• Informacje na temat:

  bolesław i chrobry

Artykuły na temat: bolesław i chrobry
 • Historia bez cenzury: Władca z jajami - Bolesław Chrobry

  Bolesław, znany później jako Chrobry, syn Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy, imię dostał pod dziadku - czyli ojcu matki - a znaczyło ono "więcej sławy". Rodzice z doborem imienia lepiej trafić nie mogli, bo Bolesław Chrobry "okazał się wykrętem, jak w mordę strzelił". Kto tak "młodzieżowo" podszedł do postaci wielkiego władcy?

 • Gród Chrobry odsłania tajemnice

  Znamy już sprawozdanie z prac archeologicznych przeprowadzonych w grudniu ub.r. na terenie Grodu Chrobry w Szprotawie, położonym w pradolinie Bobru w granicach Parku Słowiańskiego.

 • Niespodziewany epilog historii najstarszego dębu w Polsce: Bolesław popularniejszy niż "za życia"

  Prawdziwe tłumy przychodzą do lasu pod Ustroniem Morskim, by zobaczyć powalony przez wichurę dąb Bolesław. Uważany za najstarszy w Polsce dąb runął tydzień temu.

 • Znicze na grobach Mieszka i Chrobrego

  Znicze zapłonęły dziś przy grobie pierwszych polskich władców - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ich prochy spoczywają się w Złotej Kaplicy w Archikatedrze w Poznaniu.

 • Archeolodzy odkryli interesujące relikty kamienne w pobliżu kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Nie jest wykluczone, że są to pozostałości po palatium Bolesława Chrobrego.

 • Interesujące relikty kamienne odkryli archeolodzy w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. Nie jest wykluczone, że są to pozostałości po palatium Bolesława Chrobrego.

 • Poznań: 11 listopada udostępniona zostanie Złota Kaplica

  Unikatową możliwość wejścia do Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, gdzie znajduje się sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego, będą mieli wierni 11 listopada. Jak podkreśla proboszcz parafii archikatedralnej, kaplica otwierana jest w wyjątkowych okazjach.

 • Wyspy Polskie: Ostrów Lednicki – centrum Polski Piastów na uboczu Polski współczesnej

  Na Ostrowie Lednickim swój pałac postawili Piastowie. Tu mieszkał Mieszko I, Bolesław Chrobry i Mieszko II. Możliwe, że tu podejmowany był Otto III, cesarz niemiecki, w drodze na Zjazd Gnieźnieński. Prawdopodobne jest też, że tu Polska przyjęła chrzest. Na spokojnej dziś wyspie ślady historii są bardzo wyraźne.

 • Modlitwę za pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego odmówił w piątek w Poznaniu w Dniu Wszystkich Świętych proboszcz parafii archikatedralnej na Ostrowie Tumskim ks. Kanonik Ireneusz Szwarc. W Złotej Kaplicy katedry znajduje się sarkofag obu władców.

 • W dzień Wszystkich Świętych będzie można odwiedzić groby pierwszych władców Polski. W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a w Złotej Kaplicy mają spoczywać ich prochy.

Zdjęcia na temat: bolesław i chrobry
Wideo na temat: bolesław i chrobry
Dyskusje na temat: bolesław i chrobry