• Informacje na temat:

  bitwa pod wiedniem

Artykuły na temat: bitwa pod wiedniem
 • Dzięki bitwie pod Wiedniem pijemy dziś kawę. Ziarna znaleziono w tureckim obozie

  Bitwa pod Wiedniem, podczas której Jan III Sobieski swoją wygraną zapisał się na kartach historii, dała nam nie tylko zjednoczenie Europy, ale i... kawę. To właśnie jej ziarna znaleziono w tureckim obozie.

 • Gdyby nie bitwa pod Wiedniem, pałac w Wilanowie wyglądałby zupełnie inaczej

  Historycy są zgodni: gdyby nie bitwa pod wzgórzem Kahlenberg, dziś zupełnie inaczej wyglądałaby rezydencja Jana III Sobieskiego w warszawskim Wilanowie. Dzięki Odsieczy Wiedeńskiej polski król stał się znany. Jego rezydencja musiała więc godnie wyglądać. Wyjątkowego upamiętnienia bitwy sprzed 333 lat chce także Komitet Budowy Pomnika. Grupa pasjonatów historii zbiera pieniądze na budowę monumentu...

 • Obchody 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędą się we wrześniu w Krakowie. W czwartek władze Krakowa i kanału telewizyjnego Discovery Historia podpisały umowę w sprawie organizacji uroczystości.

 • Międzynarodowa produkcja historyczna "Bitwa pod Wiedniem", z udziałem m.in. Alicji Bachledy-Curuś i Borysa Szyca oraz nagrodzonego Oscarem F. Murraya Abrahama, wejdzie do kin w Polsce 12 października - poinformował w piątek dystrybutor tego filmu, Monolith Films.

 • Na bitwę pod Wiedniem pojechał z... książkami. Poznajcie pasje Sobieskiego

  Zawodowo - najpierw hetman, potem król. Prywatnie - mężczyzna prowadzący niezdrowy i męczący tryb życia, nadużywający alkoholu i lubiący przepych. Jan III Sobieski - bo to o nim mowa - to w historii Polski postać wyjątkowa. I on i wojska Rzeczpospolitej największa sławę zyskali po bitwie pod Wiedniem. W 1683 roku Sobieski zjednoczył trzy armie - polską, austriacką i niemiecką - i pokonał Turków...

 • Na Podkarpaciu powstaną sceny "Bitwy pod Wiedniem"

  W połowie marca zostanie podpisana umowa między producentami filmu "Bitwa pod Wiedniem", a samorządem województwa podkarpackiego. Na Podkarpaciu powstanie kilkanaście scen tej produkcji.

 • Monumentalne dzieło Jana Matejki - "Jan III Sobieski pod Wiedniem" - ma swoją haftowaną replikę. Od poniedziałku będzie ją można oglądać w Częstochowie.

 • 330. rocznica bitwy pod Wiedniem

  ...12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę.

 • Czy serial "Misja Afganistan" to "Bitwa pod Wiedniem II"?

  Dziś w nocy w polskich bazach w Afganistanie każdy, kto miał możliwość, oglądał pierwsze dwa odcinki najnowszej produkcji Canal +. Jak reagują na film prawdziwi żołnierze, wysłani na afgańską wojnę?

 • Historia z XVII w. nadal nie jest dokończona. Pomóż Sobieskiemu ponownie wjechać do Wiednia

  Bitwa pod Wiedniem nazywana też Odsieczą Wiedeńską uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Europy. To właśnie w stolicy Austrii w 1683 roku Jan III Sobieski zjednoczył trzy armie: polską, niemiecką i austriacką i pokonał Turków. Wydarzenie to "złamało potęgę Osmanów w Europie" i pozwoliło Staremu Kontynentowi zachować swoją dotychczasową tożsamość. Zaraz po triumfie...

Zdjęcia na temat: bitwa pod wiedniem
Dyskusje na temat: bitwa pod wiedniem