• Informacje na temat:

  białoruska literatura

Artykuły na temat: białoruska literatura
 • Kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?

  Bukmacherzy stawiają na amerykańskiego powieściopisarza Dona DeLillo oraz na autora, tłumacza i wykładowcę z Hiszpanii, Javiera Mariasa. Typowany przez szwedzkie media jest zaś pochodzący z Syrii arabski poeta Adonis, czyli Ali Ahmad Said. Ubiegłoroczna laureatka W ubiegłym roku laureatką została Swiatłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Po raz...

 • Białoruskie media milczą o Noblu Aleksijewicz. "System doszedł do absurdu"

  Białoruska prasa państwowa zignorowała mającą odbyć się dziś w Sztokholmie ceremonię wręczenia literackiej nagrody Nobla białoruskiej pisarce Swietłanie Aleksijewicz. Niezależne media informują o transmisji uroczystości m.in. w kawiarniach.

 • Białoruskie władze: Swietłana Aleksijewicz powinna zapłacić podatek od Nobla

  Swietłana Aleksijewicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla powinna zapłacić od niej podatek dochodowy wynoszący 13 procent – oświadczył Siarhiej Szkut, rzecznik białoruskiego Ministerstwa ds. Podatków. Dodał, że w białoruskim kodeksie podatkowym nie ma obecnie ulg dotyczących Nagrody Nobla. Zaznaczył, że dekretem prezydenta można wprowadzić indywidualne ulgi podatkowe, ale to nie wchodzi w kompetencje resortu.

 • Puchatek po białorusku

  Kubuś Puchatek - bohater książki A.A. Milne'a zadebiutuje latem w kraju rządzonym żelazną ręką przez Łukaszenkę. Vital Voranau, białoruski student mieszkający w Poznaniu, przetłumaczył kultową książkę na białoruski. Publikację książki wsparła wielkopolska Solidarność.

 • Za wywrotową literaturę

  Białoruska telewizja oznajmiła, że polski konsul z Grodna Janusz Dąbrowski został zatrzymany na granicy, gdyż próbował wwieźć na Białoruś "dużą ilość wywrotowej literatury". Zapowiedziała, że Komitet Celny zamierza wystąpić o zakaz wjazdu Dąbrowskiego na Białoruś.

 • Konieczna jest popularyzacja języka białoruskiego w życiu codziennym - oświadczył wiceminister kultury Białorusi Tadeusz Strużecki na czwartkowej konferencji w Mińsku. Na spotkaniu podkreślano jednak, że przykład powinien iść z góry, czyli m.in. od urzędników.

 • Darmowe lekcje języka białoruskiego "Mowa ci Kawa" ("Język czy kawa"), organizowane od kilku tygodni w Mińsku, niezmiennie przyciągają tłumy chętnych. Uczyć się ojczystego języka przychodzą głównie młodzi Białorusini, ale także starsi i nawet emeryci.

 • Białoruska telewizja państwowa nadała w piątek wieczorem materiał, w którym podano, że według niektórych informacji ambasador Szwecji na Białorusi przekazywał instrukcje i pieniądze "ekstremistom". Sztokholm ogłosił, że ambasador został wydalony z Mińska.

 • Białoruski poeta Uładzimier Arłow został laureatem pierwszej edycji nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Laureat za tom "Prom przez kanał La Manche" w przekładzie Adama Pomorskiego otrzymał pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł.

 • Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz. "Reportaż mówi prawdę o rzeczywistości"

  Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk Swietłany Aleksijewicz. Dumy nie kryje całe środowisko reporterskie, które w końcu doczekało się tak prestiżowego wyróżnienia. Mają nadzieję, że "literatura non fiction przestanie być traktowana jako bękart literatury pięknej".

Dyskusje na temat: białoruska literatura