• Informacje na temat:

  archiwum wschodnie

Artykuły na temat: archiwum wschodnie
 • Archiwum Stasi w Berlinie uchyla rąbka tajemnicy

  Archiwum Stasi skrywa nadal wiele tajemnic i należy do najbardziej strzeżonych miejsc na terenie byłego ministerstwa bezpieczeństwa państwa NRD w Berlinie. Jego kierownictwo postanowiło teraz uchylić rąbka tajemnicy.

 • Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią - największe w Polsce archiwum nagrań świadków historii - otrzymało grant z firmy EMC na digitalizację swoich zbiorów - poinformowała Agata Kwiek z biura promocji DSH.

 • W przyszłym roku może się rozpocząć budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Krakowie. Potrzebę przeniesienie zbiorów krakowskiego archiwum, zaliczanych do najcenniejszych w tej części Europy, wskazuje szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

 • Z Archiwum X - przełom w śledztwie ws. zabójstwa red. Ziętary

  To może być elegancko ubrany mężczyzna pochodzący zza wschodniej granicy, który był wielokrotnie widywany w Poznaniu na początku lat 90.

 • Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisanie na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO - poinformował Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

 • We francuskim archiwum znaleziono film dokumentalny z Katynia

  Film dokumentalny z czerwca 1943 r., przedstawiający wizytę francuskich oficerów po ekshumacjach w Katyniu, odnalazła Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa - poinformował jej sekretarz Andrzej Przewoźnik.

 • Trudne warunki drogowe panują w Polsce południowo-wschodniej. Po śnieżnej nawałnicy na Podkarpaciu zamknięto kilka dróg wojewódzkich. Przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Także na Lubelszczyźnie jest źle – w nocy napadało bardzo dużo śniegu. Wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne, ale zalega na nich warstwa błota pośniegowego.

 • Wielkanocnych lepiej już nie będzie. foto Archiwum RMF 13:00

 • Śp. Czesław Blicharski, kustosz pamięci o Kresach i Tarnopolu

  W dniu 21 marca br., w wieku 97 lat odszedł na wieczną wartę Czesław Blicharski, laureat nagrody Kustosz Pamięci Narodowej, badacz i miłośnik Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, łagiernik i lotnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, twórca unikalnego Archiwum Tarnopolskiego.

 • Cyfrowa historia "wielkiej płyty" z Poznania

  Największa spółdzielnia mieszkaniowa w stolicy Wielkopolski – Osiedle Młodych z poznańskich Rataj, chce stworzyć wirtualne archiwum dzielnicy. Jej pracownicy poszukują wszelkich pamiątek związanych z osiedlem. Chodzi o zdjęcia, afisze, wycinki z gazet – wszystko co pokazuje jak powstawała „sypialnia Poznania” i prezentuje jej pierwszych mieszkańców.

Zdjęcia na temat: archiwum wschodnie
Dyskusje na temat: archiwum wschodnie
 • Re: Bad Arolsen. Największe archiwum ofiar II wojny światowej

  Poczytaj o Poczdamie i decyzjach wielkich tego świata , że otrzymaliśmy te ziemie za zabrane kresy wschodnie.

 • Re: Bad Arolsen. Największe archiwum ofiar II wojny światowej

  Oj raczej dobrowolnie to nam nie oddali, zostało to wymuszone, a nam zabrano ziemie wschodnie. Powinniśmy utrzymywać dobrosąsiedzkie stosunki z Niemcami, ale najpierw oni nasz muszą szanować i traktować po partnersku. Przykład Nord Strem I i II pokazuje gdzie mają europejską solidarność. Niemcy inwestują w Polsce głównie na Śląsku, tak jakby na coś liczyli... Nie można być naiwnym, u nich

 • Re: Tajemnicze skrzynie z archiwum miasta Stettin

  Całe Pommern zachodnie i wschodnie było niemieckie, jedynie po 1918 roku Polacy dostali korytarz do Gdyni, ale poskąpili Niemcom korytarza bezcłowego do Prus Wschodnich.

 • Re: Ryszard Czarnecki ostrzega Niemcy w sprawie reparacji

  Jakie dokładnie dokumenty o zrzeczeniu się przez Polskę odszkodowań od Niemiec istnieją? Przytoczysz może archiwum i sygnaturę ? I co mają porozumienia z Jałty do kwestii konkretnych reparacji i zachodniej granicy Polski? A Ziemie Odzyskane są rekompensatą od zwycięskiego ZSRR w zamian za Kresy Wschodnie. Poucz się historii Polski potomku folksdojcza.

 • Re: Ukraina: SBU zatrzymała jednego z liderów separatystów separatystę Ługańskiej Republiki Ludowej

  Przodkowie członków zespołu – Sołoduchowie czynnie działali w środowisku nacjonalistów ukraińskich, jak wynika z akt IPN, Archiwum Wschodnie w Przemyślu. Należy podkreślić, że Ukraińcy z Enej chodzili do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim w czasie, gdy dyrektorem tej placówki był działacz Platformy Obywatelskiej – Miron Sycz, którego ojciec był członkiem mordującej

 • Re: ​Kantar Public: 51 proc. badanych źle ocenia pracę rządu

  i przeznaczony do likwidacji. Opowiadał mi rosyjski dysydent Włodzimierz Bukowski, że kiedy jeszcze w czasach Jelcyna udało mu się wejść do archiwum KGB, przekonał się, że w każdym kraju, który(...) Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, a następnie – w głąb Polski, rozpoczęła się eksterminacja polskiej warstwy przywódczej na tych terenach. Z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej deportowano w głąb

 • Re: "​Rzeź wołyńska to wciąż nierozliczona zbrodnia ludobójstwa"

  zyczenie Wielkiej Brytanii a zamach majowy dokonany byl za pieniadze Angolii (£800 tys z czego £200 Pilsudski oddal na co sa papiery w angielskim archiwum). Nie zapominaj ze to dzieki PPS w Polsce(...). Nalezy tez oddzielic Niemcy od Prus. Nikt nie mowi ze w Bawarii i na zachodzie po II WS byla wielka radosc gdy odlaczono wschodnie ziemie od Niemiec. Tak bylo. Wiec zainteresuj sie historia a nie

 • Winny musi być

  ... rewicz... to takie gdzieś wschodnie???

 • Re: Nieznane dokumenty z prywatnego archiwum Himmlera

  wschodnie służyli - rodziny Hutnerów, od Krzysztoforów i na miejsce Hutnera, wszedł cap=car ruski, nie rosyjski, z nad rzeki Niemen - Niemiec=Prusak- a pisany z ruska Hitler. Itd., itd.., zatem

 • Re: "Die Welt" publikuje dokumenty z prywatnego archiwum Himmlera

  U W A G A !!!!! Jutro mają się odbyć okupacyjne i haniebne obrady żydowskiego knesetu w Polsce na terenie obozu w Auschwitz. Poza tym, w tym obozie ginęli głównie Polacy. > Dzisiejszym Izraelem i całym żydostwem kieruje synagoga szatana. < To plemię żmijowe chce przejąć całkowitą władzę nad Polską i utworzyć judeopolonię. W skład której mają wchodzić wschodnie ziemie Polski (zachodnie mają