• Informacje na temat:

  bitwa pod maciejowicami

Artykuły na temat: bitwa pod maciejowicami
 • Bitwa pod Maciejowicami miała miejsce 10 października 1794 r. Została stoczona pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki a wojskami rosyjskimi, którymi dowodzili gen. Fiodor Denisow i gen. Iwan Fersen.

 • Komu pałacyk, komu?

  Przez 10 lat pałac z Podzamczu był własnością gminy Maciejowice. Teraz o jego zwrot upomina się córka spadkobierców obiektu. Władze gminy zapowiadają jednak,że tak łatwo go nie oddadzą.

 • Wśród głównych priorytetów imprezy pod hasłem "Podlaskie Dni Bajramowe", zorganizowanej w sobotę w Białymstoku, znalazły się między innymi: prezentacja kultury, tradycji i religii polskich Tatarów oraz integracja tej społeczności, rozproszonej po całym kraju.

 • W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod pomnik Tadeusza Kościuszki, który w listopadzie stanie na warszawskim placu Żelaznej Bramy. Monument będzie kopią pomnika polskiego generała, stojącego przed Białym Domem w Waszyngtonie.

 • Książe Karol w Kruszynianach

  Spotkanie z kilkusetletnią historią Tatarów na ziemiach Polskich, tradycją, kulturą i kuchnią tej społeczności - pod takim hasłem będzie przebiegać wtorkowa wizyta w Kruszynianach (Podlaskie) brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola z małżonką.

 • ...1410 - Władysław Jagiełło odniósł kolejne zwycięstwo nad Krzyżakami - pod Koronowem. Zawarł też rozejm kończący kampanię przeciwko zakonowi. 1614 -...

 • ...osobistą, nieusuwalność z gruntu, a także obniżono pańszczyznę. Bitwa pod Racławicami Część chłopów przyłączyła się do powstania kościuszkowskiego. Znaczącą rolę odegrali w bitwie pod Racławicami(...) stała się rządem powstańczym. Wobec zjednoczenia sił pruskich i rosyjskich przeciwko Polakom, powstańcy zaczęli ponosić klęski: w bitwie pod Szczekocinami (06.06.1794) oraz Maciejowicami (10.10.1794

 • Prezydent: Muzyka Kościuszki to element głębokiego polskiego dążenia do wolności

  ...tym jak 10 października 1794 r. został ranny w bitwie pod Maciejowicami. To tam właśnie, lecząc się z ran w Sankt Petersburgu, najprawdopodobniej napisał te utwory. One przetrwały, zostały wydane(...)Prezydent przypomniał, że Tadeusz Kościuszko to nie tylko nieustępliwy polityk, wspaniały żołnierz, generał, który walczył o wolność Polski i niepodległość USA, ale miał jeszcze kilka innych pasji...

 • ..., uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów(...) tradycji organizacji działających w tym środowisku w okresie międzywojennym. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397

 • Gmina muzułmańska w Kruszynianach (woj. podlaskie), które są jednym z dwóch miejsc w kraju, gdzie są jeszcze stare, zabytkowe meczety, otrzymała ponad 3,5 mln zł dotacji unijnej na budowę Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich.

Dyskusje na temat: bitwa pod maciejowicami
 • Re: Wybory w Rosji: Putin podjął ważną decyzję

  A jaki to ma związek z Katastrofą Smoleńską? Zdaje się, że Komisja Millera już dawno wyjaśniła, co było przyczyną. Katyń to też Putin? A bitwa pod Maciejowicami?

 • Re: Re: Re: Re: PO

  Mieliśmy decydentów o wyznaniu innym niż katolicy. Unia Polsko-Saska.Caryca wmieszała się w politykę..1717-niemy sejm..1794-przegrana bitwa pod Maciejowicami - początek końca Polski.

 • Re: Odnaleziono transport pruskich kul armatnich

  "Obrona Pragi (rzeź Pragi) 4 listopada 1794 – ostatnie starcie zbrojne insurekcji kościuszkowskiej, a zarazem ostatnia bitwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po klęsce pod Maciejowicami i niewoli(...) rosyjskie. [...] Podczas rzezi Pragi Suworow miał ponoć biegać wśród żołnierzy z dwoma indykami pod pachami, wołając: "Niech one przynajmniej ocaleją"... [...] Przegrana bitwa położyła kres