• Informacje na temat:

  bitwa pod ostrołęką

Artykuły na temat: bitwa pod ostrołęką
 • Fakty z Twojego Miasta: Jedziemy do Ostrołęki!

  Kultury Kurpiowskiej, które prezentuje wspaniałą ekspozycję z czasów powstania listopadowego. To właśnie tu 26 maja 1831 roku odbyła się słynna bitwa pod Ostrołęką, w której polskie oddziały pod(...) 9. I Twoją miejscowość mogą odwiedzić nasi reporterzy! Dodajmy, że cały czas czekamy na Wasze nowe zgłoszenia z innych miejscowości. W naszym specjalnym formularzu trzeba podać pięć...

 • 97. rocznica Bitwy Warszawskiej. "18. przełomowa bitwa w historii świata"

  Decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 roku. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

 • Fakty z Twojego Miasta w Ostrołęce!

  ...zawsze byli nastawieni patriotycznie - opowiada. To właśnie w Ostrołęce 26 maja 1831 roku odbyła się słynna bitwa, w której polskie oddziały pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego starły się(...), które są na południu. Materialnej kultury już tam nie ma, ale poczucie i zachowania pozostały - zapewnia. Dzisiejsza Ostrołęka liczy około 56 tysięcy mieszkańców, którzy podkreślają, że to spokojne...

 • W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

 • Za ponad 8 mln zł Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przeprowadzi konserwację i rewitalizację carskiego fortu ziemnego oraz wzniesionego na jego terenie pomnika- mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku.

 • Apel Antoniego Macierewicza do polskiej młodzieży

  ..."Chcemy, żeby polska młodzież była inteligentna, mądra, wykształcona, ale chcemy też, żeby była dzielna duchem i dzielna zdolnością obrony własnej ojczyzny" - mówił w niedzielę w Ostrołęce do uczniów klas wojskowych minister obrony Antoni Macierewicz, podczas święta 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

 • To decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Dziś 97. rocznica Bitwy Warszawskiej

  Na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

 • Uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, określana mianem "cudu nad Wisłą" - tak historycy opisują decydującą bitwę wojny polsko-bolszewickiej, która w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku rozegrała się na przedpolach Warszawy. W tym roku mija jej 89. rocznica.

 • 93. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

  Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowała Europę przed bolszewizmem.

 • Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Dyskusje na temat: bitwa pod ostrołęką
 • Re: Merkel: Nie ma możliwości powrotu Rosji do grupy G7

  W Bonanzie był BEN, a nie bem. Był Bem, ale Józef, polski generał artylerii konnej z czasów Powstania Listopadowego (bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.), Wiosny Ludów i Powstania Węgierskiego 1848 r.

 • Re: Napad na konwój pod Ostrołęką

  Przeciesz i bitwa była pod Ostrołęka 26 maja1831r.

 • Re: Oto z czego jesteśmy dumni

  , Batochem, Kliszowem, Ostrołęką i inne? 4. Państwo polskie było niesprawne już od XIV wieku: a) od przywileju koszyckiego szlachcic był zobowiązany do tylko niedużego podatku z łana chłopskiego b) nie(...)Polacy nie powinni miec kompleksów, ale powinni znac swoją prawdziwą historię. 1.Grunwald - bitwa bez znaczenia politycznego ze wzgledu na celowe kunktatorstwo Jagiełły (teza już J. Długosza) 2. Atak

 • Re: 182. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

  właśnie listopadowe, a że bitwa pod Ostrołęką była źle dowodzona - któż mógł to przewidzieć w listopadzie 1830 r.? Decyzja o wywołaniu powstania była słuszna i jestem dzisiaj dumny z podchorążych. I wreszcie najważniejsza sprawa: dzięki wszystkim powstaniom niepodległosćiowym (łącznie z powstaniem warszawskim), Ruscy przekonali się dobitnie, że Polacy to naród dumny i honorowy i woli zginąć, niż żyć

 • Re: Marszałek Józef Piłsudski przyjmuje defiladę wojsk przed wymarszem na wojnę. Obok Piłsudzkiego Ignacy Paderewski, repr. Jan Morek

  cud nad Wołgą.Ale podczas bitwy Stalingradzkiej stosunek sił był już zdecydowanie na korzyść strony radzieckiej.To bitwa Warszawska można było nazwać Kanny XX wieku.Stosunek sił był korzystny dla(...) Skrzynecki wystraszony po bitwie pod Ostrołęką już się po prostu bał.Chory na gardło Prądżyński błagał na kolanach,pisząc na kartce prośby o uderzenie całością sił.Skrzynecki się bał, wydzielił bardzo