• Informacje na temat:

  baczyński stanisław

Artykuły na temat: baczyński stanisław
 • ..."Brylant, którym strzelamy we wroga" - tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 4 sierpnia minie 65 lat od śmierci Baczyńskiego w Powstaniu Warszawskim.

 • Mateusz Kościukiewicz zagrał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, żołnierza Armii Krajowej, przedstawiciela pokolenia Kolumbów w filmie "Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Obraz, nazywany przez twórców "poetycko-biograficznym", trafi do kin 15 marca.

 • Osuwisko zagroziło w piątek budynkowi w Kocierzu Moszczanickim na Żywiecczyźnie (woj. śląskie). Strażacy ewakuowali mieszkającą w nim trzyosobową rodzinę - poinformował w piątek wójt gminy Łękawica Stanisław Baczyński.

 • ABW pomoże wyjaśnić okoliczności zamachu na autokar w Dortmundzie

  ABW dołoży wszelkich starań, by w pełni wyjaśnić wszelkie okoliczności zdarzenia, w wyniku którego mógł ucierpieć polski obywatel, znajdujący się w zaatakowanym autokarze - powiedział rzecznik ministra-koordynatora specsłużb Stanisław Żaryn.

 • S. Kociołek nie czuje się winny ws. masakry z grudnia 1970 r.

  B. wicepremier PRL Stanisław Kociołek - jeden z trzech oskarżonych o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. - zaprzecza stawianym mu zarzutom. W piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie wygłosił ostatnie słowo w procesie.

 • Nowe pozycje na liście lektur w szkole podstawowej

  Pieśni i piosenki patriotyczne, fraszki Jana Sztaudyngera, aforyzmy Stanisława Jerzego Leca - m.in. te teksty dodano do listy lektur w 8-letniej szkole podstawowej w wyniku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Minister edukacji Anna Zalewska podpisała we wtorek rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych.

 • Biegali w deszczu

  Ulewna dała się we znaki uczestnikom Międzynarodowego Biegu im. Stanisława Legierskiego "O Istebniański Kapelusz" i 21. Crossu Świętojańskiego w Pogórzu.

 • Komisja do spraw moskiewskich roszczeń

  Specjalny zespół rządowy z udziałem m.in. Stanisława Cioska, szuka sposobu, by nie płacić Rosjanom milionów dolarów za radzieckie licencje na sprzęt wojskowy produkowany w Polsce, informuje "Newsweek".

 • Podbeskidzie po nawałnicach

  ...- Mam nadzieję, że otrzymamy pomoc na budowę drogi i mostów, bo budżet gminy sam nie udźwignie takich wydatków - powiedział Stanisław Baczyński, wójt gminy Łękawica. Żywioł zniszczył tam bowiem dwa kilometry drogi i cztery mosty. W Andrychowie przywrócono już dostawy prądu i gazu do większości budynków. Prąd dociera już także do prawie wszystkich mieszkańców przysiółka Wielka Puszcza koło...

 • ...przekór własnym przekonaniom i wrażliwości. A niektóre z określeń ona sama sobie w twórczości przypisała (jak np. Krzysztof Kamili Baczyński). Pokolenie Kolumbów - przedstawiciele Najprościej zakwalifikować do tej grupy twórców debiutujących właśnie po wojnie lub tuż przed nią. Utwory ich, wydawane w podziemnym obiegu, były traktowane jak głos całego pokolenia. Krzysztof Kamil Baczyński...

Zdjęcia na temat: baczyński stanisław
Dyskusje na temat: baczyński stanisław