• Informacje na temat:

  august iii

Artykuły na temat: august iii
 • August II Mocny był królem Polski w latach 1697-1706 oraz 1709-1733.

 • Narty Justyny Kowalczyk, statuetka Fryderyka przyznana Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu oraz obrazy uznanych twórców zostaną zlicytowane podczas III Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego, który odbędzie się 18 lutego w Katowicach.

 • Pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego

  Blisko 900 stron liczy pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe. Na razie publikacja jest dostępna jedynie we Francji lub przez internet. Są jednak plany przetłumaczenia jej na język polski.

 • Specjalnie sprowadzone do Szczecina z Wilanowa królewskie karety Jana III Sobieskiego i apartament, w którym przebywał Michaił Gorbaczow - to niektóre z atrakcji, które obejrzeli zwiedzający, tłumnie przybyli na 8. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie.

 • Czasy saskie w Polsce to okres panowania Augusta II i Augusta III z saskiej dynastii Wettynów, czyli lata od 1697 do 1763 r. Panowanie tych władców było przerywane elekcjami Stanisława Leszczyńskiego (1704-1709 i 1733-1736), którego zwolennikiem była opozycyjna szlachta.

 • Królewskie wizyty w Tarnowskich Górach

  Przez stulecia do Tarnowskich Gór przyjeżdżali królowie. Wśród nich byli : Jan III Sobieski, August II Mocny, August III Sas. Bywali też władcy europejscy, między innymi król szwedzki Karol XII, car rosyjski Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm II. Dziś Fakty z Twojego Miasta goszczą w Tarnowskich Górach.

 • Nie obyło się bez kontrowersji. Sprawdź, jak uchwalono Konstytucję 3 Maja

  ..., prawa i obowiązki obywateli. Swemu inicjatorowi Stanisławowi Augustowi przyniosła uznanie nie tylko w Polsce ale w całej oświeconej Europie.

 • Dzisiaj w nocy wybuchł pożar w zabytkowym pałacyku saskim w Kutnie (woj. łódzkie). Ogień strawił część dawnego domu podróżnego króla Augusta III. Z XVIII-wiecznego budynku ewakuowano mieszkającą tam rodzinę. Trwa liczenie strat.

 • Niemcy są zobowiązane do solidarności z Polską

  Niemiecki historyk Heinrich August Winkler oświadczył w piątek, przemawiając w Bundestagu z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, że Niemcy są ze względu na historię zobowiązane do solidarności z Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

 • "Czasy saskie" w Suwałkach

  Od 3 października do końca grudnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zobaczyć można wystawę Czasy Saskie, poświęcona okresowi panowania w Polsce elektorów saskich z dynastii Wettinów - Augusta II i Augusta III.

Zdjęcia na temat: august iii
Dyskusje na temat: august iii