• Informacje na temat:

  bitwa pod monte cassino

Artykuły na temat: bitwa pod monte cassino
 • 75 lat temu 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino

  ...75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

 • „Musicie zachować w pamięci prawdę o Monte Cassino”. Uroczystości w 75. rocznicę bitwy

  Od uroczystej mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się centralne uroczystości w 75. rocznicę zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W obchodach brali udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 • Polskie Monte Cassino

  Monte Cassino należy do wszystkich Włochów. Ale Polacy mają wszelkie argumenty, żeby twierdzić, że Monte Cassino jest polskie – mówi Peter Caddick-Adams na portalu Stacja7.pl. Peter Caddick-Adams to autor książki "Monte Cassino. Dziesięć armii, jedno zwycięstwo”. Rozmawia Patrycja Michońska.

 • 73 lata temu 2. Korpus Polski zdobył Monte Cassino

  ...73 lata temu, 18 maja 1944 r., oddziały 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, przełamując niemiecką linię Gustawa i otwierając drogę aliantom na Rzym. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

 • Burza wokół tablicy pod Monte Cassino

  Spore emocje we Włoszech wywołała zapowiedziana na niedzielę w Cassino ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy w czasie bitwy o Monte Cassino. Inicjatywę potępiły władze regionu Lacjum.

 • Monte Cassino - 129 dni piekła

  Monte Cassino dla Europy to znak chrześcijańskich korzeni. Dla Polaków - symbol wielkim kosztem okupionego zwycięstwa, któremu drogę przetarły oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.

 • Prezydent weźmie udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

  Prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą dziś udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Podczas wizyty Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

 • Polski cmentarz na Monte Cassino będzie pod ochroną

  Włoski rząd zaangażuje się w ochronę polskiego cmentarza wojennego na Monte Cassino. To efekt interwencji polskiego MSZ w sprawie odbywających się w pobliżu cmentarza festynów i jarmarków. "Mamy nadzieję, że do takich incydentów już nie będzie dochodziło" - powiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz.

 • Mariusz Błaszczak: Chwała czynu pod Monte Cassino przeszła do historii

  ...ważna data w naszej historii, w historii Polski. Już jutro będziemy obchodzili 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, bitwy niezwykłej. Bitwy, w której żołnierz polski udowodnił, że jest żołnierzem(...) uroczystości odegrano i odśpiewano pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino". Podniesiono również flagę państwową i odegrano hymn Polski. Podczas piątkowych obchodów rocznicowych capstrzyki odbyły się...

 • Odszedł weteran spod Tobruku i Monte Cassino

  W wieku 100 lat zmarł w Krakowie jeden z ostatnich żyjących uczestników obrony Tobruku i bitwy o Monte Cassino, kawaler Orderu Virtuti Militari podpułkownik Mieczysław Herod.

Dyskusje na temat: bitwa pod monte cassino