• Informacje na temat:

    bitwa pod połtawą

Artykuły na temat: bitwa pod połtawą
  • Ta bitwa złamała mocarstwowość Szwecji i rozpoczęła potęgę Moskwy. Zaważyła także na losach Rzeczpospolitej. To pod Połtawą w 1709 r. ostatecznie przegraliśmy bój o dominację w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Czy Zlatan Ibrahimovic wystąpi w "bitwie pod Połtawą?"

    Szwedzka prasa porównuje środowy mecz z Rosją w mistrzostwach Europy do bitwy pod Połtawą w 1709 roku, przegranej przez Skandynawów z powodu rany nogi króla Karola XIV. Pytaniem, które nurtuje całą Szwecję, jest to czy w decydującym o awansie meczu wystąpi Zlatan Ibrahimovic.

  • Jeszcze w tym tygodniu archeolodzy mają otrzymać wyniki badań szczątków żołnierzy, którzy polegli 29 października 1706 r. w wielkiej bitwie narodów w Kościelnej Wsi pod Kaliszem. Szczątki uczestników bitwy odnaleziono wiosną tego roku w kurhanie usypanym w tej miejscowości.

  • ...- 29 października 1706 r. pod Kaliszem rozegrała się wielka bitwa między wojskami szwedzkimi i polskimi popierającymi Stanisława Leszczyńskiego, a wojskami rosyjskimi, saskimi i polskimi Augusta III(...) stała się krajem coraz bardziej od niej uzależnionym. Dzięki tej bitwie, a później bitwie pod Połtawą, August III Mocny został w 1709 r. ponownie królem i zaczęła się stabilizacja państwa. Z jednej...

  • ...sandomierzanami a Stanisławem Leszczyńskim. Ten ostatni został pokonany w bitwie pod Koniecpolem. Jednocześnie walki z Karolem XII zakończył się zwycięstwem Polaków pod Połtawą w 1709 r. Spowodowało to(...) warszawskiej w 1704 r. Szlachta ogłosiła detronizację Augusta II Mocnego i nową elekcję.  Elektem wybrano Stanisława Leszczyńskiego, który w 1705 r. usiłował podporządkować Polskę Szwecji (układ warszawski...

Dyskusje na temat: bitwa pod połtawą