• Informacje na temat:

  bitwa pod moskwą

Artykuły na temat: bitwa pod moskwą
 • ...​Bitwa pod Kłuszynem rozegrała się 4 lipca 1610 r. Była jedną z bitew wojny polsko - rosyjskiej, jaka miała miejsce na początku XVII wieku.

 • 97. rocznica Bitwy Warszawskiej. "18. przełomowa bitwa w historii świata"

  Decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 roku. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

 • "Bitwa pod Grunwaldem" Matejki w 3D

  Od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana będzie trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" - poinformowało muzeum. Za koncepcję artystyczną projektu rekonstrukcji odpowiada nominowany do Oscara Tomasz Bagiński.

 • Dwa fragmenty płótna dublażowego, które przez ponad 60 lat wzmacniało oryginalne podłoże obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", 25 listopada będą wystawione na aukcję w Muzeum Narodowym w Warszawie - poinformowała w piątek rzeczniczka muzeum.

 • Bitwa o Debalcewe. Najnowszy bilans ofiar

  W czasie walk o Debalcewe zginęło w ostatnim miesiącu niemal dwustu ukraińskich wojskowych. Takie dane podają eksperci na podstawie informacji zebranych od oddziałów biorących udział w operacji.

 • Moskwa wyciąga "chiński straszak" przeciwko Francji

  Moskwa-Kazań. Wybuduje ją chiński koncern China Railway Corp.. Kreml zasugerował, że podobnie może stać się z nowym projektem wydobycia i skraplania gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim przez(...) "Mistrali". Choć decyzja w sprawie zawieszenia ich sprzedaży ma zostać podjęta przez Paryż pod koniec tego miesiąca, Rosja skrupulatnie kontynuuje wpłacanie wszystkich rat przewidzianych w kontrakcie...

 • Rosja: Wiece pod hasłami patriotycznymi w wielu miastach

  ...​W miastach Rosji odbyły się w sobotę zorganizowane przez Izbę Społeczną - ciało konsultacyjne przy prezydencie - mityngi pod hasłami patriotycznymi. W Moskwie w zgromadzeniu wzięło udział według MSW około 60 tys. osób. Demonstrowali także zwolennicy komunistów.

 • Rosja: Demonstracje z okazji zwycięstwa pod Staligradem

  W miastach Rosji odbyły się w sobotę zorganizowane przez Izbę Społeczną - ciało konsultacyjne przy prezydencie - mityngi pod hasłami patriotycznymi. W Moskwie w zgromadzeniu wzięło udział według MSW około 60 tys. osób. Demonstrowali także zwolennicy komunistów.

 • W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

 • Putin: Bitwa o Rosję trwa

  ..."Bitwa o Rosję trwa! Zwyciężymy w niej!" - oświadczył premier Władimir Putin, występując podczas wielkiego wiecu z udziałem jego stronników na stadionie Łużniki w Moskwie.

Dyskusje na temat: bitwa pod moskwą
 • Re: Błaszczak: Robimy wszystko, aby w Polsce powstał Fort Trump

  Bitwa pod Moskwą, 31 marca 1611 roku. Wojsko polskie rozbiło w niej kilkunastokrotnie liczniejszą armię Andrieja Zacharowicza Proszowieckiego, Wasyla Fiedorowicza Masalskiego i Artemija Izmaiłowa. 2 lata trwala okupacja Moskwy.

 • Re: Powstanie Warszawskie a Bitwa Warszawska

  W grudniu 41 to Armia Andersa liczyła ledwo 30 - 50 tyś. wygłodzonych, umęczonych i ledwo wyciągniętych z łagrów żołnierzy. Stalin całkowicie ograniczał im żywność, umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie. Równie dobrze mogli zostać i wyginąć pod Moskwą, prawda? Ruscy, jacy Wy jesteście zakłamani i bezczelni!

 • Re: Badacze z Chin określili wiek chińskiej cywilizacji na 5,8 tys. lat

  @zxc. Tow. Wania... Ostatnia "wspólna" bitwa była nie pod Moskwą a na przedpolach Warszawy. Działo się to w 1920 roku, zaledwie 15 lat po poprzednim łomocie który dostaliście od Japonii. Tylko tym razem jeszcze bardziej bolało.

