• Informacje na temat:

  archeologiczna chronologia

Artykuły na temat: archeologiczna chronologia
 • Archeologiczna sensacja. W Zamku Grodno znaleziono bullę antypapieża

  To bez wątpienia archeologiczna sensacja ostatnich tygodni na Dolnym Śląsku. Historycy są już niemal pewni - odnaleziona kilka tygodni temu w Zamku Grodno papieska bulla należała do Benedykta XIII, nieuznawanego przez Kościół antypapieża z początku XV wieku. "To bardzo rzadkie w Polsce znalezisko. Nie słyszałem, żeby w czasie prac archeologicznych odnaleziono taką bullę" - powiedział...

 • W Brzeziu (Małopolska) w obrębie wczesnośredniowiecznej osady odkryto pozostałości po łaźni. Zdaniem badaczy, to unikatowe odkrycie w skali polskiej archeologii.

 • Szczątki mamuta znalezione na budowie metra w Warszawie

  "Zaskakujące znalezisko na budowie II linii metra w Warszawie. Przy stacji metra C08 Płocka na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat" - taką informację przekazało biuro prasowe warszawskiego metra.

 • Warszawa: Znaleziono szczątki mamuta na budowie metra

  Przy stacji metra C08 Płocka na Woli znaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat - poinformowało biuro prasowe warszawskiego metra.

 • Odkryto ślady "podlaskiego Biskupina". "Duży obiekt o charakterze obronnym"

  Ślady osady obronnej sprzed ok. dwóch i pół tysiąca lat, czyli z czasów grodów takich, jak Biskupin, odkryli w Jatwiezi Dużej w gminie Suchowola (Podlaskie) archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 • Zespół archeologów podwodnych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył pradziejową osadę zlokalizowaną w jeziorze Gil Wielki na Pojezierzu Iławskim.

 • 96 dirhemów arabskich w jednym miejscu

  ​Skarb znaleziony na terenie gminy Legnickie Pole w 2018 roku należy do nielicznych tego typu odkryć w tym rejonie na przestrzeni ostatnich dekad. Został odnaleziony w czasie badań prowadzonych przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Księstwa Legnickiego na podstawie decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatura w Legnicy. Poszukiwania związane były z próbą lokalizacji miejsca bitwy z 1241 roku.

 • Dwa groby szkieletowe pochodzące w okresu wczesnego średniowiecza odkryto w Przemyślu (woj. podkarpackie) podczas prac związanych z przebudową sieci gazowej. Ich powstanie datuje się na XI-XII wiek.

 • "Sylwestrowy" Srebrny Skarb

  ...się, iż przekazane przedmioty są zabytkami. Analiza pozyskania oraz charakter przekazanych przedmiotów, jak i ich chronologia kwalifikują znalezisko, jako zabytek archeologiczny." Jednocześnie...

 • Zamek Grodno– legendarne początki

  ...poziomu warstwy ziemi i gruzu, zalegającej na górnym dziedzińcu do wczesnych lat 90. Chronologia niższej warstwy była również związana z XX wiekiem, choć prawdopodobnie dotyczyła wcześniejszych o kilka...