• Informacje na temat:

  barańczak stanisław

Artykuły na temat: barańczak stanisław
 • Zmarł Stanisław Barańczak

  Nie żyje Stanisław Barańczak - poeta, tłumacz i krytyk literacki, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Zmarł w wieku 68 lat w swoim domu w Bostonie. Cierpiał na chorobę Parkinsona.

 • "Poezja Stanisława Barańczaka zmieniała się"

  Poeci Adam Zagajewski i Julia Hartwig oraz tłumacz i poeta Antoni Libera wspominają zmarłego w piątek w Bostonie Stanisława Barańczaka.

 • Nie żyje Stanisław Barańczak

  W wieku 68 lat w Bostonie zmarł Stanisław Barańczak - polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Cierpiał na chorobę Parkinsona.

 • Pogrzeb Stanisława Barańczaka w Bostonie

  W Bostonie odbyły się uroczystości pożegnalne zmarłego przed tygodniem Stanisława Barańczaka. To znakomity polski poeta oraz tłumacz, który ponad 30 lat życia spędził w USA, wykładając m.in. Harvardzie. Był także działaczem KOR-u, jednym z twórców Nowej Fali oraz laureatem prestiżowych literackich nagród.

 • Stanisław Barańczak otrzymał nagrodę za całokształt pracy twórczej w drugiej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W piątek jury konkursu ogłosiło również siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy nominacje w kategorii debiut roku.

 • Nie żyje Stanisław Barańczak. „Spełnił się jako poeta i tłumacz”

  ..."Stanisław Barańczak był taką kometą, która wtargnęła na niebo polskiej literatury pod koniec lat 60. Bardzo wcześnie był zauważony jako ogromny talent” – mówi o zmarłym dziś twórcy poeta Adam Zagajewski. „Myślę, że Barańczak spełnił się jako poeta i jako tłumacz. Chociaż ta choroba przecięła jego życie i nie pozwoliła mu na długą twórczą starość, odebrała to, co mógłby nam on ofiarowywać jeszcze...

 • Nie żyje Stanisław Barańczak. "Miał wybitny talent, jego słowo bardzo się liczyło"

  ...„To był pewnego rodzaju autorytet dla młodych pisarzy, poetów. On miał wybitny talent, jego słowo bardzo się liczyło” – tak zmarłego dziś Stanisława Barańczaka wspomina w rozmowie z RMF FM Henryk Wujec – działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Barańczak - poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali i działacz Komitetu Obrony Robotników – zmarł...

 • Pochodzący z Poznania poeta Stanisław Barańczak został w niedzielę Honorowym Obywatelem Poznania. Tytuły są tradycyjnie wręczane w święto Piotra i Pawła - patronów Poznania, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

 • Nie żyje Stanisław Barańczak. "Widać było, że kryje się w nim coś cennego"

  ..."Odgrywał bardzo ważną rolę w polskim środowisku literackim, mimo iż czynnie w nim nie uczestniczył" - mówi o zmarłym Stanisławie Barańczaku poetka, Julia Hartwig. "Aura poezji z niego emanowała. Jak się go widziało, to widać było, że kryje się w nim coś bardzo cennego, poetyckiego. Jednocześnie był bardzo skromny, nie nadużywał sławy ani jej znaczenia" - dodaje.

 • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius przypadła w udziale Stanisławowi Barańczakowi. Poeta został w ten sposób uhonorowany za całokształt twórczości.

Zdjęcia na temat: barańczak stanisław
Dyskusje na temat: barańczak stanisław