• Informacje na temat:

  bitwa pod termopilami

Artykuły na temat: bitwa pod termopilami
 • ...​Bitwa pod Termopilami została stoczona pomiędzy wojskami greckimi a perskimi w 480 r. p.n.e.

 • ...​Bitwa pod Salaminą miała miejsce w 480 r. p.n.e. pomiędzy wyspą Salamina a wybrzeżem Attyki. Została stoczona pomiędzy flotami grecką i perską.

 • Polskie Termopile, czyli Zadwórze pod Lwowem

  ..." lwowskich, dowodzonych przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego. Zażarta bitwa, będąca starciem Dawida z Goliatem, trwała 11 godzin. Prawie  wszyscy obrońcy zginęli, tak jak Spartanie pod Termopilami, ale(...) przez polską jazdą. Była to ostatnia wielka bitwa kawaleryjska w historii Europy.  Pod Zadwórzem został usypany kurhan, na który ustawiony pomnik w kształcie słupa granicznego. Bitwę upamiętnia też...

 • W Górze Strękowej i Wiźnie (woj. podlaskie) odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 70.rocznicy bitwy pod Wizną uważanej dotychczas przez historyków za jedną z ważniejszych bitew w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku.

 • Upamiętnia bitwę z 1920 r. Nowa kolekcjonerska 20-złotówka już w obiegu

  Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł poświęconą bitwie pod Zadwórzem z 1920 r. To pierwsza moneta z serii „Polskie Termopile”.

 • Koło Góry Strękowej (Podlaskie) przeprowadzona została ekshumacja w miejscu, gdzie - według przekazów świadków i okolicznych mieszkańców - mają spoczywać szczątki kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 roku.

 • Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zgodziła się na ekshumację szczątków kpt. Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną (woj. podlaskie) we wrześniu 1939 roku. Wnioskujące o to stowarzyszenie szuka pieniędzy, by ekshumację przyprowadzić jeszcze w tym roku.

 • Dziś przypada 150. rocznica bitwy pod Węgrowem - jednego z najsłynniejszych starć Powstania Styczniowego.

 • Prawdopodobnie odnaleziono szczątki kpt. Raginisa - obrońcy Wizny

  Koło Góry Strękowej w woj. podlaskim przeprowadzono ekshumację w miejscu, gdzie - według przekazów świadków i okolicznych mieszkańców - mają spoczywać szczątki kapitana Władysława Raginisa. Był on dowódcą walk pod Wizną we wrześniu 1939 roku, nazywanych również "polskimi Termopilami". Zginął na stanowisku, dotrzymując przysięgi, że nie odda żywy bronionej pozycji.

 • Dni chwały

  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. To szczególne dla Polaków zestawienie dat podkreśla jeszcze opatrznościowe znaczenie wiktorii naszego oręża sprzed blisko 100 lat(...). Społeczeństwo zostałoby poddane totalnej komunistycznej indoktrynacji, a wieś czekałaby brutalna kolektywizacja. Opornych chłopów rozkułaczono by bolszewickimi metodami: egzekucjami i głodem. Kościoły...

Zdjęcia na temat: bitwa pod termopilami
Dyskusje na temat: bitwa pod termopilami
 • Re: Zamach na półwyspie Synaj. Dziesiątki ofiar

  Tak tak pewnie za bitwa pod grunwaldem też stali Amerykanie i również zaczęli bitwę pod termopilami! No i oczywiście jak mógłbym zapomnieć to na pewno CIA sprawia że pada śnieg wybuchają wulkany powstają tornada a ludzie biorą rozwody!

 • Re: Riabczuk: Jak nikt nie ginie, mamy sensację

  ty na prawdę mało wiesz. Wg ciebie bitwa pod Termopilami wyglądała jak na filmie 300? Ty znasz hollywoodzka wersje historii, a nie prawdziwe wydarzenia.

 • Re: Grecja: Starcia podczas protestów przeciwko uchodźcom

  //Bitwa pod Termopilami przeszła do historii. Jest symbolem spartańskich ideałów i przykładem niezwykłego męstwa i odwagi. Leonidas, w obliczu pewnej śmierci, na propozycję króla perskiego Kserksesa, aby oddać wąwóz bez walki, miał odpowiedzieć: "Chodź i weź".//

 • Re: Rekordowa fala upałów na świecie. Gorąco nawet na Syberii

  podzielić się przekazaną w programie wiedzą? Błędy dotyczą przedstawień ilościowych, czasowych, pominięć faktów itp. Oglądajmy uważnie! Wyłapywanie błędów typu : bitwa pod Maratonem odbyła się w 490 r p.n.e a następna wielka, 50 lat później, to fajna zabawa - sprawdzian czujności widza. Następny najazd Persów na Ģrecję i słynna bitwa pod Termopilami to 480 r p.n.e . To przecież 10 a nie 50 lat

 • Re: Islamscy terroryści z polskimi paszportami

  swiadcza inne zapisy z tamtych czasow na ktore ateisci patrza z dystansem. Bitwa pod grunwaldem to byl tylo przyklad , innym jest bitwa pod termopilami, tam zapisow jakis piesni raczej nie znajdziemy, a podobno sie wydarzyla, czy aby na pewno? skoro w nic nie musisz wierzyc to ciekawe co myslales sobie w szkole na niektorych przedmiotach nie tylko historii??

 • Re: 150. rocznica bitwy pod Węgrowem

  Przypomnę tylko, że bitwa pod Termopilami polegała na OBRONIE, powstrzymywaniu przeważających sił wroga, a nie na ataku. Polskimi Termopilami nazywana jest bitwa pod Wizną, rozegrana w kampanii wrześniowej 1939 r. gdzie Polacy przez 4 dni odpierali ataki przeważających sił wroga. No to jak atak Kosynierów można porównywać do obrony?

 • Re: Obrońcy Wizny będą awansowani

  jest pewna różnica pomiędzy Termopilami a Wizną. Bitwa pod Termopilami miała pewien cel, którym było pokazanie greckim miastom, że z przeciwnikiem mona skutecznie walczyć, i danie im czasu na zorganizowanie armii. Nadto cel ten został osiągnięty. Zaś żołnierze pod Wizną, nie odbierając im zasłużonego bohaterstwa, po prostu bez większego celu postanowili się dać rozjechać niemieckim czołgom, a ich

 • Re: CBOS: Pięć postaw Polaków wobec historii najnowszej

  (zacietrzewieniem - jak historią) GOSPODARKĄ. Interesuje mnie ECONOMY, GOSPODARKA, debata o prawach lokatorskich, aktywna walka z bezrobociem i cięcie syfiastych wydatków budżetowych oraz racjonalna gospodarka oszczędnościami. Resztę w doopie mam. Stan wojenny jest dla mnie tym samym co bitwa pod termopilami, czy dunkierką, albo rozwałka katyńska. Martwa historia i prochy. TU i TERAZ mnie

 • Re: Powstańcy zwyciężyli nad "buczącymi". "Zabilibyśmy siebie, nie Niemców"

  Bitwa pod Zadwórzem to bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława(...) odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, ale po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód. W bitwie poległo 318 Polaków i z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest polskimi Termopilami.