puszkin – zesłany za krytykę carskiego despotyzmu carów Aleksandra i Mikołaja I. Karę zamieniono na odosobnienie. Car osobiście cenzurował Puszkina. Fiodor Dostojewski – skazany na śmierć potem wcielony do armii syberyjskiej (forma zesłania). Kara za działalność w Kole Pietraszewskim, której członkowie domagali się reform społecznych