• Informacje na temat:

  armia andersa

Artykuły na temat: armia andersa
 • 47 lat temu zmarł gen. Władysław Anders

  Polakom dotarcia do punktów werbunkowych, do armii Andersa masowo przybywali żołnierze i cywile. Armia Polska w połowie października 1941 r. liczyła ponad 40 tys. ludzi. Jednak wraz ze wzrostem(...) sowieckiej 17 września 1939 r. jednostki Andersa podjęły walkę z Armią Czerwoną, przebijając się na południe. Ranny dwukrotnie generał Anders dostał się do niewoli 29 września w rejonie Sambora k. Lwowa...

 • Norman Davies: Pamiętajmy o polskich uchodźcach, którzy szli z Armią Andersa

  W czasie II wojny światowej tysiące polskich uchodźców znalazły schronienie w innych krajach. Pamiętajmy o tym w czasie, gdy inni proszą o pomoc - apeluje w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Norman Davies. Historyk wydaje właśnie książkę "Szlak nadziei" dokumentującą losy Armii Andersa.

 • Zakłócono spotkanie z udziałem Anny Marii Anders

  Do incydentu doszło w Archiwum Państwowym w Suwałkach podczas uroczystego otwarcia wystawy "Armia Skazańców", poświęconej armii gen. Władysława Andersa. Grupka starszych osób zarzuciła Anders, że urządziła w tym miejscu swój wiec wyborczy. "To jest bezprawie!", "Hańba!" - krzyczeli oburzeni mieszkańcy. Skandowanie protestujących przerwała Anders, która stwierdziła, że nie jest na spotkaniu...

 • Anna Maria Anders: Chętnie oddam premię, którą dostałam w styczniu

  ...w Anglii, który się z nim przyjaźnił. I mnie zależało na tym, żeby podkręcić to, żeby pokazać, bo był ten potworny artykuł w "Jerusalem Post", że niby armia Andersa była taka antysemicka... I mnie zależało(...) trzeba zwrócić więcej uwagi na to, co dobrego robili Polacy. (...) My niczego nie mamy. Wywózki na Syberię, Armia Andersa - o tym świat w ogóle nie wie" - mówiła Anders.  "Ja bym chciała stworzyć takie...

 • ​Kraków: Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy armii Andersa

  W wieku 100 lat zmarł w środę w Krakowie płk Mieczysław Herod, kawaler Orderu Virtuti Militari. Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy armii generała Władysława Andersa.

 • Powstanie animowany film o niedźwiedziu Wojtku z armii Andersa

  Brytyjski animator Iain Harvey pracuje nad krótkometrażowym filmem animowanym o losach syryjskiego niedźwiedzia brunatnego o imieniu Wojtek, który podczas II wojny światowej został adoptowany przez żołnierzy armii Andersa. Premierę zaplanowano na 2020 rok.

 • Anna Maria Anders: Chętnie oddam premię, którą dostałam w styczniu

  ...w Anglii, który się z nim przyjaźnił. I mnie zależało na tym, żeby podkręcić to, żeby pokazać, bo był ten potworny artykuł w "Jerusalem Post", że niby armia Andersa była taka antysemicka... I mnie zależało(...) Sprawiedliwych w USA. "Uważam, że to jest świetny pomysł, ale trzeba zwrócić więcej uwagi na to, co dobrego robili Polacy. (...) My niczego nie mamy. Wywózki na Syberię, Armia Andersa - o tym świat...

 • Wystawa o formowaniu Armii Andersa w ZSRR

  Fotografie, grafiki, mapy i teksty wspomnieniowe będzie można obejrzeć na wystawie "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942", której wernisaż odbędzie się w poniedziałek w stołecznym Muzeum Niepodległości.

 • Jest stanowisko KOD ws. incydentu z udziałem Anny Marii Anders w Suwałkach

  Komitet Obrony Demokracji zabrał głos ws. incydentu podczas otwarcia wystawy "Armia Skazańców" z udziałem Anny Marii Anders. "Wyborczy charakter spotkania był oczywisty i bezdyskusyjny. Właśnie przeciwko temu zaprotestowali KOD-erzy w Suwałkach" - stwierdzono w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

 • Irańscy celnicy "zatrzymali" polskie pomniki. Mają one upamiętnić armię Andersa

  Trzy pomniki, które miały trafić na polskie cmentarze w Iranie, zostały zatrzymane w Urzędzie Celnym w Teheranie – dowiedziało się RMF FM. Są tam przetrzymywane od dwóch miesięcy – ich montaż jest jednym z ostatnich etapów remontu nekropolii, na których spoczywają członkowie armii Andersa.

Zdjęcia na temat: armia andersa
Dyskusje na temat: armia andersa