• Informacje na temat:

  bitwa pod borodino

Artykuły na temat: bitwa pod borodino
 • ...​Bitwa pod Borodino (bitwa pod Możajskiem) miała miejsce w dniach 5-7 września 1812 r. Została stoczona pomiędzy armią francuską a armią rosyjską.

 • ...200 lat temu,19 października 1813 roku, zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.

 • 200 lat temu pod Lipskiem poległ książę Józef Poniatowski

  ...200 lat temu, 19 października 1813 roku, zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.

 • Rosyjscy Kozacy wyruszyli w dwumiesięczną konną ekspedycję do Francji, między innymi przez Polskę. W ten sposób uczczą 200. rocznicę Bitwy pod Borodino, która - choć wygrana przez Francuzów - znacząco osłabiła w 1812 roku napoleońskie wojska.

 • 250 lat temu urodził się książę Józef Poniatowski

  ...7 maja 1763 roku urodził się w Wiedniu książę Józef Poniatowski, zwycięski wódz w bitwie pod Zieleńcami, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem, stając się dla wielu pokoleń symbolem żołnierskiego męstwa i honoru.

 • Wille i dacze wyrastają na cmentarzysku po bitwie pod Borodino, a biznes zwycięża w Rosji z historią. W miejscu gdzie 200 lat temu starli się Francuzi, Polacy i Rosjanie powstają osiedla dla oligarchów. Protestują historycy, a inwestycja powstaje wbrew rozporządzeniu prezydenta Miedwiediewa.

 • Cztery osoby zostały ranne od wystrzału armatniego podczas rekonstrukcji historycznej bitwy wojsk rosyjskich i napoleońskich z 1812 roku w obwodzie leningradzkim na północnym zachodzie Rosji - poinformowała w poniedziałek rosyjska policja.

 • Cztery osoby zostały ranne od wystrzału armaty podczas rekonstrukcji historycznej bitwy wojsk rosyjskich i napoleońskich w Rosji. Pechowa impreza odbyła się w obwodzie leningradzkim na północnym zachodzie kraju, podczas festynu poświęconego wojnie z 1812 roku.

 • ...i Istrię, a z księstw niemieckich utworzył się Związek Reński podległy Napoleonowi. Wystąpienie Prus przeciwko Napoleonowi zakończyło się ich klęską w bitwach pod Jeną i Auerstädt w 1806 r. Starcia z Rosją(...) armia Napoleona wkroczyła do cesarstwa rosyjskiego. Napoleon odniósł połowiczne zwycięstwo pod Borodino i zdobył Moskwę. W czasie odwrotu armia napoleońska poniosła olbrzymie straty. Do koalicji...

 • Tolly'ego, a jego miejsce zajął marszałek Michaił Kutuzow. Nowy głównodowodzący wydał Francuzom wielką bitwę pod Możajskiem (zwaną przez Rosjan bitwą pod Borodino), w której - od 5 do 7 września - po obu stronach walczyło ok. 260 tys. żołnierzy. Bitwa pod Możajskiem - jedna z najkrwawszych batalii XIX wieku - zakończyła się zwycięstwem Wielkiej Armii, choć Napoleonowi nie udało się doszczętnie...

Zdjęcia na temat: bitwa pod borodino
Dyskusje na temat: bitwa pod borodino