• Informacje na temat:

  birmańska literatura

Artykuły na temat: birmańska literatura
 • Komitet Noblowski nie pozbawi Aung San Suu Kyi Nagrody Nobla

  Birmańska przywódczyni Aung San Suu Kyi nie zostanie pozbawiona Pokojowej Nagrody Nobla w związku z raportem ONZ ujawniającym, że armia Birmy dokonywała masowych morderstw muzułmańskiej mniejszości Rohingjów - poinformował w środę Norweski Komitet Noblowski.

 • ...walka oraz życie codzienne - ponad 13 lat z dwudziestu minionych spędziła w areszcie domowym - pomyślałam, że w pewnym sensie literatura jest w tym przypadku bezradna i poczułam, że monodram Shannona...

 • Na co w ten weekend do kina?

  Nicole Kidman i Colina Firtha można zobaczyć w "Drodze do zapomnienia", filmie o honorze, miłości i przebaczeniu. To jest ekranizacja bestsellerowej książki, opisującej losy brytyjskiego oficera zmuszonego do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Birmańskiej, zwanej "koleją śmierci". Wśród premier weekendu są też "Syn Boży" oraz "Niezgodna" z Kate Winslet w jednej z ról.

 • Zagrał główną rolę w oscarowym filmie "Syn Szawła". Wkrótce przyjedzie do Polski na Festiwal Conrada

  Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, słynny za sprawą nagrodzonych Pulitzerem i sfilmowanych „Godzin” Michael Cunningham, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, a także Géza Röhrig – wybitny pisarz i aktor znany z głównej roli w oskarowym filmie „Syn Szawła” – to pierwsze gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Impreza rozpocznie się w Krakowie 24 października.

 • Od 1901 roku Nagrody Nobla otrzymało już 838 osób i 24 organizacje. Najmłodszy z laureatów miał 25 lat, a najstarszy - 90. W przypadku Marii Skłodowskiej-Curie Nobel stał się historią rodzinną; była też ona jedną z 44 noblistek wobec aż 795 noblistów-mężczyzn.

 • Nobliści - już łącznie ponad 800, w wieku od 25 do 90 lat

  Od 1901 roku Nagrody Nobla otrzymało już 838 osób i 24 organizacje; najmłodszy z laureatów miał 25 lat, a najstarszy - 90. W przypadku Marii Skłodowskiej-Curie Nobel stał się historią rodzinną; była też ona jedną z 44 noblistek wobec aż 795 noblistów-mężczyzn.

 • Zobacz, jakie atrakcje na Noc Muzeów przygotowały placówki kulturalne na warszawskim Śródmieściu.

 • Od jutra " Kino japońskie pięciu dekad" w Warszawie

  ...moralista", dla którego najważniejszy był człowiek - osamotniony, pełen rozterek, osaczony przez świat współczesny, dręczony brzemieniem przeszłości. Obraz Ichikawy "Harfa birmańska" (1955), nominowany...