• Informacje na temat:

  benesza dekrety

Artykuły na temat: benesza dekrety
 • Spór o dekrety Benesza, na mocy których z kraju wysiedlono ponad trzy miliony Niemców Sudeckich, musi zostać rozwiązany zanim Czechy wejdą do Unii Europejskiej - stwierdziła w wywiadzie radio wym Benita Ferrero Waldner. Szefowa austriackiej dyplomacji wyraziła też swoje rozczarowanie, że przed kilkoma dniami czeski parlament odrzucił możliwość potępienia powojennych rozporządzeń.

 • Żądają unieważnienia dekretów Benesza. Czesi protestują

  Władze Republiki Czeskiej zostały wezwane przez ziomkostwo Niemców sudeckich do unieważnienia dekretów wydanych po wojnie przez ówczesnego prezydenta Edvarda Benesza. Praga zaprotestowała.

 • Spór o dekrety Benesza musi zostać rozwiązany zanim Czechy wejdą do Unii Europejskiej - stwierdziła w wywiadzie radiowym Benita Ferrero Waldner. Szefowa austriackiej dyplomacji wyraziła też swoje rozczarowanie, że przed kilkoma dniami czeski parlament odrzucił możliwość potępienia powojennych rozporządzeń.

 • Premier Węgier nie chce się wycofać z wypowiedzi, która spowodowała odwołanie szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Chodzi o krytykę dekretów prezydenta Edwarda Benesza, na których podstawie po II Wojnie Światowej wysiedlono z Czechosłowacji 2,5 miliona Niemców sudeckich, a także Węgrów.

 • Prawa do odszkodowań majątkowych dla przesiedlonych po II Wojnie Światowej Niemców domaga się konserwatywna, bawarska część chrześcijańskich demokratów. Podczas zielonoświątkowego spotkania CSU, premier Bawarii Edmund Stoiber zaapelował do krajów Europy Środkowo Wschodniej, aby anulowały powojenne dekrety, uniemożliwiające Niemcom powrót na dawne ziemie.

 • Słowacja przypomniała sobie, że chce tego, co Czechy

  ...może sama pozostać w tyle" - podkreślił Fico. Jeśli taka klauzula zostałaby przyznana Czechom, Słowacja w efekcie zostałaby "postawiona w bardzo delikatnej pozycji". "Dekrety Benesza są dla nas(...) po rozpadzie Czechosłowacji wynegocjował wyjątek - powiedział Fico w telewizji CT24. - Dla nas dekrety Benesza są tak istotną częścią prawa, że nie możemy dopuścić, aby Słowacja pozostała w stanie...

 • "Przekonanie prezydenta Czech jest możliwe"

  ..., który będąc jednym z wiceszefów KE, jest też komisarzem ds. przemysłu. Zauważył, że dekrety Benesza "są tematem, który należy do śmietnika światowej historii" i zaznaczył, że według niego "to jest problem(...) otworzyć drogę do sądowych wniosków o zwrot mienia pozostawionego przez Niemców sudeckich, wysiedlonych po drugiej wojnie światowej na mocy tak zwanych dekretów Benesza.

 • Breivik próbował zdobyć broń w Czechach

  ...i wprowadzić odpowiednik dekretów Benesza wobec muzułmanów. Prezydent Czechosłowacji Edvard Benesz w 1946 roku wydał dekrety, na mocy których pozbawiono obywatelstwa i majątku wysiedlanych z kraju Niemców...

 • Czechy: Zeman zwyciężył dzięki brudnej kampanii

  ...kampanii wyborczej było pytanie Zemana w debacie telewizyjnej o tzw. dekrety Benesza. Schwarzenberg - zgodnie z tym, co deklarował przed laty - powiedział, że dekrety dotyczące wysiedlenia niemal trzech...

 • ...w stosunku do niej publiczne zastrzeżenia. Prezydent obawiał się, że ustawa może podważyć dekrety prezydenta Benesza, które po II wojnie światowej doprowadziły do wywłaszczenia Niemców sudeckich na...

Dyskusje na temat: benesza dekrety