• Informacje na temat:

  bitwa o wielką brytanię

Artykuły na temat: bitwa o wielką brytanię
 • Euro 2016: Mecz Anglia - Walia to "bitwa o Wielką Brytanię"

  Rosną emocje przed czwartkowym meczem piłkarskich mistrzostw Europy w Lens, w którym zmierzą się drużyny Anglii i Walii. Media określają go jako "bitwa o Wielką Brytanię". Atmosferę podgrzewają też zawodnicy obu zespołów.

 • Bitwa o Anglię (bitwa o Wielką Brytanię) to kampania wojenna podczas II wojny światowej stoczona pomiędzy lotnictwem niemieckim Luftwafe a brytyjskim Royal Air Force. Walka toczyła się w dniach 10 lipca - 31 października 1940 r.

 • Bitwa jutlandzka (bitwa na Skagerraku) została stoczona w dniach 31 maja - 1 czerwca 1916 r. pomiędzy Niemcami a Brytyjczykami na Morzu Północnym w okolicach Półwyspu Jutlandzkiego i Skagerraku. Była największą bitwa morską I wojny światowej.

 • 77 lat temu rozpoczęła się Bitwa o Anglię

  ...77 lat temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się Bitwa o Anglię – kilkumiesięczne starcie powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii, w którym po stronie brytyjskiej udział wzięły cztery polskie dywizjony lotnicze.

 • Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię

  ...19 sierpnia rozpoczęła się druga faza Bitwy o Wielką Brytanię. Tego dnia do akcji weszła pierwsza polska jednostka: 302 Dywizjon Myśliwski "Poznański".

 • ...20 kilogramów przewagi ma nad Davidem Hayem pretendent do tytułu mistrza świata WBA w kategorii ciężkiej Audley Harrison. Broniący tytułu Anglik waży 95,5 kg, jego rywal - 115 kg. Pojedynek między nimi, okrzyknięty "bitwą o Wielką Brytanię", odbędzie się w sobotę w Manchesterze.

 • "Telegraph": Zamachowiec z Nowej Zelandii odwiedził m.in. Polskę

  Brytyjski dziennik "Telegraph" poinformował, że służby sprawdzają, dokąd podróżował 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, który w piątek zabił 50 ludzi w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch. Według gazety odwiedził on m.in. Wielką Brytanię oraz Polskę.

 • Prawie połowa badanych w wieku od 16 do 34 lat nie wiedziała, że angielską flotę przeciwko Hiszpanom w najsłynniejszych bitwach morskich w historii Anglii poprowadził Sir Francis Drake – takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w Wielkiej Brytanii.

 • Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Dywizjon 303"

  Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wlk. Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek. W filmie realizowanym...

 • Latem padnie pierwszy klaps na planie "Dywizjonu 303"

  Skolimowski - przypomniał Samojłowicz. Słynny Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie całej II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię(...). "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". Podczas II wojny pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię i napisał...

Dyskusje na temat: bitwa o wielką brytanię
 • Re: Kaczyński: Przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu

  wyzwalaliśmy Europę, Polskę w II wojnie światowej zaczynając od Wilna, Lwowa, Warszawy, Monte Cassino, Bolonię, Ankonę we Włoszech, Bredę, Arnhem w Holandii, Francję Falaise, Bitwie o Wielką Brytanię, DDay też 6.6.1944 r. Polscy lotnicy, marynarze, 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka w drugiej fazie lądowania w Normandii. Bitwa o Odrę, Wał Pomorski. Bitwa o Berlin w 1945 roku.

 • Re: RMF: 19-latkowie ignorują wezwania komisji wojskowej

  działań na Atlantyku w latach 1939-45, w walkach o Narvik, Bitwa na Morzu Śródziemnym, Pod Montbard, W bitwie o Wielką Brytanię, Pod Tobrukiem, Zatopienie "Bismarcka", Nalot na Peenemünde, Pod Lenino(...) Cassino, Falaise. Uczestniczyli w wyzwalaniu Bolonii, Bredy, zdobywali Wilhelmshaven. Polscy lotnicy odznaczyli się w walkach o Wielką Brytanię, a następnie wykazali się dużą aktywnością w nalotach na

 • Re: RMF: 19-latkowie ignorują wezwania komisji wojskowej

  . Polskie dywizjony myśliwskie i bombowe brały udział w operacjach na froncie zachodnim miedzy innymi w bitwie o Wielką Brytanię , w inwazji na Francję, nalotach na tereny Europy Zachodniej okupowanej(...)Naprawdę uważasz, że "Polacy mało walczyli" ? To co dla ciebie znaczy dużo walczyć? 1940 rok - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich - Bitwa o Narwik, Walki o Francję . Bezpośredni udział

 • Chyba bitwa o Anglie

  Ta kampania nosi nazwe bitwa o Anglie. Po angielsku Battle of Britain ( a nie Great Britain ), Brytania to najwieksza z wysp brytyjskich.

 • bitwa o andlie

  my im pomagalismy a oni nas sprzedali a jak bylo z enigma gdyby polacy by jej nie rozszyfrowali to ta wojna wygladalaby zupelnie inaczej a sikorskiego kto zabil?Churchill ten tluscioch juz sa na to dowody wracajac do tematu trzeba pamietac o historii i o tych ktorzy polegli bo bez tego bedziemy niczym i nikim

 • Bitwa o Anglię

  Nie pamiętają o Polakach bo angole to zdrajcy i świnie

 • Ogládal ktos film "Bitwa o Anglie"?

  Jest tam akcent polski ,jak to Polacy sobie z Angolami w kulki lecieli... :-)

 • zapomieni ale nie przez wszystkich

  kilka dni temu w Brighton odbyl sie pokaz lotniczy "bitwa o Anglie", wsrod wszystkich narosowosci bioracych udzial w tych powietrznych walkach Polacy nie zostali uwzglednieni. To bardzo przykre i niewdzieczne. pozycja do przeczytania "Sprawa honoru" autorstwa Lynnea Olson i Stanleya Cloud, wspaniala ksiazka, obiektywne spojrzenie na traktowanie i zaslugi dewizjonu kosciuszkowskiego - polecam

 • Re: Potężna bitwa w centrum Kairu

  Za maksimum 15 lat to samo czeka Francję, Niemcy i Wielką Brytanię :)

 • Re: Trwa bitwa na ulicach Ługańska. "Walczą z nami profesjonalni żołnierze"

  A Anglicy również czekali wysyłając pomoc dla Niemców bo tam spadały zrzuty z pomocą.Jakoś dziwne odnoszę wrażenie ,że to już było ustalone przez USA Rosję i Wielką brytanię:(Ciekawe dlaczego?