• Informacje na temat:

    bitwa pod cecorą

Artykuły na temat: bitwa pod cecorą
  • ...​Grupa patriotów z dowódcą Jednostki Strzeleckiej nr 3003 Romanem Chandohą na czele postanowiła upamiętnić przypadające 15 czerwca przyszłego roku 100-lecie jednej z najsławniejszych szarż w historii polskiej kawalerii, jaką wykonał II szwadron ułanów z II Brygady Legionów Polskich rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza pod Rokitną - poinformował portal wdolnymslasku.pl.

  • ...majtków na wschodzie. Ostatecznie problem kozacki został zażegnany już po śmierci Zygmunta III Wazy w 1638 r. Zygmunt III Waza prowadził z Turcją wojny o Mołdawię. Po wygranej bitwie pod Cecorą w 1595 r. Polska utrzymała lenno mołdawskie aż do 1620 r., kiedy doszło do nowych walk, m.in. kolejnej bitwy pod Cecorą i bitwy pod Chocimiem. W wyniku zawartego pokoju Mołdawia i Wołoszczyzna przestawały być...

  • ...1502 - we wrześniu tego roku wojewoda mołdawski Stefan najechał Pokucie i przyłączył je do Mołdawii. 1620 - wojska polskie pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego poniosły w bitwie z Turkami klęskę pod Cecorą. 1875 - zmarł Wawrzyniec Pisz, drukarz, księgarz i nakładca bocheński. Jego firma należała do najlepszych w ówczesnej Galicji. 1897 - zmarł Kornel Ujejski, poeta i publicysta, autor...

  • Wystawę 100 akwareli z 1590 r., pamiątki z podróży gdańszczanina Bartholomaeusa Schachmana do imperium osmańskiego, otwarto w poniedziałek w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Właściciel ilustracji był w późniejszych latach zasłużonym burmistrzem miasta.

  • Buntownik z przypadku

    Gdyby Bohdan Chmielnicki - hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczpospolitej, bohater narodowy Ukrainy - rozstał się z życiem dziesięć lat wcześniej, zostałby przez dziejopisów niepodległej Ukrainy uznany za kolaboranta, wysługującego się polskim panom.

Dyskusje na temat: bitwa pod cecorą