• Informacje na temat:

  barabasz

Artykuły na temat: barabasz
 • Barabasz: Rzezimieszek czy buntownik? Źródła historyczne o czasach Jezusa

  ..."O Barabaszu nie ma żadnych źródeł historycznych. Historycy spierają się, czy był raczej buntownikiem czy rzezimieszkiem" - mówi historyk starożytności z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Robert Wiśniewski. Historyk dla RMF 24 przytacza informacje o postaciach biblijnych w źródłach historycznych.

 • Przez wiele wieków Kościół żył w przekonaniu, że Barabasz był zwykłym mordercą. W tej chwili jesteśmy skłonni sądzić, że nie był on pospolitym bandytą, a raczej żydowskim powstańcem, uczestnikiem ruchu antyrzymskiego - mówi dr Łukasz Niesiołowski-Spano.

 • W Sejmie - Barabasze...

  L*d żydowski niemal jednogłośnie wybrał Barabasza, a nie Jezusa. Tak nawiasem: L*d polski sporą większością wybrał do PE p. Kolarską-Bobińską... Każdy z Państwa chce zapewne wybierać: senatorów, posłów...

 • Prapremiera "Barabasza" w Teatrze Witkacego z Zakopanem

  W piątek w zakopiańskim Teatrze Witkacego odbędzie się polska prapremiera sztuki szwedzkiego noblisty Para Lagerkvista "Barabasz". Dramat napisany w 1950 roku przez Andre Gide'a nazwany został "arcydziełem".

 • Rasa, która przetrwała. Kolejna odsłona „niedźwiedziej” kampanii TPN

  Sabała, Stopka-Dziaduś, Barabasz – oto nazwiska, które do dzisiaj wzbudzają lęk na niedźwiedziej „dzielni”. Choć efekty aktywności tych słynnych myśliwych odchodzą w niepamięć, Niedźwiedzie z TPN-u w ramach kampanii społecznej Tatrzańskiego Parku Narodowego, domagają się szacunku - aby ich rasa mogła przetrwać.

 • ...91-letni Henryk Pawelec "Andrzej" z Kielc został wykluczony ze Światowego Związku Żołnierzy AK za nazwanie "zbrodniarzem" dowódcy z czasu wojny - zdecydował sąd koleżeński. Ma to związek z artykułem, w którym zarzucono oddziałowi "Barabasza" m.in. mordowanie Żydów.

 • Ponad 150 nart używanych w ostatnim stuleciu można obejrzeć w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie koło Jasła w Beskidzie Niskim (woj. odkarpackie) - poinformował opiekun placówki, Wiesław Czechowicz.

 • Znany polski aktor kończy 90 lat

  Barabasz w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, Polikarp Lepieszko w powieści radiowej "W Jezioranach", wykonawca ballad Bułata Okudżawy - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Gustaw Lutkiewicz kończy dziś 90 lat. Wystąpił w ok. 200 filmach i serialach telewizyjnych, głównie w rolach drugoplanowych i epizodycznych.

 • Ponad 500 zdjęć oraz kilkaset listów dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 40. XX wieku trafiło do Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie koło Jasła (woj. podkarpackie) - poinformował w środę opiekun placówki Wiesław Czechowicz.

 • Gustaw Lutkiewicz nie żyje. Pamiętamy go z wielu charakterystycznych ról

  Nie żyje aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Gustaw Lutkiewicz. To on grał Barabasza w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, a także Polikarpa Lepieszko w powieści radiowej "W Jezioranach".

Dyskusje na temat: barabasz