 • Re: Niemieckie media alarmują: Rosja ma więcej pocisków niż sądzono

  Jest na YouTube super obiektywny film. Polska narracja. Radziecki Walec. Front wschodni. Tam Niemcy dosłownie w pory robili. Taki strach. Nawet nie odważyli się wyjść za potrzeba z okopow. Rosyjskie mrozy i roztopy. Sprzęt nie wytrzymał to grzasl w błocie. Masakra. Bitwa pod Moskwą 400 tys zabitych żołnierzy niemieckich. 1000 czołgów spalonych.. Stalingrad straty Niemców przez 6 miesięcy 850 tys

 • Re: Referendum w sprawie statusu Donbasu?

  Brednie. Wielki głód był w latach 1921–1923, 1932–1933 a w 1941 Niemcy byli już pod Moskwą a w 1943 była bitwa pod Kurskiem.Cały ten czas obecna Ukraina była okupowana przez Niemcy.Nie wiem czego was uczą w tych banderowskich podręcznikach.

 • Re: Rosja grozi NATO? "To nie do przyjęcia"

  , bo nie postawiliśmy na technologię, sami tak chcemy, nadal żyjemy wojenkami i marzy Nam się "bitwa pod Moskwą", "Wielka Polska" od Berlina (bo ponać był słowiański!) do Moskwy. He he he.(...) interesy z Chinami (japońskie zakłady zmniejszają bezrobocie w Chinach, i dzięki temu zacofanie rejony podniosły poziom życia). A my Polacy nie możemy, utknęliśmy w XX wieku, a nawet w XVIII, i wciąż nadal

 • Re: Uzgodniono sankcje na Rosję za incydent morski z Ukrainą

  "Pozatym nie 5 miesięcy" :-))) Nie bardzo zdajesz sobie sprawę z tego, jak wydarzenia rozwinęły się na froncie wschodnim Niemiec. Wojna między Niemcami a ZSRR rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r. Z Wikipedii w języku polskim "Bitwa pod Moskwą " "Kontrofensywa radziecka nastąpiła w dniach 5-6 grudnia 1941 roku. Na niemieckie siły uderzył Front Kaliniński (dowódca: generał pułkownik Koniew), przez co

 • Re: Rosjanie o Andrzeju Dudzie: Nie będzie ocieplenia stosunków z Moskwą

  żydowskie podczas Nocy Kryształowej była akcja przeprowadzona w Polsce latem 1938r. Na Chełmszczyźnie i Lubelszczyźnie przez dwa miesiące płonęły cerkwie prawosławne. W taki sposób polskie władze(...) OPAMIĘTANIA, I TO, ŻE DO KRESÓW ŻADNYCH PRAW NIGDY W UCZCIWY SPOSÓB NIGDY NIE DOSZLI, A JEDYNIE PODSTĘPEM, KŁAMSTWEM I PRZEMOCĄ ZNIEWOLILI LUDNOŚĆ RUSKĄ, DOTYCZY TO M.IN. CO NAJMNIEJ DO POCZĄTKÓW XVII

 • Re: Brytyjczycy zbadają szczątki Tu-154M. Jest potwierdzenie

  rocznice : 1. Oblężenie Zamościa przez armię Szwedzką w czasie "potopu" 2. Klęska armii moskiewskiej pod Smoleńskiem , gdzie cała 60-tysięczna armia zostaje całkowicie rozbita przez polska odsiecz w 1634 roku. Moskiewski feldmarszałek von Stein na kolanach prosi polskiego króla o łaskę. Może łatwo dojść do powtórki z 1610 roku, ale Polacy całkowicie nie są zainteresowani Moskwą. 3. Bitwa pod Grochowem

 • Re: Wałęsa: Putin w Polsce? Miałby wojnę, którą by przegrał

  szkoda komentarza. Powstanie przeciwko polskiej okupacji, które wybuchło w Rosji jesienią 1612 roku (w trakcie tzw. Wielkiej smuty). 3 września – wojna polsko-rosyjska: została stoczona bitwa pod Moskwą; nieudana próba odsieczy oblężonej na Kremlu polskiej załogi, podjęta przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. 7 listopada – wielka smuta: kapitulacja polskiej załogi na