• Informacje na temat:

  batalion zośka

Artykuły na temat: batalion zośka
 • 70 lat temu utworzono Batalion "Zośka"

  ...70 lat temu - 1 września 1943 roku - wydany został rozkaz o utworzeniu Batalionu Szarych Szeregów "Zośka". Na środowym spotkaniu rocznicowym w warszawskim Muzeum Niepodległości spotkali się ci, którzy w "Zośce" walczyli.

 • ..."Batalion 'Zośka' to więcej niż legenda. To symbol harcerskiej służby 'całym życiem'" - napisał prezydent Bronisław Komorowski do organizatorów i uczestników obchodów 70 rocznicy utworzenia jednostki.

 • 70. rocznica śmierci Tadeusza Zawadzkiego "Zośki"

  ...20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę Grenzschutzu we wsi Sieczychy koło Wyszkowa poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka" - harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".

 • Minister obrony narodowej Bronisław Komorowski zapowiedział w Lublińcu pod Częstochową, że powstanie Dowództwo Operacji Specjalnych. Obejmować ono będzie polskie jednostki specjalne takie jak Pierwszy Pułk Komandosów imienia Batalionów AK "Zośka" w Lublińcu ,jednostkę specjalną płetwonurków Marynarki Wojennej FORMOZA i sławny GROM, który na razie podlega bezpośrednio szefowi resortu obrony.

 • "Zginął śmiercią zwykłego żołnierza, choć żołnierzem był niezwykłym"

  ...20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę Grenzschutzu we wsi Sieczychy koło Wyszkowa poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka" - harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej. Jest to jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Komendant Warszawskiej Chorągwi Szarych Szeregów powiedział o śmierci Tadeusza Zawadzkiego: "Zginął śmiercią zwykłego żołnierza, choć żołnierzem był...

 • Łączniczka o filmie "Miasto 44": Ważne, by pokazać atmosferę

  ..."Byliśmy bardzo ze sobą związani. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - wspomina Anna Jakubowska ps. "Paulinka", która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką Batalionu Zośka. Jako jedna z pierwszych czytała scenariusz filmu o sobie i swoich przyjaciołach. Jan Komasa 18 sierpnia skończy zdjęcia do "Miasta 44". Premiera odbędzie się za rok.

 • Komiks będący ilustracją wiersza "Czerwona Zaraza" poległego w Powstaniu poety Józefa Andrzeja Szczepańskiego z batalionu "Parasol" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim.

 • „Czas Honoru. Powstanie”. Już w niedzielę odc. 7 „Nadajnik i morfina”

  ...(Agnieszka Więdłocha) z Heleną (Ewa Wencel). Między cywilami węszy Emilia (Sonia Bohosiewicz). Z magazynów na Stawkach Batalion "Zośka" rusza w stronę Starego Miasta. Eliza z wściekłością patrzy na fascynację, jaką w "Twardym" (Grzegorz Daukszewicz) budzi Helena (Magdalena Różczka). Nagle batalion zostaje zaatakowany przez sztukasy. Przekonany o śmierci Celiny Michał (Jakub Wesołowski) załamuje się...

 • "Czas Honoru. Powstanie". Odc. IV: Kamień na kamieniu

  ...), który kompletnie nie jest zainteresowany łączniczką. Pluton, w którym walczą Janek (Antoni Pawlicki) i Bronek (Maciej Zakościelny), przedzierając się na Wolę wspomaga Batalion Zośka w ataku na...

 • Komorowski: Polska w ruinie? Jest coś niemądrego w tej tezie

  ...") z batalionu "Gozdawa"; śp. Tadeusz Rodak (pseud. "Roland") z 7. Pułku Piechoty "Garłuch" (order odebrał syn, Jacek Rodak); Zofia Stępniewska (pseud. "Zośka") z batalionu Gozdawa oraz Barbara Wilczyńska(...) Tadeusz Bańka (pseud. "Łowca") - z pułku "Baszta", batalionu "Olza" oraz Dariusz Kruze (pseud. "Janek") - z batalionu "Kiliński". Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce...

Dyskusje na temat: batalion zośka